Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-02-14, 17:00 Autor: Maja Laksy

80 lat temu powołano do życia Armię Krajową. "Młodym należy o tym mówić, aby kolejne pokolenia pamiętały" [FILM, ZDJĘCIA]

W stolicy regionu upamiętniono 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej [fot. Marcin Boczek]
W stolicy regionu upamiętniono 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej [fot. Marcin Boczek]
W stolicy regionu upamiętniono 80. rocznicę powstania Armii Krajowej. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele Przemienienia Pańskiego w Opolu, a następnie złożono kwiaty pod pomnikiem pamięci żołnierzy Armii Krajowej.
W uroczystości wziął udział m.in. Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski, który zaznaczał, że tego typu wydarzenia powinny być kierowane głównie do młodego pokolenia.

- Młodym należy o tym mówić, aby kolejne pokolenia pamiętały. Pamiętały o tych ludziach, którzy walczyli za naszą wolność, dzięki którym nasza Ojczyzna dzisiaj jest wolna. Możemy cieszyć się świętowaniem, byciem w Europie. O to walczyli Ci ludzie. Myślę, że te starsze pokolenia same z siebie pamiętają, a młodzi muszą to przekazać następnym, dlatego jest to tak ważne - mówi Tomasz Witkowski.

Krzysztof Marcinkiewicz, prezes okręgu opolskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej podkreślał, że Opolszczyzna jest domem dla wielu działaczy Polskiego Państwa Podziemnego.

- My musimy tutaj pamiętać na Opolszczyźnie o tym jak wielu żołnierzy AK po II Wojnie Światowej trafiło do naszego regionu. To często byli ludzie, którzy walczyli w konspiracji, działali w Armii Krajowej na kresach wschodnich, w okolicach Wilna i Lwowa. U nas w województwie mamy bardzo dużo osób również z Wołynia. Ci ludzie po wojnie przyjechali właśnie tutaj - mówi Krzysztof Marcinkiewicz.

W uroczystościach uczestniczyło wielu mieszkańców Opola, także uczniowie.

- Uważam, że to ważne wydarzenie. Nasza szkoła nosi imię gen. Władysława Andersa, więc poniekąd można połączyć ze sobą święto Armii Krajowej z generałem Andersem - mówi Bartosz Samulski.
- Pamięć i historia zawsze będzie naszą podstawą i tożsamością narodu polskiego. Myślę, że to wydarzenie kierujemy do wszystkich ludzi. Do tych, którzy mają Polskę w sercu, kochają ją i patriotyzm jest im bardzo bliski - mówi Andrzej Praszel.

14 lutego  1942 roku z rozkazu gen. Władysława Sikorskiego doszło do przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Była to największa armia podziemna w czasie II Wojny Światowej.
Tomasz Witkowski
Krzysztof Marcinkiewicz
Mieszkańcy i uczniowie Opola
80 lat temu powołano do życia Armię Krajową. "Młodym należy o tym mówić, aby kolejne pokolenia pamiętały"

Zobacz także

2022-02-09, godz. 11:17, Wiadomości z regionu Kolejka po "Jana III Sobieskiego". Są tacy, którzy spędzili noc przed drzwiami NBP w Opolu Około 100 osób stanęło w kolejce przed budynkiem NBP w Opolu. To chętni na zakup srebrnych bądź złotych monet z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego. Dodajmy, że pierwsi w kolejce ustawili się już wczoraj (8.02) po południu… » więcej 2022-02-08, godz. 19:55, Sport i turystyka Gwardia wysoko przegrywa z Chrobrym Głogów na początek rundy rewanżowej PGNiG Superligi Gwardia Opole przegrała wyjazdowe spotkanie z Chrobrym Głogów 22:34 w ramach 14. serii PGNiG Superligi w piłce ręcznej. Głogowianie prowadzili już po pierwszej połowie 18:12. W drugiej części spotkania, mimo krótkiego zrywu, opolanom… » więcej 2022-02-08, godz. 16:20, Wiadomości z regionu Po pożarze na osiedlu AK: za tydzień lokatorzy wrócą do swoich mieszkań Znamy termin powrotu lokatorów do mieszkań w bloku przy ulicy Batalionu 'Zośka' 5 w Opolu. Spółdzielnia Mieszkaniowa poinformowała, że będzie to możliwe 15 lutego. » więcej 2022-02-08, godz. 14:55, Sport i turystyka Gwardia Opole wraca na ligowy parkiet. Dziś mecz z Chrobrym Głogów Gwardia Opole rozegra dziś (08.02) mecz rundy rewanżowej PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych z Chrobrym Głogów. Pierwsze spotkanie tych dwóch drużyn rozegrane w Opolu zakończyło się zwycięstwem Chrobrego 32:27. » więcej 2022-02-08, godz. 12:35, Wiadomości z regionu Nielegalna plantacja marihuany w powiecie głubczyckim. Opolscy policjanci zabezpieczyli blisko 250 krzewów Policjanci z Opola i Głubczyc zlikwidowali nielegalną plantację marihuany w powiecie głubczyckim. Mundurowi zabezpieczyli blisko 250 krzewów konopi indyjskiej. W związku z tym zatrzymano 3 mieszkańców powiatu głubczyckiego. » więcej
1041104210431044104510461047
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »