Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-02-05, 16:34 Autor: Katarzyna Doros

Naukowcy i pszczelarze spotkali się w Opolu, by rozmawiać o problemach i rozwiązaniach dla lokalnych pasiek

Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Zgnilec amerykański, który coraz częściej pojawia się opolskich pasiekach czy poprawa jakości wosku pszczelego - to główne zagadnienia, które poruszono podczas konferencji "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś". W spotkaniu w Opolu uczestniczyli naukowcy i przedstawiciele środowisk pszczelarskich.
- Zgnilec amerykański to choroba czerwiu pszczół, która po prostu się roznosi i którą też bardzo łatwo pszczoły przenoszą między sobą. Z tego względu, że pszczół i pszczelarzy mamy dosyć dużo u nas w regionie, to bardzo łatwo ta choroba przechodzi z pasieki na pasiekę i powoduje duże straty w pogłowiu pszczół. Dlatego jest to bardzo duży problem - mówi Szymon Artwik z koła "Razem dla pszczelarzy", które jest organizatorem konferencji.

- Wszystkie produkty pszczele znajdują się na liście najchętniej fałszowanych produktów na świecie. Zarabiają na tym ludzie związani z handlem czy pośrednictwem - mówi Antoni Ożóg, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Opolu. - Brakuje nam wielu uregulowań prawnych, np. takich dotyczących wosku pszczelego. Wszystko to powoduje, że niestety do pszczelarzy trafiają produkty, w tym wosk pszczeli w postaci węzy, czyli takich wafli, które się wtapia w ramki pszczele, na których pszczoły budują swoje domki i rodziny, gdzie wychowują swoje dzieci. Pewne zanieczyszczenia czy środki, które tam trafiają mimo, że wizualnie są nie do wykrycia przez pszczelarza, to powodują, że niestety czerw pszczeli zamiera.

- Wosk pozyskiwany przez pszczelarza powinien być na wysokim poziomie - zauważa Janusz Iwasieczko, prezes pszczelarzy w Brzegu. - Wosk absolutnie nie powinien być fałszowany, dodawany, żeby zwiększyć kilogramy, bo wtedy sami sobie podcinamy gałąź, na której siedzimy. Szkodzi to naszym pszczołom. Później one chorują. Już badania wykazują, że dodawanie różnych domieszek do wosku, powoduje straty w rodzinach. I to jest niebezpieczny trend, z którym trzeba zacząć walczyć.

- Nie tylko miód, ale pyłek pszczeli, wosk są także składnikami kosmetyków i leków. Dlatego mówimy, jak dbać o jakość tych produktów - mówi dr hab. Izabela Jasicka-Misiak z Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego. - Myślę, że przede wszystkim konsumenci powinni korzystać z produktów pszczelich rodzimych pszczelarzy z okolicy i z sąsiedztwa. Chodzi nam o to, żeby krzewić taką informację wśród konsumentów, że miód nie powinien być płynny po upływie pół roku, ponieważ jeśli jest płynny to znaczy, że jest zafałszowany.

Z uwagi na pandemię i limity miejsc część prelegentów i osób zainteresowanych uczestniczyła w konferencji zdalnie.
Szymon Artwik
Antoni Ożóg
Janusz Iwasieczko
dr hab. Izabela Jasicka-Misiak

Zobacz także

2022-01-27, godz. 12:40, Kultura i rozrywka Spotkanie z profesorem Franciszkiem Markiem w Opolu Stowarzyszenie Biało-Czerwone Opole zaprasza na spotkanie z profesorem Franciszkiem Markiem. Opolska organizacja patriotyczna będzie po raz kolejny gościć tego znanego naukowca, a tym razem spotkanie nosi tytuł 'Syn Ziemi Śląskiej'. » więcej 2022-01-27, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Zmiana rozkładu jazdy autobusów MZK Opole. Wśród przyczyn zwolnienia lekarskie kierowców i nauka zdalna MZK Opole zmienia od czwartku (27.01) rozkład jazdy. Autobusy będą kursować według godzin przypisanych na robocze dni wakacyjne. » więcej 2022-01-26, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Mimo pandemii w USK w ubiegłym roku wykonano kilkanaście pobrań narządów. 26 stycznia to Dzień Transplantacji Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu rocznie wykonuje kilkanaście pobrań narządów do transplantacji. To daje szansę na uratowanie życia kilkudziesięciu osobom w kraju. 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Przy… » więcej 2022-01-26, godz. 18:45, Wiadomości z regionu "Zdarzają się pasażerowie krnąbrni, a inni okazują skruchę". Wspólna akcja MZK Opole i policji w sprawie maseczek O obowiązku zasłaniania ust i nosa w autobusach MZK Opole przypominali dziś kontrolerzy biletów wraz z policjantami. Tematem zajęliśmy się w magazynie Reporterskie Tu i Teraz. » więcej 2022-01-26, godz. 18:15, Kultura i rozrywka Potomkowie ekspatriantów i autochtonów opowiedzieli o swoich przeżyciach związanych z wysiedleniami „Wszystko jest, tylko ludzi nie ma. Przesiedlenia w latach 1945-1947 we wspomnieniach mieszkańców Ziemi Prudnickiej” - to tytuł najnowszej książki prudnickiego muzeum. Zawiera ona relacje ekspatriantów z Kresów oraz wysiedlonych… » więcej
1051105210531054105510561057
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »