Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-12-13, 14:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń/Bogusław Kalisz

Kwiaty na skwerze Solidarności w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. "Trzeba pamiętać, ale nie pielęgnować"

41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
Władze samorządowe, działacze opolskiej "Solidarności", przedstawiciele ratusza upamiętnili 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Kwiaty i znicze złożono na skwerze Solidarności przy ul. Ozimskiej w Opolu. Jak wspominali uczestnicy, 13 grudnia 41 lat temu była podobna aura. - Te wydarzenia nie trzeba pielęgnować, ale o nich pamiętać - mówią.
- Pracowałam w Kietrzu i w tym dniu, kiedy właśnie 13 grudnia stan wojenny ogłosił, myśmy poświęcali sztandar związkowy Solidarności. Rzeczywiście, to był strach niesamowity i później się zaczęło. Działacze zostali internowani, niektórym się udało ukryć, a dzisiaj po prostu musimy pamiętać o tych ludziach, którzy w latach 80. nie zgadzali się z tym reżimem komunistycznym - - mówi Cecylia Gonet, przewodnicząca Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność".

- Wspominamy kolegów, którzy odeszli i byli zabierani w środku nocy - mówi Janusz Wójcik, działacz pierwszej Solidarności.

- Ja to się obudziłem i zorientowałem w radiu, że coś się dzieje. Byłem zdumiony. Pojechałem do zarządu regionu, tam dyżurowali chłopacy, oczywiście "bezpieka" tam wpadła i wymiotła kogo mieli na liście. Okazało się, że oni dowiedzieli się parę godzin wcześniej, że jest stan wojenny, bo ich wymietli z łóżek i się zaczęło - dodaje.

Obecny dziś (13.12) w Opolu Zbigniew Bujak, wówczas przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze i członek Komisji Krajowej NSZZ, tak wspomina to, co działo się 41 lat temu:

- Ta aura dzisiaj przypomina do złudzenia tamten czas - śnieg, mróz, zima. To miało znaczenie w tamtym czasie, choćby takie, że ten stan wyjątkowy, zamknięcie łączności teleksowej, telefonicznej, komunikacji między miastami. Wiemy na przykład, że to pociągnęło za sobą sporo ofiar, takich cywilnych. Ta ilość ofiar stanu wojennego do dzisiaj nie jest nam znana - podkreślił.

- Uważaliśmy tamten dzień za okropny i straszny, ale dzisiaj mamy porównanie i to jest Ukraina. To dopiero pokazuje miejsce tych naszych wydarzeń w historii Europy - dodaje Zbigniew Bujak.

O 18:30 w kościele pw. św. Sebastiana zostanie odprawiona msza w intencji ofiar stanu wojennego.
Cecylia Gonet
Janusz Wójcik
Zbigniew Bujak

Zobacz także

2025-01-17, godz. 18:52, Sport i turystyka Ligowa inauguracja na Stadionie Opolskim przełożona. Pierwsze mecze Odra rozegra na wyjazdach Pierwsze mecze o ligowe punkty, które piłkarze Odry Opole mieli rozegrać na nowym stadionie, odbędą się ostatecznie na wyjazdach. Spotkania z liderem Bruk-Bet Termalicą Nieciecza i GKS-em Tychy rozegrane zostaną na boiskach rywali… » więcej 2025-01-17, godz. 16:35, Wiadomości z regionu Wypadek na skrzyżowaniu w Dobrzeniu Wielkim – dwie osoby w szpitalu Dwie osoby ucierpiały w wypadku, do którego doszło dzisiaj (17.01) około godziny 15:30 w Dobrzeniu Wielkim. Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu ulic Namysłowskiej i Wrocławskiej. Poszkodowani zostali zabrani do szpitala przez… » więcej 2025-01-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Kto jeździ za szybko, ten traci prawo jazdy. Policjanci "ustrzelili" piratów drogowych [FILM] Pędzili jak szaleni, ale to nie były wyścigi. Funkcjonariusze z Opola wzięli na celownik kierowców, którzy maja zbyt ciężką nogę. W ciągu dwóch dni zatrzymali trzech kierowców, którzy w obszarze zabudowanym łamali przepisy i… » więcej 2025-01-17, godz. 14:20, Wiadomości z regionu 25-lecie TVP Opole: historia, wspomnienia i przyszłość regionalnej telewizji [ZDJĘCIA] Dokładnie 25 lat temu, 17 stycznia 2000 roku, po długich staraniach, oddział Telewizji Polskiej w Opolu rozpoczął działalność. Choć historia opolskiej telewizji sięga 1961 roku, to właśnie 25 lat temu zrealizowano marzenie o głosie… » więcej 2025-01-17, godz. 12:34, Wiadomości z regionu Auto błyszczy, serce rośnie – wicewojewoda oferuje mycie samochodu w ramach wsparcia WOŚP Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to nie tylko koncerty i zbiórki uliczne, ale również oryginalne aukcje, które co roku przyciągają uwagę darczyńców. W tegorocznym 33. finale w województwie opolskim nie zabrakło kreatywnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »