Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-02-05, 16:34 Autor: Katarzyna Doros

Naukowcy i pszczelarze spotkali się w Opolu, by rozmawiać o problemach i rozwiązaniach dla lokalnych pasiek

Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Zgnilec amerykański, który coraz częściej pojawia się opolskich pasiekach czy poprawa jakości wosku pszczelego - to główne zagadnienia, które poruszono podczas konferencji "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś". W spotkaniu w Opolu uczestniczyli naukowcy i przedstawiciele środowisk pszczelarskich.
- Zgnilec amerykański to choroba czerwiu pszczół, która po prostu się roznosi i którą też bardzo łatwo pszczoły przenoszą między sobą. Z tego względu, że pszczół i pszczelarzy mamy dosyć dużo u nas w regionie, to bardzo łatwo ta choroba przechodzi z pasieki na pasiekę i powoduje duże straty w pogłowiu pszczół. Dlatego jest to bardzo duży problem - mówi Szymon Artwik z koła "Razem dla pszczelarzy", które jest organizatorem konferencji.

- Wszystkie produkty pszczele znajdują się na liście najchętniej fałszowanych produktów na świecie. Zarabiają na tym ludzie związani z handlem czy pośrednictwem - mówi Antoni Ożóg, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Opolu. - Brakuje nam wielu uregulowań prawnych, np. takich dotyczących wosku pszczelego. Wszystko to powoduje, że niestety do pszczelarzy trafiają produkty, w tym wosk pszczeli w postaci węzy, czyli takich wafli, które się wtapia w ramki pszczele, na których pszczoły budują swoje domki i rodziny, gdzie wychowują swoje dzieci. Pewne zanieczyszczenia czy środki, które tam trafiają mimo, że wizualnie są nie do wykrycia przez pszczelarza, to powodują, że niestety czerw pszczeli zamiera.

- Wosk pozyskiwany przez pszczelarza powinien być na wysokim poziomie - zauważa Janusz Iwasieczko, prezes pszczelarzy w Brzegu. - Wosk absolutnie nie powinien być fałszowany, dodawany, żeby zwiększyć kilogramy, bo wtedy sami sobie podcinamy gałąź, na której siedzimy. Szkodzi to naszym pszczołom. Później one chorują. Już badania wykazują, że dodawanie różnych domieszek do wosku, powoduje straty w rodzinach. I to jest niebezpieczny trend, z którym trzeba zacząć walczyć.

- Nie tylko miód, ale pyłek pszczeli, wosk są także składnikami kosmetyków i leków. Dlatego mówimy, jak dbać o jakość tych produktów - mówi dr hab. Izabela Jasicka-Misiak z Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego. - Myślę, że przede wszystkim konsumenci powinni korzystać z produktów pszczelich rodzimych pszczelarzy z okolicy i z sąsiedztwa. Chodzi nam o to, żeby krzewić taką informację wśród konsumentów, że miód nie powinien być płynny po upływie pół roku, ponieważ jeśli jest płynny to znaczy, że jest zafałszowany.

Z uwagi na pandemię i limity miejsc część prelegentów i osób zainteresowanych uczestniczyła w konferencji zdalnie.
Szymon Artwik
Antoni Ożóg
Janusz Iwasieczko
dr hab. Izabela Jasicka-Misiak

Zobacz także

2022-02-08, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Remont wiaduktu przy Powstańców Śląskich opóźni się o półtora miesiąca Do końca marca potrwa remont wiaduktu kolejowego przy ulicy Powstańców Śląskich w Opolu. Opóźnienie wynoszące półtora miesiąca związane jest z instalacjami, na które natrafiono podczas robót ziemnych. » więcej 2022-02-08, godz. 09:28, Wiadomości z regionu Chirurgia naczyniowa wraca do szpitala w Nysie. Jest umowa z NFZ od marca Nyski szpital po remoncie sali operacyjnej i wygranym konkursie ogłoszonym przez NFZ będzie mógł leczyć pacjentów ze schorzeniami tętnic i żył. » więcej 2022-02-07, godz. 17:00, Wiadomości z regionu "Te połączenia są bardzo rzadkie". Z nowego centrum przesiadkowego nie wszędzie dojedziemy autobusem MZK Działa niespełna miesiąc, a dyskusje o jego funkcjonalności nie milkną. Chodzi o centrum przesiadkowe Opole-Wschodnie. Z jego największego przystanku przy Uniwersytecie Opolskim nie dotrzemy na przykład do centrum handlowego przy ulicy… » więcej 2022-02-07, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Znowu zamkną przejazd kolejowy na alei Przyjaźni w Opolu Od wtorku (08.02) do piątku zamknięty będzie przejazd kolejowy przy alei Przyjaźni w Opolu. Kierowcy będą w tym czasie korzystać z sąsiedniego przejazdu przy ulicy Torowej. Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK tłumaczy, że utrudnienia… » więcej 2022-02-07, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Poseł Ociepa przekonuje, że urząd marszałkowski marnuje potencjał Opolszczyzny. "Czego nam brakuje?" 'Trwonienie potencjału rozwojowego województwa opolskiego musi skończyć się'. Tak Marcin Ociepa, opolski wiceminister obrony narodowej, mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole o funkcjonowaniu urzędu marszałkowskiego. » więcej
1042104310441045104610471048
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »