Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-02-05, 16:34 Autor: Katarzyna Doros

Naukowcy i pszczelarze spotkali się w Opolu, by rozmawiać o problemach i rozwiązaniach dla lokalnych pasiek

Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Zgnilec amerykański, który coraz częściej pojawia się opolskich pasiekach czy poprawa jakości wosku pszczelego - to główne zagadnienia, które poruszono podczas konferencji "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś". W spotkaniu w Opolu uczestniczyli naukowcy i przedstawiciele środowisk pszczelarskich.
- Zgnilec amerykański to choroba czerwiu pszczół, która po prostu się roznosi i którą też bardzo łatwo pszczoły przenoszą między sobą. Z tego względu, że pszczół i pszczelarzy mamy dosyć dużo u nas w regionie, to bardzo łatwo ta choroba przechodzi z pasieki na pasiekę i powoduje duże straty w pogłowiu pszczół. Dlatego jest to bardzo duży problem - mówi Szymon Artwik z koła "Razem dla pszczelarzy", które jest organizatorem konferencji.

- Wszystkie produkty pszczele znajdują się na liście najchętniej fałszowanych produktów na świecie. Zarabiają na tym ludzie związani z handlem czy pośrednictwem - mówi Antoni Ożóg, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Opolu. - Brakuje nam wielu uregulowań prawnych, np. takich dotyczących wosku pszczelego. Wszystko to powoduje, że niestety do pszczelarzy trafiają produkty, w tym wosk pszczeli w postaci węzy, czyli takich wafli, które się wtapia w ramki pszczele, na których pszczoły budują swoje domki i rodziny, gdzie wychowują swoje dzieci. Pewne zanieczyszczenia czy środki, które tam trafiają mimo, że wizualnie są nie do wykrycia przez pszczelarza, to powodują, że niestety czerw pszczeli zamiera.

- Wosk pozyskiwany przez pszczelarza powinien być na wysokim poziomie - zauważa Janusz Iwasieczko, prezes pszczelarzy w Brzegu. - Wosk absolutnie nie powinien być fałszowany, dodawany, żeby zwiększyć kilogramy, bo wtedy sami sobie podcinamy gałąź, na której siedzimy. Szkodzi to naszym pszczołom. Później one chorują. Już badania wykazują, że dodawanie różnych domieszek do wosku, powoduje straty w rodzinach. I to jest niebezpieczny trend, z którym trzeba zacząć walczyć.

- Nie tylko miód, ale pyłek pszczeli, wosk są także składnikami kosmetyków i leków. Dlatego mówimy, jak dbać o jakość tych produktów - mówi dr hab. Izabela Jasicka-Misiak z Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego. - Myślę, że przede wszystkim konsumenci powinni korzystać z produktów pszczelich rodzimych pszczelarzy z okolicy i z sąsiedztwa. Chodzi nam o to, żeby krzewić taką informację wśród konsumentów, że miód nie powinien być płynny po upływie pół roku, ponieważ jeśli jest płynny to znaczy, że jest zafałszowany.

Z uwagi na pandemię i limity miejsc część prelegentów i osób zainteresowanych uczestniczyła w konferencji zdalnie.
Szymon Artwik
Antoni Ożóg
Janusz Iwasieczko
dr hab. Izabela Jasicka-Misiak

Zobacz także

2022-01-14, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Utrudnienia w centrum Opola, lepiej omijać trasy przy dworcu PKP. Tam od dziś (14.01) nowa organizacja ruchu Jak informuje reporter Radia Opole Piotr Wójtowicz zgodnie z zapowiedziami drogowcy zamknęli dla ruchu fragment ul. Armii Krajowej w Opolu. To nowa organizacja ruchu w okolicach dworca - na razie remontowa, ale zostanie z nami na dłuż… » więcej 2022-01-13, godz. 15:55, Wiadomości z regionu Opole: na nowo wybudowanym skrzyżowaniu Oleskiej z Batalionów Chłopskich poprawiane są pasy. "Robienie tego raz a porządnie mijało się z celem" Nie minęły dwa tygodnie od uruchomienia skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu, a pomalowane pasy zaczynają znikać z jezdni. W tej sytuacji od dziś zarządzono prace poprawkowe. Dla kierowców będzie łączyło… » więcej 2022-01-13, godz. 14:37, Wiadomości z regionu Słowo przeciwko słowu, czyli kolejna odsłona sprawy siedziby Talentowni. "Nikt nie zgłaszał zastrzeżeń, wszystko można sprawdzić" [AKTUALIZACJA] 'Zarzuty miasta to pomówienia bez jakichkolwiek dowodów'. Piotr Koziol, prezes Fundacji Kwitnące Talenty, odniósł się na konferencji prasowej do wczorajszych (12.01) słów przedstawicieli Urzędu Miasta Opola. » więcej 2022-01-13, godz. 09:03, Wiadomości z regionu "Po 10 latach takie prace musimy wykonać". Opolskie hospicjum Betania ma zostać odmalowane To będzie jedno z najważniejszych zadań i największych wyzwań na ten rok. Centrum Opieki Paliatywnej Betania w Opolu szykuje się do odmalowania wnętrz siedziby hospicjum. » więcej 2022-01-13, godz. 09:02, Sport i turystyka Maciej Zarzycki z Gwardii "awaryjnie" powołany na ME Rozgrywający opolskiej Gwardii Maciej Zarzycki wystąpi na rozpoczynających się dzisiaj (13.01) mistrzostwach Europy. To efekt siedmiu pozytywnych wyników badań na obecność koronawirusa wśród zawodników naszej kadry, którzy byli… » więcej
1062106310641065106610671068
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »