Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-02-14, 17:00 Autor: Maja Laksy

80 lat temu powołano do życia Armię Krajową. "Młodym należy o tym mówić, aby kolejne pokolenia pamiętały" [FILM, ZDJĘCIA]

W stolicy regionu upamiętniono 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej [fot. Marcin Boczek]
W stolicy regionu upamiętniono 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej [fot. Marcin Boczek]
W stolicy regionu upamiętniono 80. rocznicę powstania Armii Krajowej. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele Przemienienia Pańskiego w Opolu, a następnie złożono kwiaty pod pomnikiem pamięci żołnierzy Armii Krajowej.
W uroczystości wziął udział m.in. Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski, który zaznaczał, że tego typu wydarzenia powinny być kierowane głównie do młodego pokolenia.

- Młodym należy o tym mówić, aby kolejne pokolenia pamiętały. Pamiętały o tych ludziach, którzy walczyli za naszą wolność, dzięki którym nasza Ojczyzna dzisiaj jest wolna. Możemy cieszyć się świętowaniem, byciem w Europie. O to walczyli Ci ludzie. Myślę, że te starsze pokolenia same z siebie pamiętają, a młodzi muszą to przekazać następnym, dlatego jest to tak ważne - mówi Tomasz Witkowski.

Krzysztof Marcinkiewicz, prezes okręgu opolskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej podkreślał, że Opolszczyzna jest domem dla wielu działaczy Polskiego Państwa Podziemnego.

- My musimy tutaj pamiętać na Opolszczyźnie o tym jak wielu żołnierzy AK po II Wojnie Światowej trafiło do naszego regionu. To często byli ludzie, którzy walczyli w konspiracji, działali w Armii Krajowej na kresach wschodnich, w okolicach Wilna i Lwowa. U nas w województwie mamy bardzo dużo osób również z Wołynia. Ci ludzie po wojnie przyjechali właśnie tutaj - mówi Krzysztof Marcinkiewicz.

W uroczystościach uczestniczyło wielu mieszkańców Opola, także uczniowie.

- Uważam, że to ważne wydarzenie. Nasza szkoła nosi imię gen. Władysława Andersa, więc poniekąd można połączyć ze sobą święto Armii Krajowej z generałem Andersem - mówi Bartosz Samulski.
- Pamięć i historia zawsze będzie naszą podstawą i tożsamością narodu polskiego. Myślę, że to wydarzenie kierujemy do wszystkich ludzi. Do tych, którzy mają Polskę w sercu, kochają ją i patriotyzm jest im bardzo bliski - mówi Andrzej Praszel.

14 lutego  1942 roku z rozkazu gen. Władysława Sikorskiego doszło do przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Była to największa armia podziemna w czasie II Wojny Światowej.
Tomasz Witkowski
Krzysztof Marcinkiewicz
Mieszkańcy i uczniowie Opola
80 lat temu powołano do życia Armię Krajową. "Młodym należy o tym mówić, aby kolejne pokolenia pamiętały"

Zobacz także

2022-02-17, godz. 17:22, Sport i turystyka UNI Opole walczy o ligowe punkty w Łodzi Siatkarki UNI Opole mierzą się z ŁKS-em Commercecon Łódź w ramach 19. kolejki Tauron Ligi. Zawodniczki Nicoli Vettoriego spróbują przełamać passę porażek po której drużyna spadła na 9. miejsce w tabeli. » więcej 2022-02-17, godz. 14:24, Sport i turystyka Opole: lodowisko przy Toyota Park zamknięte przez warunki atmosferyczne W tym sezonie łyżwiarze już nie będą mogli skorzystać z lodowiska przy Toyota Park w Opolu. Wszystko przez pogodę. » więcej 2022-02-17, godz. 09:50, Wiadomości z regionu Niespokojny poranek na opolskich drogach. Wypadek na obwodnicy północnej oraz ul. Struga Na obwodnicy północnej Opola, przy styku z ulicą Częstochowską, zderzył się samochód ciężarowy z osobowym. Według informacji służb ratunkowych kierująca osobową skodą została poszkodowana, a jej pojazd nie nadawał się do… » więcej 2022-02-16, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Opole: około 100 stojaków na rowery pojawiło się na skrzyżowaniu Oleskiej z Batalionów Chłopskich. "Będą z nich korzystali między innymi kibice Odry Opole i pasażerowie… Na wiosnę mają się zakończyć prace przy centrum przesiadkowym Opole Wschodnie. Mimo, że inwestycja miała zostać oddana do użytku jesienią 2020 roku, to nadal na styku Oleskiej z Batalionów Chłopskich możemy spotkać drogowców… » więcej 2022-02-16, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Coraz mniej przycisków na przejściach dla pieszych na Zaodrzu w Opolu. Ma to związek z systemem ITS Gdzie podziały się przyciski przy przejściach dla pieszych w części Opola? Zmiany można zauważyć między innymi na Zaodrzu, chociażby w pobliżu ulic Koszyka i Prószkowskiej. » więcej
1033103410351036103710381039
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »