Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-02-14, 17:00 Autor: Maja Laksy

80 lat temu powołano do życia Armię Krajową. "Młodym należy o tym mówić, aby kolejne pokolenia pamiętały" [FILM, ZDJĘCIA]

W stolicy regionu upamiętniono 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej [fot. Marcin Boczek]
W stolicy regionu upamiętniono 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej [fot. Marcin Boczek]
W stolicy regionu upamiętniono 80. rocznicę powstania Armii Krajowej. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele Przemienienia Pańskiego w Opolu, a następnie złożono kwiaty pod pomnikiem pamięci żołnierzy Armii Krajowej.
W uroczystości wziął udział m.in. Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski, który zaznaczał, że tego typu wydarzenia powinny być kierowane głównie do młodego pokolenia.

- Młodym należy o tym mówić, aby kolejne pokolenia pamiętały. Pamiętały o tych ludziach, którzy walczyli za naszą wolność, dzięki którym nasza Ojczyzna dzisiaj jest wolna. Możemy cieszyć się świętowaniem, byciem w Europie. O to walczyli Ci ludzie. Myślę, że te starsze pokolenia same z siebie pamiętają, a młodzi muszą to przekazać następnym, dlatego jest to tak ważne - mówi Tomasz Witkowski.

Krzysztof Marcinkiewicz, prezes okręgu opolskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej podkreślał, że Opolszczyzna jest domem dla wielu działaczy Polskiego Państwa Podziemnego.

- My musimy tutaj pamiętać na Opolszczyźnie o tym jak wielu żołnierzy AK po II Wojnie Światowej trafiło do naszego regionu. To często byli ludzie, którzy walczyli w konspiracji, działali w Armii Krajowej na kresach wschodnich, w okolicach Wilna i Lwowa. U nas w województwie mamy bardzo dużo osób również z Wołynia. Ci ludzie po wojnie przyjechali właśnie tutaj - mówi Krzysztof Marcinkiewicz.

W uroczystościach uczestniczyło wielu mieszkańców Opola, także uczniowie.

- Uważam, że to ważne wydarzenie. Nasza szkoła nosi imię gen. Władysława Andersa, więc poniekąd można połączyć ze sobą święto Armii Krajowej z generałem Andersem - mówi Bartosz Samulski.
- Pamięć i historia zawsze będzie naszą podstawą i tożsamością narodu polskiego. Myślę, że to wydarzenie kierujemy do wszystkich ludzi. Do tych, którzy mają Polskę w sercu, kochają ją i patriotyzm jest im bardzo bliski - mówi Andrzej Praszel.

14 lutego  1942 roku z rozkazu gen. Władysława Sikorskiego doszło do przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Była to największa armia podziemna w czasie II Wojny Światowej.
Tomasz Witkowski
Krzysztof Marcinkiewicz
Mieszkańcy i uczniowie Opola
80 lat temu powołano do życia Armię Krajową. "Młodym należy o tym mówić, aby kolejne pokolenia pamiętały"

Zobacz także

2022-03-02, godz. 17:21, Gospodarka Mleko i kaszki dla ukraińskich dzieci od opolskiej firmy Cztery palety mleka i kaszki dla małych dzieci przekazała wojewodzie firma Danone Nutricia z Opola dla ukraińskich uchodźców. » więcej 2022-03-02, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Opole pomaga miastu partnerskiemu z Ukrainy. W drodze do Iwano-Frankiwska są agregaty, śpiwory, zestawy ratownicze i apteczki Dwa agregaty prądotwórcze, 400 śpiworów, 400 karimat, 11 zestawów ratowniczych PSP R1 z deskami ortopedycznymi i szynami splint, do tego liczne zestawy opatrunkowe i apteczki. W nocy z Opola został wysłany transport z pomocą dla miasta… » więcej 2022-03-02, godz. 16:00, Wiadomości z regionu W USK w Opolu trwa montaż nowego rezonansu magnetycznego. Urządzenie waży prawie 8 ton Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu dotarł ważący prawie osiem ton nowy rezonans magnetyczny. Montaż urządzenia w Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych potrwa kilka dni. » więcej 2022-03-02, godz. 14:13, Wiadomości z regionu "Zbrodnia ze szczególnym okrucieństwem". Sprawa podwójnego zabójstwa i podpalenia mieszkania przy ul. Dubois w Opolu na wokandzie W Sądzie Rejonowym w Opolu ruszył proces trzech obcokrajowców oskarżonych o zabójstwo dwóch mężczyzn w mieszkaniu przy ul. Dubois w Opolu. Na ławie oskarżonych zasiadło dwóch Mołdawian Ion C. i Artion R. oraz Ukrainiec Roman V… » więcej 2022-03-02, godz. 11:58, Wiadomości z regionu Policjant z Opola przyjął do swojego domu rodzinę uchodźców z Ukrainy Opolscy policjanci pomagają uchodźcom z Ukrainy nie tylko na granicy polsko-ukraińskiej, ale także sami przyjmują rodziny we własnych domach. St. sierż. Tomasz Kierat z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu zaoferował… » więcej
1020102110221023102410251026
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »