Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-02-05, 16:34 Autor: Katarzyna Doros

Naukowcy i pszczelarze spotkali się w Opolu, by rozmawiać o problemach i rozwiązaniach dla lokalnych pasiek

Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Zgnilec amerykański, który coraz częściej pojawia się opolskich pasiekach czy poprawa jakości wosku pszczelego - to główne zagadnienia, które poruszono podczas konferencji "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś". W spotkaniu w Opolu uczestniczyli naukowcy i przedstawiciele środowisk pszczelarskich.
- Zgnilec amerykański to choroba czerwiu pszczół, która po prostu się roznosi i którą też bardzo łatwo pszczoły przenoszą między sobą. Z tego względu, że pszczół i pszczelarzy mamy dosyć dużo u nas w regionie, to bardzo łatwo ta choroba przechodzi z pasieki na pasiekę i powoduje duże straty w pogłowiu pszczół. Dlatego jest to bardzo duży problem - mówi Szymon Artwik z koła "Razem dla pszczelarzy", które jest organizatorem konferencji.

- Wszystkie produkty pszczele znajdują się na liście najchętniej fałszowanych produktów na świecie. Zarabiają na tym ludzie związani z handlem czy pośrednictwem - mówi Antoni Ożóg, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Opolu. - Brakuje nam wielu uregulowań prawnych, np. takich dotyczących wosku pszczelego. Wszystko to powoduje, że niestety do pszczelarzy trafiają produkty, w tym wosk pszczeli w postaci węzy, czyli takich wafli, które się wtapia w ramki pszczele, na których pszczoły budują swoje domki i rodziny, gdzie wychowują swoje dzieci. Pewne zanieczyszczenia czy środki, które tam trafiają mimo, że wizualnie są nie do wykrycia przez pszczelarza, to powodują, że niestety czerw pszczeli zamiera.

- Wosk pozyskiwany przez pszczelarza powinien być na wysokim poziomie - zauważa Janusz Iwasieczko, prezes pszczelarzy w Brzegu. - Wosk absolutnie nie powinien być fałszowany, dodawany, żeby zwiększyć kilogramy, bo wtedy sami sobie podcinamy gałąź, na której siedzimy. Szkodzi to naszym pszczołom. Później one chorują. Już badania wykazują, że dodawanie różnych domieszek do wosku, powoduje straty w rodzinach. I to jest niebezpieczny trend, z którym trzeba zacząć walczyć.

- Nie tylko miód, ale pyłek pszczeli, wosk są także składnikami kosmetyków i leków. Dlatego mówimy, jak dbać o jakość tych produktów - mówi dr hab. Izabela Jasicka-Misiak z Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego. - Myślę, że przede wszystkim konsumenci powinni korzystać z produktów pszczelich rodzimych pszczelarzy z okolicy i z sąsiedztwa. Chodzi nam o to, żeby krzewić taką informację wśród konsumentów, że miód nie powinien być płynny po upływie pół roku, ponieważ jeśli jest płynny to znaczy, że jest zafałszowany.

Z uwagi na pandemię i limity miejsc część prelegentów i osób zainteresowanych uczestniczyła w konferencji zdalnie.
Szymon Artwik
Antoni Ożóg
Janusz Iwasieczko
dr hab. Izabela Jasicka-Misiak

Zobacz także

2022-01-21, godz. 17:46, Wiadomości z regionu Opole: nowe przystanki przy centrum przesiadkowym Opole Wschodnie świecą na razie pustkami - Nowo otworzone przystanki przy centrum przesiadkowym Opole Wschodnie świecą pustkami - komentują mieszkańcy stolicy regionu. Wielu również przyznaje, że w związku z przebudową i wprowadzonymi zmianami kursowania autobusów MZK trudno… » więcej 2022-01-21, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Mieszkańców Opola czekają wyższe opłaty za ciepło. ECO przygotowuje się do podwyżek Mieszkańcy Opola, którzy korzystają z ciepła dostarczanego przez ECO, muszą liczyć się z podwyżkami. Spółka planuje wzrost cen od 11 do nawet 16 procent. Ile dokładnie one wyniosą, to będzie wiadomo po wydaniu postanowienia przez… » więcej 2022-01-21, godz. 13:04, Wiadomości z regionu Bez nich świat dzieci byłby smutny. Babcie i dziadkowie mają swoje święto Rozpieszczają, przytulają i przygotowują pyszne przysmaki. Mowa oczywiście o babciach i dziadkach, którzy dziś (21.01) i jutro (22.01) mają swoje święto. Najmłodsi od rana przygotowują dla nich laurki, śpiewają piosenki i wysyłają… » więcej 2022-01-21, godz. 11:45, Wiadomości z regionu Mobilne punkty szczepień znów zawitają do opolskich parafii. Akcja już w niedzielę Przed nami kolejna edycja niedzielnej (23.01) akcji szczepień przeciwko COVID-19 realizowanej w opolskich parafiach. Tym razem punkty szczepień staną w 4 miejscach w regionie. » więcej 2022-01-20, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Lewica Razem pyta o zmiany kursów linii MZK i sens budowy centrum przesiadkowego Opole Wschodnie. Ratusz tłumaczy: to miejsce powstało z myślą o przyszłości Lewica Razem organizuje interwencję poselską w opolskim ratuszu. Członkowie tej partii chcą się dowiedzieć od władz miasta, jak ma funkcjonować centrum przesiadkowe Opole Wschodnie. Pismo z pytaniami zostało przygotowane przez poseł… » więcej
1055105610571058105910601061
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »