Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-02-05, 16:34 Autor: Katarzyna Doros

Naukowcy i pszczelarze spotkali się w Opolu, by rozmawiać o problemach i rozwiązaniach dla lokalnych pasiek

Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Zgnilec amerykański, który coraz częściej pojawia się opolskich pasiekach czy poprawa jakości wosku pszczelego - to główne zagadnienia, które poruszono podczas konferencji "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś". W spotkaniu w Opolu uczestniczyli naukowcy i przedstawiciele środowisk pszczelarskich.
- Zgnilec amerykański to choroba czerwiu pszczół, która po prostu się roznosi i którą też bardzo łatwo pszczoły przenoszą między sobą. Z tego względu, że pszczół i pszczelarzy mamy dosyć dużo u nas w regionie, to bardzo łatwo ta choroba przechodzi z pasieki na pasiekę i powoduje duże straty w pogłowiu pszczół. Dlatego jest to bardzo duży problem - mówi Szymon Artwik z koła "Razem dla pszczelarzy", które jest organizatorem konferencji.

- Wszystkie produkty pszczele znajdują się na liście najchętniej fałszowanych produktów na świecie. Zarabiają na tym ludzie związani z handlem czy pośrednictwem - mówi Antoni Ożóg, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Opolu. - Brakuje nam wielu uregulowań prawnych, np. takich dotyczących wosku pszczelego. Wszystko to powoduje, że niestety do pszczelarzy trafiają produkty, w tym wosk pszczeli w postaci węzy, czyli takich wafli, które się wtapia w ramki pszczele, na których pszczoły budują swoje domki i rodziny, gdzie wychowują swoje dzieci. Pewne zanieczyszczenia czy środki, które tam trafiają mimo, że wizualnie są nie do wykrycia przez pszczelarza, to powodują, że niestety czerw pszczeli zamiera.

- Wosk pozyskiwany przez pszczelarza powinien być na wysokim poziomie - zauważa Janusz Iwasieczko, prezes pszczelarzy w Brzegu. - Wosk absolutnie nie powinien być fałszowany, dodawany, żeby zwiększyć kilogramy, bo wtedy sami sobie podcinamy gałąź, na której siedzimy. Szkodzi to naszym pszczołom. Później one chorują. Już badania wykazują, że dodawanie różnych domieszek do wosku, powoduje straty w rodzinach. I to jest niebezpieczny trend, z którym trzeba zacząć walczyć.

- Nie tylko miód, ale pyłek pszczeli, wosk są także składnikami kosmetyków i leków. Dlatego mówimy, jak dbać o jakość tych produktów - mówi dr hab. Izabela Jasicka-Misiak z Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego. - Myślę, że przede wszystkim konsumenci powinni korzystać z produktów pszczelich rodzimych pszczelarzy z okolicy i z sąsiedztwa. Chodzi nam o to, żeby krzewić taką informację wśród konsumentów, że miód nie powinien być płynny po upływie pół roku, ponieważ jeśli jest płynny to znaczy, że jest zafałszowany.

Z uwagi na pandemię i limity miejsc część prelegentów i osób zainteresowanych uczestniczyła w konferencji zdalnie.
Szymon Artwik
Antoni Ożóg
Janusz Iwasieczko
dr hab. Izabela Jasicka-Misiak

Zobacz także

2025-01-11, godz. 22:20, Sport i turystyka "Wilczyce" w końcu zwycięskie. Gładka wygrana z MKS-em Kalisz Siatkarki UNI Opole bez najmniejszych problemów pokonały MKS Kalisz 3:0 w meczu 15. kolejki rozgrywek Tauron Ligi. Najwięcej punktów dla opolskich 'wilczyc' - 18 - zdobyła Guewe Diouf, która została wybrana najlepszą zawodniczką sobotniego… » więcej 2025-01-11, godz. 14:04, Wiadomości z regionu "Trzeba budować schrony i przygotowywać miejsca ukrycia". Szef MSWiA w Opolu - Jestem przekonany, że Opole jest bardzo dobrze przygotowane, jeśli chodzi o kwestie zarządzania kryzysowego - mówił w Opolu Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji. Szef MSWiA spotkał się z prezydentem miasta… » więcej 2025-01-11, godz. 13:50, Wiadomości z regionu Nowa praca Ireneusza Jakiego. Został kierownikiem w otwockim urzędzie miasta Ireneusz Jaki, były prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu został kierownikiem biura kontroli, audytu i nadzoru właścicielskiego w urzędzie miasta Otwocka. Jak ustaliła Wirtualna Polska do naboru zgłosił się tylko on. » więcej 2025-01-11, godz. 09:18, Sport i turystyka "Chcemy przełamać tę złą passę". UNI Opole zagra z Energą MKS-em Kalisz Opolskie 'wilczyce' powalczą o przełamanie fatalnej passy siedmiu porażek z rzędu w rozgrywkach Tauron Ligi. Okazja jest ku temu bardzo dobra, ponieważ do Opola przyjeżdża ostatnia w tabeli drużyna Energi MKS-u Kalisz. » więcej 2025-01-11, godz. 08:30, Kultura i rozrywka Niezwykłe jasełka w opolskich "lalkach". Próby rozpoczęły się już w listopadzie Miłosz chciał być królem, więc Damian będzie Józefem, a Teresa wciąż jest aniołem - chodzi o role osób z niepełnosprawnościami, podopiecznych Fundacji L'Arche Opole, które kolejny raz przygotowały jasełka. » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »