Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-01-26, 19:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Mimo pandemii w USK w ubiegłym roku wykonano kilkanaście pobrań narządów. 26 stycznia to Dzień Transplantacji

Nowy sprzęt medyczny w USK w Opolu [fot. USK w Opolu]
Nowy sprzęt medyczny w USK w Opolu [fot. USK w Opolu]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu rocznie wykonuje kilkanaście pobrań narządów do transplantacji. To daje szansę na uratowanie życia kilkudziesięciu osobom w kraju. 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Przy tej okazji doktor Maciej Gawor, ordynator oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK zwraca uwagę, że nasz kraj wciąż ma wiele do nadrobienia w kwestii transplantologii. Na przeszkodzie stoi ograniczona świadomość i organizacja systemu.
- Świadomość i chęć (zespołów w szpitalach), ponieważ dzisiaj nie ma żadnych sankcji na oddziały, które nie wykazują żadnej aktywności w tym zakresie - mówi ordynator, który w ten sposób odniósł się do danych mówiących o tym, że w Polsce nadal są szpitale, które nie zgłosiły pobrania narządów.

Problem leży również w świadomości. Choć donacje w Polsce prowadzone są od lat 60. ubiegłego wieku to nadal w wielu przypadkach towarzyszą temu liczne obawy. Bywają te natury religijnej, światopoglądowej ale i ekonomiczno-etycznej.

- Niekiedy rodziny w rozmowie ze mną podnoszą temat komercyjnego działania, pytają czy nie robimy interesów na pobieraniu narządów. Obawom towarzyszą również przekonania religijne. Bliscy obawiają się też rozgłosu i tego, że przez otoczenie będą traktowani niekorzystnie. Wówczas, podczas rozmów musimy niwelować te obawy - podkreśla ordynator, który zaznacza, że nie są to łatwe rozmowy, ponieważ towarzyszy im strata po najbliższych.

Przypomnijmy, że w Polsce prawo mówi o domniemanej zgodzie na przeszczep. Oznacza to, że każdy, u którego stwierdzi się śmierć mózgu, staje się potencjalnym dawcą narządów, natomiast problemy pojawiają się, gdy bliscy sprzeciwiają się donacji.

Na koniec grudnia 2021 roku w Polsce na przeszczep narządu oczekiwało blisko 1800 osób, z czego tysiąc na nową nerkę. W ostatnich kilku latach Polska znajduje się w środku listy państw, które prowadza transplantację narządów. Pokazują to dane dotyczące przeszczepów nerek. W tym przypadku liderami są Hiszpanie, gdzie przeszczepia się średnio 50 nerek na milion mieszkańców, natomiast w Polsce jest to średnio 25 przeszczepów na milion osób.
Z doktorem Maciejem Gaworem rozmawia Piotr Wójtowicz

Zobacz także

2022-02-16, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Wandal grasuje od dwóch miesięcy na opolskich Chabrach. Na jego celowniku są opony, które przebija Zemsta na sąsiadach, zazdrość, a może złośliwość? Mieszkańcy Chabrów w Opolu od blisko dwóch miesięcy spotykają się co rano z nieprzyjemnymi sytuacjami. Mianowicie ktoś przebija opony w ich samochodach. Takich zdarzeń administracja… » więcej 2022-02-16, godz. 13:53, Wiadomości z regionu Większa wykrywalność przestępstw i więcej kontroli na drogach. KMP w Opolu podsumowuje 2021 rok Komenda Miejska Policji w Opolu podsumowała miniony rok. Jednym z sukcesów jest wzrost wykrywalności przestępstw, zarówno tych społecznych, jak i gospodarczych oraz narkotykowych. W 2021 roku funkcjonariusze zabezpieczyli w prowadzonych… » więcej 2022-02-16, godz. 10:15, Sport i turystyka Antoni Łangowski ponownie w Gwardii Opole O tym transferze w środowisku handballowym mówiło się od dłuższego czasu. Antoni Łangowski przenosi się z Azotów Puławy do Opola. Rozgrywający, którego kibice ciepło wspominają z sezonu, w którym Gwardia Opole zdobyła brązowy… » więcej 2022-02-16, godz. 10:04, Wiadomości z regionu Potrącenie rowerzysty na przejeździe dla rowerów przy ulicy Sosnowskiego w Opolu Potrącenie rowerzysty na ulicy Sosnowskiego w Opolu. Sprawcą wypadku był 78-letni mężczyzna kierujący busem. Kierujący jednośladem z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Jak relacjonuje aspirant Agnieszka Nierychła z Komendy Miejskiej… » więcej 2022-02-15, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Prace remontowe linii kolejowej na odcinku Opole Główne-Opole Zachodnie idą zgodnie z planem. Pociągi już mogą jechać szybciej, a jeszcze przyspieszą Trwa przebudowa trzech mostów nad Młynówką, Odrą i Kanałem Ulgi na odcinku Opole Główne - Opole Zachodnie. To część większej inwestycji prowadzonej przez PKP PLK w ramach linii kolejowej E30 na odcinku Kędzierzyn-Koźle - Opole… » więcej
1035103610371038103910401041
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »