Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-01-26, 19:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Mimo pandemii w USK w ubiegłym roku wykonano kilkanaście pobrań narządów. 26 stycznia to Dzień Transplantacji

Nowy sprzęt medyczny w USK w Opolu [fot. USK w Opolu]
Nowy sprzęt medyczny w USK w Opolu [fot. USK w Opolu]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu rocznie wykonuje kilkanaście pobrań narządów do transplantacji. To daje szansę na uratowanie życia kilkudziesięciu osobom w kraju. 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Przy tej okazji doktor Maciej Gawor, ordynator oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK zwraca uwagę, że nasz kraj wciąż ma wiele do nadrobienia w kwestii transplantologii. Na przeszkodzie stoi ograniczona świadomość i organizacja systemu.
- Świadomość i chęć (zespołów w szpitalach), ponieważ dzisiaj nie ma żadnych sankcji na oddziały, które nie wykazują żadnej aktywności w tym zakresie - mówi ordynator, który w ten sposób odniósł się do danych mówiących o tym, że w Polsce nadal są szpitale, które nie zgłosiły pobrania narządów.

Problem leży również w świadomości. Choć donacje w Polsce prowadzone są od lat 60. ubiegłego wieku to nadal w wielu przypadkach towarzyszą temu liczne obawy. Bywają te natury religijnej, światopoglądowej ale i ekonomiczno-etycznej.

- Niekiedy rodziny w rozmowie ze mną podnoszą temat komercyjnego działania, pytają czy nie robimy interesów na pobieraniu narządów. Obawom towarzyszą również przekonania religijne. Bliscy obawiają się też rozgłosu i tego, że przez otoczenie będą traktowani niekorzystnie. Wówczas, podczas rozmów musimy niwelować te obawy - podkreśla ordynator, który zaznacza, że nie są to łatwe rozmowy, ponieważ towarzyszy im strata po najbliższych.

Przypomnijmy, że w Polsce prawo mówi o domniemanej zgodzie na przeszczep. Oznacza to, że każdy, u którego stwierdzi się śmierć mózgu, staje się potencjalnym dawcą narządów, natomiast problemy pojawiają się, gdy bliscy sprzeciwiają się donacji.

Na koniec grudnia 2021 roku w Polsce na przeszczep narządu oczekiwało blisko 1800 osób, z czego tysiąc na nową nerkę. W ostatnich kilku latach Polska znajduje się w środku listy państw, które prowadza transplantację narządów. Pokazują to dane dotyczące przeszczepów nerek. W tym przypadku liderami są Hiszpanie, gdzie przeszczepia się średnio 50 nerek na milion mieszkańców, natomiast w Polsce jest to średnio 25 przeszczepów na milion osób.
Z doktorem Maciejem Gaworem rozmawia Piotr Wójtowicz

Zobacz także

2022-02-03, godz. 21:30, Wiadomości z regionu "Tydzień bezpieczeństwa pieszych” w Opolu. Akcja potrwa do niedzieli Opolscy policjanci ruchu drogowego prowadzą akcję „Tydzień bezpieczeństwa pieszych”. Jej celem jest zmniejszenie liczby potrąceń. Patrole drogówki pojawiły się w czwartek (03.02) na ulicy Ozimskiej, Damrota, czy Oświęcimskiej… » więcej 2022-02-03, godz. 20:00, Sport i turystyka Ruszyły zapisy na bieg Tropem Wilczym w Opolu. ''Spodziewamy się, że szybko nam tych miejsc będzie ubywało'' Trwają zapisy na opolski bieg ''Tropem Wilczym pamięci Żołnierzy Wyklętych''. Jak co roku mieszkańcy regionu mają do wyboru dwa dystanse - 10 kilometrów oraz 1963 metrów, co symbolicznie nawiązuje do śmierci ostatniego żołnierza… » więcej 2022-02-03, godz. 19:15, Kultura i rozrywka Graficy z czterech krajów prezentują plakaty w WBP w Opolu Dwunastu grafików pochodzących z czterech krajów i mówiących w czterech językach prezentuje swoje prace w Galerii WuBePe w Opolu. Wystawę plakatu zorganizowano z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej, która obejmuje Polskę, Węgry… » więcej 2022-02-03, godz. 16:15, Sport i turystyka Gwardia Opole celuje wysoko. Rafał Kuptel: ''Chcemy walczyć o 3 miejsce'' Walka o 3 miejsce PGNiG Superligi - to cel trenera Gwardii Opole Rafała Kuptela przed zbliżającą się rundą rewanżową najwyższej klasy rozgrywkowej piłkarzy ręcznych. Pierwszy krok do osiągnięcia celu trenera Gwardia Opole spróbuje… » więcej 2022-02-03, godz. 12:20, Kultura i rozrywka Pandemia koronawirusa nie omija opolskich teatrów. Są odwołane spektakle w OTLiA, jak i w Teatrze Kochanowskiego Kwarantanna i Covid-19 już nie raz zmusiła opolskie teatry do odwołania spektakli. Tym razem pandemia sprawiła, że przez ferie zimowe Opolski Teatr Lalki i Aktora musiał zamknąć swoje drzwi przed widzami. » więcej
1044104510461047104810491050
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »