Opolski Bank Żywności ma nową siedzibę. Mieści się ona przy ulicy Berylowej 8 w Opolu. Obiekt powstał od podstaw na działce, którą bezpłatnie opolski ratusz przekazał organizacji. Jest tu magazyn, chłodnia, mroźnia i pomieszczenia biurowe.
Przypomnijmy, że dotychczas Opolski Bank Żywności mieścił się w Luboszycach, gdzie użytkował obiekty Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jednak gdy zmniejszono część powierzchni użytkowej organizacji zaczynało brakować miejsca.
- Nasza stara siedziba to nie był magazyn, a raczej wiata. Musieliśmy sobie jakoś radzić, ale nie ukrywam, że było ciężko - mówi Edward Ambicki, wiceprezes Banku Żywności w Opolu.
- W październiku 2019 roku podpisaliśmy akt notarialny na działkę. Otrzymaliśmy ofertę przekazania nam tych gruntów i bardzo nam się one spodobały. Jest bardzo dobry dojazd, także wszystkie transporty, które muszą do nas przyjeżdżać mają możliwość korzystania z fajnych dróg.
- Podjęliśmy decyzję o przekazaniu tej działki, bo bank żywności robi wiele dobrego dla naszych mieszkańców i my też chcieliśmy do tej pomocy się przyczynić - dodaje Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.
- Charakterystyka tego działania była taka, że nie mieliśmy wątpliwości, chociaż to sami inicjatorzy do nas przyszli z zapytaniem, czy jest taka możliwość i wola wsparcia ze strony miasta. To oczywiście było i rzeczywiście dzisiaj widać, że to się udało bardzo szybko i wielkie uznania dla wszystkich zaangażowanych.
Budowa nowej siedziby kosztowała 2,5 miliona złotych i trwała pół roku. Inwestycja została sfinansowana z dotacji udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jej realizacją zajęła się firma z Gliwic.
- Na plac budowy weszliśmy 22 lipca. W pięć miesięcy wykonaliśmy obiekt i 22 grudnia uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie. Magazyn ma niecałe 500 metrów powierzchni do użytku - podkreśla Bogusław Lipka, prezes zarządu generalnego wykonawcy firmy Altus.
Dodajmy, że Opolski Bank Żywności pomaga podopiecznym 120 organizacji z całego regionu. To między innymi ośrodki pomocy społecznej, związki emerytów oraz domy pomocy społecznej.