Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-02-05, 16:34 Autor: Katarzyna Doros

Naukowcy i pszczelarze spotkali się w Opolu, by rozmawiać o problemach i rozwiązaniach dla lokalnych pasiek

Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Zgnilec amerykański, który coraz częściej pojawia się opolskich pasiekach czy poprawa jakości wosku pszczelego - to główne zagadnienia, które poruszono podczas konferencji "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś". W spotkaniu w Opolu uczestniczyli naukowcy i przedstawiciele środowisk pszczelarskich.
- Zgnilec amerykański to choroba czerwiu pszczół, która po prostu się roznosi i którą też bardzo łatwo pszczoły przenoszą między sobą. Z tego względu, że pszczół i pszczelarzy mamy dosyć dużo u nas w regionie, to bardzo łatwo ta choroba przechodzi z pasieki na pasiekę i powoduje duże straty w pogłowiu pszczół. Dlatego jest to bardzo duży problem - mówi Szymon Artwik z koła "Razem dla pszczelarzy", które jest organizatorem konferencji.

- Wszystkie produkty pszczele znajdują się na liście najchętniej fałszowanych produktów na świecie. Zarabiają na tym ludzie związani z handlem czy pośrednictwem - mówi Antoni Ożóg, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Opolu. - Brakuje nam wielu uregulowań prawnych, np. takich dotyczących wosku pszczelego. Wszystko to powoduje, że niestety do pszczelarzy trafiają produkty, w tym wosk pszczeli w postaci węzy, czyli takich wafli, które się wtapia w ramki pszczele, na których pszczoły budują swoje domki i rodziny, gdzie wychowują swoje dzieci. Pewne zanieczyszczenia czy środki, które tam trafiają mimo, że wizualnie są nie do wykrycia przez pszczelarza, to powodują, że niestety czerw pszczeli zamiera.

- Wosk pozyskiwany przez pszczelarza powinien być na wysokim poziomie - zauważa Janusz Iwasieczko, prezes pszczelarzy w Brzegu. - Wosk absolutnie nie powinien być fałszowany, dodawany, żeby zwiększyć kilogramy, bo wtedy sami sobie podcinamy gałąź, na której siedzimy. Szkodzi to naszym pszczołom. Później one chorują. Już badania wykazują, że dodawanie różnych domieszek do wosku, powoduje straty w rodzinach. I to jest niebezpieczny trend, z którym trzeba zacząć walczyć.

- Nie tylko miód, ale pyłek pszczeli, wosk są także składnikami kosmetyków i leków. Dlatego mówimy, jak dbać o jakość tych produktów - mówi dr hab. Izabela Jasicka-Misiak z Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego. - Myślę, że przede wszystkim konsumenci powinni korzystać z produktów pszczelich rodzimych pszczelarzy z okolicy i z sąsiedztwa. Chodzi nam o to, żeby krzewić taką informację wśród konsumentów, że miód nie powinien być płynny po upływie pół roku, ponieważ jeśli jest płynny to znaczy, że jest zafałszowany.

Z uwagi na pandemię i limity miejsc część prelegentów i osób zainteresowanych uczestniczyła w konferencji zdalnie.
Szymon Artwik
Antoni Ożóg
Janusz Iwasieczko
dr hab. Izabela Jasicka-Misiak

Zobacz także

2022-02-10, godz. 10:59, Wiadomości z regionu Większość pacjentów z COVID-19 na Oddział Zakaźny w Opolu trafia przez inne dokuczliwe choroby towarzyszące Oddział Zakaźny przy Szpitalu Wojewódzkim w Opolu, który dysponuje 30 miejscami dla pacjentów z COVID-19 jest zapełniony. Jak informuje jego ordynator dr Wiesława Błudzin może to mieć związek z uwalnianiem łóżek dla pacjentów… » więcej 2022-02-10, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Ruszyła budowa tężni solankowej w Opolu. Koszt inwestycji to ponad 5,5 mln złotych W Opolu powstaje pierwsza tężnia solankowa. Przedstawiciele ratusza informują, że prace już się rozpoczęły, a pierwsze efekty mają być widoczne z początkiem 2023 roku. Obiekt będzie zlokalizowany u zbiegu ulicy Lwowskiej i Tarnopolskiej… » więcej 2022-02-09, godz. 18:00, Wiadomości z regionu "To forma ataku politycznego". Wojewoda o krytyce marszałka Buły na temat Polskiego Ładu i walce z pandemią 'Oceniam tę wypowiedź jako nierzeczywistą'. Tak wojewoda Sławomir Kłosowski odniósł się w Otwartym Mikrofonie Radia Opole do krytyki marszałka Andrzeja Buły, co do działań rządu odnośnie Polskiego Ładu i walki z pandemią. » więcej 2022-02-09, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Opole: zakochani ponownie postanowili powiesić swoje kłódki na Moście Groszowym. "Będą one demontowane" Długo nie trzeba było czekać. 'Kłódki miłości' powróciły na Most Groszowy w Opolu. Choć wieszanie ich tam jest nielegalne, to jak widać zakochanym, to nie przeszkadza. Przypomnijmy, że kłódki zdemontowane zostały już dwa lata… » więcej 2022-02-09, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Zadzwoń i zasięgnij bezpłatnej porady eksperta dotyczącej Polskiego Ładu i rozliczenia PIT. Ruszyła wspólna akcja KAS i Radia Opole Radio Opole we współpracy z Krajową Administracją Skarbową rozpoczęło dziś (09.02) cykl akcji bezpłatnych porad dotyczących nowych przepisów podatkowych wynikających z Polskiego Ładu. W ramach akcji słuchacze mają możliwość… » więcej
1040104110421043104410451046
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »