W minionym roku Polska Izba Branży Pogrzebowej odnotowała ponad pół miliona pochówków. To prawie 30 tysięcy więcej niż w roku 2020. Liczba pogrzebów rośnie m.in. z powodu pandemii COVID-19. Od jej początku na Opolszczyźnie dotąd zachorowało blisko 115 tysięcy osób, a blisko 3 tysiące chorych zmarło.
- W 2021 roku zarejestrowaliśmy w Opolu 3376 zgonów. I jest to jak dotąd najwyższa liczba, którą zarejestrowaliśmy w ciągu jednego roku w naszym urzędzie. W 2021 roku mieliśmy o 860 zgonów więcej niż w 2020. Jest to wzrost o około 35 procent w skali roku. Najgorszy był dotychczas grudzień ubiegłego roku, gdzie zgonów zarejestrowaliśmy 499. To był rekord - mówi Benedykt Feilert, zastępca naczelnika w Urzędzie Stanu Cywilnego w Opolu.
Tu jednak warto podkreślić, że wśród tych liczb są np. zmarli pacjenci z różnych powiatów, którzy leczeni byli w szpitalach w Opolu.
Ksiądz Waldemar Klinger, proboszcz katedry opolskiej zauważa, że zwłaszcza w ubiegłym roku przybyło pogrzebów osób zakażonych koronawirusem. - Jest też to smutne, że w tym wymiarze śmierci, wymiarze przemijania, dotyka to też ludzi w sile wieku. Najczęściej to dzieci odprowadzają rodziców i to jest prawidłowość natury. Bardzo bolesne są przeżycia, kiedy rodzice muszą odprowadzać swoje dzieci na cmentarz.
To, że pochówków w czasie pandemii przybywa potwierdza także Bartłomiej Poźniak, zarządca cmentarza komunalnego w Strzelcach Opolskich. - Tutaj w okresie pandemii można powiedzieć, że też covid swoje dołożył, bo atakuje i zabija, jeśli tak można powiedzieć, wszystkich bez względu na wiek. Bo umierają osoby bardzo młode, ale też umierają osoby w podeszłym wieku, starsze.
Duża liczbę zgonów widać także w sile wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasiłkach pogrzebowych. Kwota takiego świadczenia wynosi 4 tysiące złotych. - W 2020 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Opolu wypłacił 11 040 zasiłków pogrzebowych. W 2021 roku było ich więcej, bo wypłaciliśmy ich 11 681. Również kwota wypłaconych zasiłków w minionym roku była wyższa - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Jak się okazuje, w 2019 roku opolski ZUS przyjął blisko 1600 mniej wniosków niż w roku 2020. Ale już w 2021 było ich ponad pół tysiąca więcej w porównaniu do roku wcześniejszego.