Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-02-05, 16:34 Autor: Katarzyna Doros

Naukowcy i pszczelarze spotkali się w Opolu, by rozmawiać o problemach i rozwiązaniach dla lokalnych pasiek

Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Zgnilec amerykański, który coraz częściej pojawia się opolskich pasiekach czy poprawa jakości wosku pszczelego - to główne zagadnienia, które poruszono podczas konferencji "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś". W spotkaniu w Opolu uczestniczyli naukowcy i przedstawiciele środowisk pszczelarskich.
- Zgnilec amerykański to choroba czerwiu pszczół, która po prostu się roznosi i którą też bardzo łatwo pszczoły przenoszą między sobą. Z tego względu, że pszczół i pszczelarzy mamy dosyć dużo u nas w regionie, to bardzo łatwo ta choroba przechodzi z pasieki na pasiekę i powoduje duże straty w pogłowiu pszczół. Dlatego jest to bardzo duży problem - mówi Szymon Artwik z koła "Razem dla pszczelarzy", które jest organizatorem konferencji.

- Wszystkie produkty pszczele znajdują się na liście najchętniej fałszowanych produktów na świecie. Zarabiają na tym ludzie związani z handlem czy pośrednictwem - mówi Antoni Ożóg, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Opolu. - Brakuje nam wielu uregulowań prawnych, np. takich dotyczących wosku pszczelego. Wszystko to powoduje, że niestety do pszczelarzy trafiają produkty, w tym wosk pszczeli w postaci węzy, czyli takich wafli, które się wtapia w ramki pszczele, na których pszczoły budują swoje domki i rodziny, gdzie wychowują swoje dzieci. Pewne zanieczyszczenia czy środki, które tam trafiają mimo, że wizualnie są nie do wykrycia przez pszczelarza, to powodują, że niestety czerw pszczeli zamiera.

- Wosk pozyskiwany przez pszczelarza powinien być na wysokim poziomie - zauważa Janusz Iwasieczko, prezes pszczelarzy w Brzegu. - Wosk absolutnie nie powinien być fałszowany, dodawany, żeby zwiększyć kilogramy, bo wtedy sami sobie podcinamy gałąź, na której siedzimy. Szkodzi to naszym pszczołom. Później one chorują. Już badania wykazują, że dodawanie różnych domieszek do wosku, powoduje straty w rodzinach. I to jest niebezpieczny trend, z którym trzeba zacząć walczyć.

- Nie tylko miód, ale pyłek pszczeli, wosk są także składnikami kosmetyków i leków. Dlatego mówimy, jak dbać o jakość tych produktów - mówi dr hab. Izabela Jasicka-Misiak z Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego. - Myślę, że przede wszystkim konsumenci powinni korzystać z produktów pszczelich rodzimych pszczelarzy z okolicy i z sąsiedztwa. Chodzi nam o to, żeby krzewić taką informację wśród konsumentów, że miód nie powinien być płynny po upływie pół roku, ponieważ jeśli jest płynny to znaczy, że jest zafałszowany.

Z uwagi na pandemię i limity miejsc część prelegentów i osób zainteresowanych uczestniczyła w konferencji zdalnie.
Szymon Artwik
Antoni Ożóg
Janusz Iwasieczko
dr hab. Izabela Jasicka-Misiak

Zobacz także

2022-02-16, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Wandal grasuje od dwóch miesięcy na opolskich Chabrach. Na jego celowniku są opony, które przebija Zemsta na sąsiadach, zazdrość, a może złośliwość? Mieszkańcy Chabrów w Opolu od blisko dwóch miesięcy spotykają się co rano z nieprzyjemnymi sytuacjami. Mianowicie ktoś przebija opony w ich samochodach. Takich zdarzeń administracja… » więcej 2022-02-16, godz. 13:53, Wiadomości z regionu Większa wykrywalność przestępstw i więcej kontroli na drogach. KMP w Opolu podsumowuje 2021 rok Komenda Miejska Policji w Opolu podsumowała miniony rok. Jednym z sukcesów jest wzrost wykrywalności przestępstw, zarówno tych społecznych, jak i gospodarczych oraz narkotykowych. W 2021 roku funkcjonariusze zabezpieczyli w prowadzonych… » więcej 2022-02-16, godz. 10:15, Sport i turystyka Antoni Łangowski ponownie w Gwardii Opole O tym transferze w środowisku handballowym mówiło się od dłuższego czasu. Antoni Łangowski przenosi się z Azotów Puławy do Opola. Rozgrywający, którego kibice ciepło wspominają z sezonu, w którym Gwardia Opole zdobyła brązowy… » więcej 2022-02-16, godz. 10:04, Wiadomości z regionu Potrącenie rowerzysty na przejeździe dla rowerów przy ulicy Sosnowskiego w Opolu Potrącenie rowerzysty na ulicy Sosnowskiego w Opolu. Sprawcą wypadku był 78-letni mężczyzna kierujący busem. Kierujący jednośladem z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Jak relacjonuje aspirant Agnieszka Nierychła z Komendy Miejskiej… » więcej 2022-02-15, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Prace remontowe linii kolejowej na odcinku Opole Główne-Opole Zachodnie idą zgodnie z planem. Pociągi już mogą jechać szybciej, a jeszcze przyspieszą Trwa przebudowa trzech mostów nad Młynówką, Odrą i Kanałem Ulgi na odcinku Opole Główne - Opole Zachodnie. To część większej inwestycji prowadzonej przez PKP PLK w ramach linii kolejowej E30 na odcinku Kędzierzyn-Koźle - Opole… » więcej
1034103510361037103810391040
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »