Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-01-26, 19:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Mimo pandemii w USK w ubiegłym roku wykonano kilkanaście pobrań narządów. 26 stycznia to Dzień Transplantacji

Nowy sprzęt medyczny w USK w Opolu [fot. USK w Opolu]
Nowy sprzęt medyczny w USK w Opolu [fot. USK w Opolu]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu rocznie wykonuje kilkanaście pobrań narządów do transplantacji. To daje szansę na uratowanie życia kilkudziesięciu osobom w kraju. 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Przy tej okazji doktor Maciej Gawor, ordynator oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK zwraca uwagę, że nasz kraj wciąż ma wiele do nadrobienia w kwestii transplantologii. Na przeszkodzie stoi ograniczona świadomość i organizacja systemu.
- Świadomość i chęć (zespołów w szpitalach), ponieważ dzisiaj nie ma żadnych sankcji na oddziały, które nie wykazują żadnej aktywności w tym zakresie - mówi ordynator, który w ten sposób odniósł się do danych mówiących o tym, że w Polsce nadal są szpitale, które nie zgłosiły pobrania narządów.

Problem leży również w świadomości. Choć donacje w Polsce prowadzone są od lat 60. ubiegłego wieku to nadal w wielu przypadkach towarzyszą temu liczne obawy. Bywają te natury religijnej, światopoglądowej ale i ekonomiczno-etycznej.

- Niekiedy rodziny w rozmowie ze mną podnoszą temat komercyjnego działania, pytają czy nie robimy interesów na pobieraniu narządów. Obawom towarzyszą również przekonania religijne. Bliscy obawiają się też rozgłosu i tego, że przez otoczenie będą traktowani niekorzystnie. Wówczas, podczas rozmów musimy niwelować te obawy - podkreśla ordynator, który zaznacza, że nie są to łatwe rozmowy, ponieważ towarzyszy im strata po najbliższych.

Przypomnijmy, że w Polsce prawo mówi o domniemanej zgodzie na przeszczep. Oznacza to, że każdy, u którego stwierdzi się śmierć mózgu, staje się potencjalnym dawcą narządów, natomiast problemy pojawiają się, gdy bliscy sprzeciwiają się donacji.

Na koniec grudnia 2021 roku w Polsce na przeszczep narządu oczekiwało blisko 1800 osób, z czego tysiąc na nową nerkę. W ostatnich kilku latach Polska znajduje się w środku listy państw, które prowadza transplantację narządów. Pokazują to dane dotyczące przeszczepów nerek. W tym przypadku liderami są Hiszpanie, gdzie przeszczepia się średnio 50 nerek na milion mieszkańców, natomiast w Polsce jest to średnio 25 przeszczepów na milion osób.
Z doktorem Maciejem Gaworem rozmawia Piotr Wójtowicz

Zobacz także

2022-02-08, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Remont wiaduktu przy Powstańców Śląskich opóźni się o półtora miesiąca Do końca marca potrwa remont wiaduktu kolejowego przy ulicy Powstańców Śląskich w Opolu. Opóźnienie wynoszące półtora miesiąca związane jest z instalacjami, na które natrafiono podczas robót ziemnych. » więcej 2022-02-08, godz. 09:28, Wiadomości z regionu Chirurgia naczyniowa wraca do szpitala w Nysie. Jest umowa z NFZ od marca Nyski szpital po remoncie sali operacyjnej i wygranym konkursie ogłoszonym przez NFZ będzie mógł leczyć pacjentów ze schorzeniami tętnic i żył. » więcej 2022-02-07, godz. 17:00, Wiadomości z regionu "Te połączenia są bardzo rzadkie". Z nowego centrum przesiadkowego nie wszędzie dojedziemy autobusem MZK Działa niespełna miesiąc, a dyskusje o jego funkcjonalności nie milkną. Chodzi o centrum przesiadkowe Opole-Wschodnie. Z jego największego przystanku przy Uniwersytecie Opolskim nie dotrzemy na przykład do centrum handlowego przy ulicy… » więcej 2022-02-07, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Znowu zamkną przejazd kolejowy na alei Przyjaźni w Opolu Od wtorku (08.02) do piątku zamknięty będzie przejazd kolejowy przy alei Przyjaźni w Opolu. Kierowcy będą w tym czasie korzystać z sąsiedniego przejazdu przy ulicy Torowej. Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK tłumaczy, że utrudnienia… » więcej 2022-02-07, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Poseł Ociepa przekonuje, że urząd marszałkowski marnuje potencjał Opolszczyzny. "Czego nam brakuje?" 'Trwonienie potencjału rozwojowego województwa opolskiego musi skończyć się'. Tak Marcin Ociepa, opolski wiceminister obrony narodowej, mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole o funkcjonowaniu urzędu marszałkowskiego. » więcej
1042104310441045104610471048
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »