Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-02-05, 16:34 Autor: Katarzyna Doros

Naukowcy i pszczelarze spotkali się w Opolu, by rozmawiać o problemach i rozwiązaniach dla lokalnych pasiek

Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Zgnilec amerykański, który coraz częściej pojawia się opolskich pasiekach czy poprawa jakości wosku pszczelego - to główne zagadnienia, które poruszono podczas konferencji "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś". W spotkaniu w Opolu uczestniczyli naukowcy i przedstawiciele środowisk pszczelarskich.
- Zgnilec amerykański to choroba czerwiu pszczół, która po prostu się roznosi i którą też bardzo łatwo pszczoły przenoszą między sobą. Z tego względu, że pszczół i pszczelarzy mamy dosyć dużo u nas w regionie, to bardzo łatwo ta choroba przechodzi z pasieki na pasiekę i powoduje duże straty w pogłowiu pszczół. Dlatego jest to bardzo duży problem - mówi Szymon Artwik z koła "Razem dla pszczelarzy", które jest organizatorem konferencji.

- Wszystkie produkty pszczele znajdują się na liście najchętniej fałszowanych produktów na świecie. Zarabiają na tym ludzie związani z handlem czy pośrednictwem - mówi Antoni Ożóg, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Opolu. - Brakuje nam wielu uregulowań prawnych, np. takich dotyczących wosku pszczelego. Wszystko to powoduje, że niestety do pszczelarzy trafiają produkty, w tym wosk pszczeli w postaci węzy, czyli takich wafli, które się wtapia w ramki pszczele, na których pszczoły budują swoje domki i rodziny, gdzie wychowują swoje dzieci. Pewne zanieczyszczenia czy środki, które tam trafiają mimo, że wizualnie są nie do wykrycia przez pszczelarza, to powodują, że niestety czerw pszczeli zamiera.

- Wosk pozyskiwany przez pszczelarza powinien być na wysokim poziomie - zauważa Janusz Iwasieczko, prezes pszczelarzy w Brzegu. - Wosk absolutnie nie powinien być fałszowany, dodawany, żeby zwiększyć kilogramy, bo wtedy sami sobie podcinamy gałąź, na której siedzimy. Szkodzi to naszym pszczołom. Później one chorują. Już badania wykazują, że dodawanie różnych domieszek do wosku, powoduje straty w rodzinach. I to jest niebezpieczny trend, z którym trzeba zacząć walczyć.

- Nie tylko miód, ale pyłek pszczeli, wosk są także składnikami kosmetyków i leków. Dlatego mówimy, jak dbać o jakość tych produktów - mówi dr hab. Izabela Jasicka-Misiak z Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego. - Myślę, że przede wszystkim konsumenci powinni korzystać z produktów pszczelich rodzimych pszczelarzy z okolicy i z sąsiedztwa. Chodzi nam o to, żeby krzewić taką informację wśród konsumentów, że miód nie powinien być płynny po upływie pół roku, ponieważ jeśli jest płynny to znaczy, że jest zafałszowany.

Z uwagi na pandemię i limity miejsc część prelegentów i osób zainteresowanych uczestniczyła w konferencji zdalnie.
Szymon Artwik
Antoni Ożóg
Janusz Iwasieczko
dr hab. Izabela Jasicka-Misiak

Zobacz także

2022-01-18, godz. 15:25, Kultura i rozrywka Kamil Kowalczyk prezentuje grafiki. Nowa wystawa w oddziale NBP w Opolu Grafiki Kamila Kowalczyka można oglądać w oddziale Narodowego Banku Polskiego w Opolu. Artysta ukończył studia licencjackie w dziedzinie komunikacji wizualnej na uniwersytecie technologicznym w Irlandii, jest także absolwentem Akademii… » więcej 2022-01-18, godz. 13:49, Wiadomości z regionu Spory ruch w przychodniach, gdzie szczepi się przeciwko COVID-19 dzieci. Niektóre przyjmują już drugą dawkę Rośnie zainteresowanie szczepieniami dzieci przeciwko COVID-19. To widoczne jest choćby w miejskich przychodniach w Opolu. W części z nich realizowane są już szczepienia drugą dawką. Co ważne na termin nie trzeba długo czekać. » więcej 2022-01-18, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Interwencje, kontrole i ochrona bezpieczeństwa mieszkańców. Opolska policja podsumowała 2021 rok Opolska policja podsumowała 2021 rok. Funkcjonariusze przeprowadzili blisko sto tysięcy interwencji, skontrolowali ponad 233 tysiące kierowców oraz zabezpieczyli 193 kilogramy narkotyków. Oprócz wykonywania codziennych obowiązków… » więcej 2022-01-18, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Pożar autobusu MZK na obwodnicy północnej Opola. Nie ma osób poszkodowanych Na styku ulic Luboszyckiej i obwodnicy północnej Opola zapalił się autobus MZK. Według informacji straży pożarnej, pożar komory silnika został ugaszony, a pasażerowie bezpiecznie opuścili pojazd. W tej chwili zablokowana jest część… » więcej 2022-01-17, godz. 21:08, Sport i turystyka Wilczyce zwycięskie. UNI Opole wygrywa w Radomiu 3:1 Siatkarki UNI Opole wygrały na wyjeździe z wyżej notowanym E. LECLERC MOYA Radomką Radom 3:1 (22:25, 25:11, 25:23, 25:15) w meczu 15. kolejki Tauron Ligi kobiet. Było to 7. zwycięstwo w sezonie zawodniczek Nicoli Vettoriego. Dzięki… » więcej
1058105910601061106210631064
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »