Opolska polonistyka kończy 70. lat. W czasie jubileuszowych uroczystości przypomniano o jej początkach i sukcesach. Dyskutowano również o przyszłości i czekających wyzwaniach.
- Geneza opolskiej polonistyki jest we Wrocławiu - przypomina prof. Jolanta Nocoń, dyrektor instytutu językoznawstwa na Uniwersytecie Opolskim. - Tam powołano wtedy szkołę pedagogiczną. Jednym z zadań było kształcenie nauczycieli języka polskiego dla szkół ponadpodstawowych na ziemiach zachodnich, na Opolszczyźnie. Także geneza jest bardzo nauczycielska, pragmatyczna, bardzo związana z tymi terenami.
Prof. Adrian Gleń, kierownik katedry literatury polskiej przy instytucie literaturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego, zwrócił uwagę na fakt, że mamy do czynienia z dynamicznie zmieniającym się językiem.
- Jakkolwiek narzekamy bardzo często na to, że język internetu w pewien sposób wpływa na procesy, jakie dotykają naszą polszczyznę, to jednak myślę, że możemy być spokojni o to, że kondycja naszego języka w dalszym ciągu jest na wysokim poziomie. Od nas samych zależy, jaką polszczyzną posługiwać się będziemy - mówi Adrian Gleń.
Prof. Mirosław Lenart z instytutu nauk o literaturze na Uniwersytecie Opolskim przekonuje, że dyskusja obecnie toczy się o przyszłości.
- Czy jeszcze w przyszłości uniwersytety w ogóle są potrzebne, a jak są potrzebne, na czym mają swoje fundamenty zasadzać - zaznacza Mirosław Lenart. - Fundament założony kiedyś w średniowieczu trwa do dzisiaj. My dzisiaj zastanawiamy się, czy i do jakiego stopnia ideologia wpływa i w jaki sposób na to, jak postępujemy.
Za twórców opolskiej polonistyki uznawani są profesorowie Stanisław Kolbuszewski i Stanisław Rospond.