Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-02-05, 16:34 Autor: Katarzyna Doros

Naukowcy i pszczelarze spotkali się w Opolu, by rozmawiać o problemach i rozwiązaniach dla lokalnych pasiek

Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś" [fot. Katarzyna Doros]
Zgnilec amerykański, który coraz częściej pojawia się opolskich pasiekach czy poprawa jakości wosku pszczelego - to główne zagadnienia, które poruszono podczas konferencji "Problemy pszczelarzy do rozwiązania na dziś". W spotkaniu w Opolu uczestniczyli naukowcy i przedstawiciele środowisk pszczelarskich.
- Zgnilec amerykański to choroba czerwiu pszczół, która po prostu się roznosi i którą też bardzo łatwo pszczoły przenoszą między sobą. Z tego względu, że pszczół i pszczelarzy mamy dosyć dużo u nas w regionie, to bardzo łatwo ta choroba przechodzi z pasieki na pasiekę i powoduje duże straty w pogłowiu pszczół. Dlatego jest to bardzo duży problem - mówi Szymon Artwik z koła "Razem dla pszczelarzy", które jest organizatorem konferencji.

- Wszystkie produkty pszczele znajdują się na liście najchętniej fałszowanych produktów na świecie. Zarabiają na tym ludzie związani z handlem czy pośrednictwem - mówi Antoni Ożóg, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Opolu. - Brakuje nam wielu uregulowań prawnych, np. takich dotyczących wosku pszczelego. Wszystko to powoduje, że niestety do pszczelarzy trafiają produkty, w tym wosk pszczeli w postaci węzy, czyli takich wafli, które się wtapia w ramki pszczele, na których pszczoły budują swoje domki i rodziny, gdzie wychowują swoje dzieci. Pewne zanieczyszczenia czy środki, które tam trafiają mimo, że wizualnie są nie do wykrycia przez pszczelarza, to powodują, że niestety czerw pszczeli zamiera.

- Wosk pozyskiwany przez pszczelarza powinien być na wysokim poziomie - zauważa Janusz Iwasieczko, prezes pszczelarzy w Brzegu. - Wosk absolutnie nie powinien być fałszowany, dodawany, żeby zwiększyć kilogramy, bo wtedy sami sobie podcinamy gałąź, na której siedzimy. Szkodzi to naszym pszczołom. Później one chorują. Już badania wykazują, że dodawanie różnych domieszek do wosku, powoduje straty w rodzinach. I to jest niebezpieczny trend, z którym trzeba zacząć walczyć.

- Nie tylko miód, ale pyłek pszczeli, wosk są także składnikami kosmetyków i leków. Dlatego mówimy, jak dbać o jakość tych produktów - mówi dr hab. Izabela Jasicka-Misiak z Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego. - Myślę, że przede wszystkim konsumenci powinni korzystać z produktów pszczelich rodzimych pszczelarzy z okolicy i z sąsiedztwa. Chodzi nam o to, żeby krzewić taką informację wśród konsumentów, że miód nie powinien być płynny po upływie pół roku, ponieważ jeśli jest płynny to znaczy, że jest zafałszowany.

Z uwagi na pandemię i limity miejsc część prelegentów i osób zainteresowanych uczestniczyła w konferencji zdalnie.
Szymon Artwik
Antoni Ożóg
Janusz Iwasieczko
dr hab. Izabela Jasicka-Misiak

Zobacz także

2025-01-17, godz. 18:52, Sport i turystyka Ligowa inauguracja na Stadionie Opolskim przełożona. Pierwsze mecze Odra rozegra na wyjazdach Pierwsze mecze o ligowe punkty, które piłkarze Odry Opole mieli rozegrać na nowym stadionie, odbędą się ostatecznie na wyjazdach. Spotkania z liderem Bruk-Bet Termalicą Nieciecza i GKS-em Tychy rozegrane zostaną na boiskach rywali… » więcej 2025-01-17, godz. 16:35, Wiadomości z regionu Wypadek na skrzyżowaniu w Dobrzeniu Wielkim – dwie osoby w szpitalu Dwie osoby ucierpiały w wypadku, do którego doszło dzisiaj (17.01) około godziny 15:30 w Dobrzeniu Wielkim. Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu ulic Namysłowskiej i Wrocławskiej. Poszkodowani zostali zabrani do szpitala przez… » więcej 2025-01-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Kto jeździ za szybko, ten traci prawo jazdy. Policjanci "ustrzelili" piratów drogowych [FILM] Pędzili jak szaleni, ale to nie były wyścigi. Funkcjonariusze z Opola wzięli na celownik kierowców, którzy maja zbyt ciężką nogę. W ciągu dwóch dni zatrzymali trzech kierowców, którzy w obszarze zabudowanym łamali przepisy i… » więcej 2025-01-17, godz. 14:20, Wiadomości z regionu 25-lecie TVP Opole: historia, wspomnienia i przyszłość regionalnej telewizji [ZDJĘCIA] Dokładnie 25 lat temu, 17 stycznia 2000 roku, po długich staraniach, oddział Telewizji Polskiej w Opolu rozpoczął działalność. Choć historia opolskiej telewizji sięga 1961 roku, to właśnie 25 lat temu zrealizowano marzenie o głosie… » więcej 2025-01-17, godz. 12:34, Wiadomości z regionu Auto błyszczy, serce rośnie – wicewojewoda oferuje mycie samochodu w ramach wsparcia WOŚP Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to nie tylko koncerty i zbiórki uliczne, ale również oryginalne aukcje, które co roku przyciągają uwagę darczyńców. W tegorocznym 33. finale w województwie opolskim nie zabrakło kreatywnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »