Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-03-09, 21:00 Autor: Mariusz Chałupnik

"Kondycja naszego języka w dalszym ciągu jest na wysokim poziomie". 70-lecie, czyli jubileusz opolskiej polonistyki

70-lecie polonistyki na Uniwersytecie Opolskim [fot. Mariusz Chałupnik]
70-lecie polonistyki na Uniwersytecie Opolskim [fot. Mariusz Chałupnik]
70-lecie polonistyki na Uniwersytecie Opolskim [fot. Mariusz Chałupnik]
70-lecie polonistyki na Uniwersytecie Opolskim [fot. Mariusz Chałupnik]
70-lecie polonistyki na Uniwersytecie Opolskim [fot. Mariusz Chałupnik]
70-lecie polonistyki na Uniwersytecie Opolskim [fot. Mariusz Chałupnik]
Opolska polonistyka kończy 70. lat. W czasie jubileuszowych uroczystości przypomniano o jej początkach i sukcesach. Dyskutowano również o przyszłości i czekających wyzwaniach.
- Geneza opolskiej polonistyki jest we Wrocławiu - przypomina prof. Jolanta Nocoń, dyrektor instytutu językoznawstwa na Uniwersytecie Opolskim. - Tam powołano wtedy szkołę pedagogiczną. Jednym z zadań było kształcenie nauczycieli języka polskiego dla szkół ponadpodstawowych na ziemiach zachodnich, na Opolszczyźnie. Także geneza jest bardzo nauczycielska, pragmatyczna, bardzo związana z tymi terenami.

Prof. Adrian Gleń, kierownik katedry literatury polskiej przy instytucie literaturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego, zwrócił uwagę na fakt, że mamy do czynienia z dynamicznie zmieniającym się językiem.

- Jakkolwiek narzekamy bardzo często na to, że język internetu w pewien sposób wpływa na procesy, jakie dotykają naszą polszczyznę, to jednak myślę, że możemy być spokojni o to, że kondycja naszego języka w dalszym ciągu jest na wysokim poziomie. Od nas samych zależy, jaką polszczyzną posługiwać się będziemy - mówi Adrian Gleń.

Prof. Mirosław Lenart z instytutu nauk o literaturze na Uniwersytecie Opolskim przekonuje, że dyskusja obecnie toczy się o przyszłości.

- Czy jeszcze w przyszłości uniwersytety w ogóle są potrzebne, a jak są potrzebne, na czym mają swoje fundamenty zasadzać - zaznacza Mirosław Lenart. - Fundament założony kiedyś w średniowieczu trwa do dzisiaj. My dzisiaj zastanawiamy się, czy i do jakiego stopnia ideologia wpływa i w jaki sposób na to, jak postępujemy.

Za twórców opolskiej polonistyki uznawani są profesorowie Stanisław Kolbuszewski i Stanisław Rospond.
prof. Jolanta Nocoń
prof. Adrian Gleń
prof. Mirosław Lenart

Zobacz także

2022-03-10, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Charytatywna zbiórka pieniędzy w telewizyjnym programie na żywo na rzecz dzieci z ukraińskich sierocińców Około 230 dzieci z ukraińskich sierocińców trafiło w ostatnich dniach na Opolszczyznę. Część z nich jest z niepełnosprawnością. Zamieszkały w trzech ośrodkach należących do Caritas Diecezji Opolskiej. Teraz potrzebne jest wsparcie… » więcej 2022-03-10, godz. 10:04, Gospodarka Inspektorzy pracy pomogą uchodźcom. Uruchomiono specjalną infolinię Państwowa Inspekcja Pracy uruchomiła infolinię dla uchodźców. Osoby przybywające do naszego regionu mogą otrzymać bezpłatną pomoc. Specjaliści będą jej udzielać w zakresie - legalności zatrudnienia cudzoziemców, prawa, bezpieczeństwa… » więcej 2022-03-09, godz. 21:15, Wiadomości z regionu Pierwsi uchodźcy mogą już korzystać z opieki medycznej w opolskich przychodniach. Placówki zadbały o to, aby nie było bariery językowej Pierwsi uchodźcy, którzy znaleźli schronienie w Opolu zgłaszają się po pomoc medyczną do opolskich przychodni. Tylko dziś (09.03) do godziny 14:00 do placówki przy ul. Waryńskiego zgłosiło się 20 osób. » więcej 2022-03-09, godz. 14:15, Sport i turystyka Zakaz startów dla rosyjskich żużlowców w Polsce. Kluby szykują się na uzupełnienie składów na sezon 2022 Rosyjscy żużlowcy wyrzuceni z polskich lig. Taką decyzję podjął Polski Związek Motorowy. Dwanaście klubów, które miały podpisanie kontrakty z zawodnikami z tego kraju szukają wyjścia z sytuacji. » więcej
1012101310141015101610171018
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »