Za nieodśnieżenie dachu albo nieumiejętne wykonanie tego zadania mandat może nałożyć także inspekcja pracy. Oczywiście w przypadku, gdy chodzi o firmę, która jest właścicielem obiektu, na którym gospodaruje.
- Do odśnieżania dachu nie można kierować pierwszego lepszego pracownika - przypomina PIP, a każda praca realizowana na poziomie powyżej metra to w myśl przepisów praca na wysokościach.
- Przede wszystkim należy takiego pracownika przeszkolić. Mówimy tutaj o instruktarzu stanowiskowym, zapoznać ze sposobami bezpiecznego wykonywania pracy na wysokości związanej z odśnieżeniem. Należy takiej osobie również zapewnić odpowiednie środki ochrony - mówi Dawid Rusak, rzecznik prasowy inspekcji pracy w Opolu.
Zalegający na dachu śnieg nie pozostaje bez wpływu na obiekt. Może być przyczyną naruszenia konstrukcji, a nawet zawalenia się obiektu.
- Taki świeży puch, po opadach, potrafi ważyć około 20 kg na metr kwadratowy, a jak
będzie zalegał, będzie mokry, to nawet jest to 80 kg na metr kwadratowy - dodaje nadinspektor Rusak.
Przypomina również, że osoba kierowana do odśnieżana na wysokości musi mieć odpowiednie obuwie, odzież ochronną i środki ochrony indywidualnej, w tym np. szelki bezpieczeństwa i linkę.