Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-01-26, 19:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Mimo pandemii w USK w ubiegłym roku wykonano kilkanaście pobrań narządów. 26 stycznia to Dzień Transplantacji

Nowy sprzęt medyczny w USK w Opolu [fot. USK w Opolu]
Nowy sprzęt medyczny w USK w Opolu [fot. USK w Opolu]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu rocznie wykonuje kilkanaście pobrań narządów do transplantacji. To daje szansę na uratowanie życia kilkudziesięciu osobom w kraju. 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Przy tej okazji doktor Maciej Gawor, ordynator oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK zwraca uwagę, że nasz kraj wciąż ma wiele do nadrobienia w kwestii transplantologii. Na przeszkodzie stoi ograniczona świadomość i organizacja systemu.
- Świadomość i chęć (zespołów w szpitalach), ponieważ dzisiaj nie ma żadnych sankcji na oddziały, które nie wykazują żadnej aktywności w tym zakresie - mówi ordynator, który w ten sposób odniósł się do danych mówiących o tym, że w Polsce nadal są szpitale, które nie zgłosiły pobrania narządów.

Problem leży również w świadomości. Choć donacje w Polsce prowadzone są od lat 60. ubiegłego wieku to nadal w wielu przypadkach towarzyszą temu liczne obawy. Bywają te natury religijnej, światopoglądowej ale i ekonomiczno-etycznej.

- Niekiedy rodziny w rozmowie ze mną podnoszą temat komercyjnego działania, pytają czy nie robimy interesów na pobieraniu narządów. Obawom towarzyszą również przekonania religijne. Bliscy obawiają się też rozgłosu i tego, że przez otoczenie będą traktowani niekorzystnie. Wówczas, podczas rozmów musimy niwelować te obawy - podkreśla ordynator, który zaznacza, że nie są to łatwe rozmowy, ponieważ towarzyszy im strata po najbliższych.

Przypomnijmy, że w Polsce prawo mówi o domniemanej zgodzie na przeszczep. Oznacza to, że każdy, u którego stwierdzi się śmierć mózgu, staje się potencjalnym dawcą narządów, natomiast problemy pojawiają się, gdy bliscy sprzeciwiają się donacji.

Na koniec grudnia 2021 roku w Polsce na przeszczep narządu oczekiwało blisko 1800 osób, z czego tysiąc na nową nerkę. W ostatnich kilku latach Polska znajduje się w środku listy państw, które prowadza transplantację narządów. Pokazują to dane dotyczące przeszczepów nerek. W tym przypadku liderami są Hiszpanie, gdzie przeszczepia się średnio 50 nerek na milion mieszkańców, natomiast w Polsce jest to średnio 25 przeszczepów na milion osób.
Z doktorem Maciejem Gaworem rozmawia Piotr Wójtowicz

Zobacz także

2022-02-24, godz. 10:00, Sport i turystyka Puchar Polski siatkarek: przed UNI niezwykle trudne zadanie. Opolanki zagrają w Rzeszowie Lider tabeli Tauron Ligi Developres Bella Dolina Rzeszów będzie rywalem UNI Opole w ćwierćfinałowym starciu Pucharu Polski siatkarek. Przeciwniczki będą zdecydowanym faworytem tego starcia. » więcej 2022-02-24, godz. 09:45, Wiadomości z regionu Masz pytanie - zadzwoń do Radia Opole! W czwartek kolejny dyżur eksperta KAS W ramach wspólnej akcji Radia Opole i Krajowej Administracji Skarbowej w czwartek na tapet trafi temat ulgi na dziecko. Zachęcamy do telefonów! » więcej 2022-02-24, godz. 09:41, Wiadomości z regionu Dwa opolskie szpitale do szybszego "odmrożenia". Mogą tam trafić poszkodowani w wojnie na Ukrainie? Przyśpiesza odmrażanie opolskich szpitali, które były zabezpieczone do leczenia chorych na COVID-19. Powodem jest nie tylko spadek liczby hospitalizacji zakażonych koronawirusem. » więcej 2022-02-23, godz. 16:45, Sport i turystyka Ostatnie szlify przed wiosną. W piątek (25.02) wraca Fortuna 1. liga Dwa dni pozostały do wznowienia rozgrywek Fortuna 1. ligi. Odra Opole wiosnę rozpocznie od wyjazdowego starcia z Zagłębiem Sosnowiec. » więcej 2022-02-23, godz. 15:15, Wiadomości z regionu Rosja zaatakowała! "Opolscy" Ukraińcy pełni obaw o bliskich, region szykuje zaplecze dla emigrantów - Boimy się, ale musimy zachować spokój - tak Ukrainki, mieszkające w Opolu mówią o sytuacji w swojej ojczyźnie. Z pomocą ich rodakom wychodzi m.in. stolica województwa, która już szykuje bazę miejsc noclegowych, dla możliwych… » więcej
1030103110321033103410351036
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »