Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-01-14, 13:05 Autor: Maja Laksy

Kolejne odznaczenia państwowe dla zasłużonych Opolan. ''To szczególna chwila, podczas której państwo polskie honoruje tych, którzy przed laty podjęli walkę z systemem komunistycznym''

Wręczenie odznaczeń państwowych w opolskim Urzędzie Wojewódzkim [fot.Maja Laksy]
Wręczenie odznaczeń państwowych w opolskim Urzędzie Wojewódzkim [fot.Maja Laksy]
Wręczenie odznaczeń państwowych w opolskim Urzędzie Wojewódzkim [fot.Maja Laksy]
Wręczenie odznaczeń państwowych w opolskim Urzędzie Wojewódzkim [fot.Maja Laksy]
Wręczenie odznaczeń państwowych w opolskim Urzędzie Wojewódzkim [fot.Maja Laksy]
Wręczenie odznaczeń państwowych w opolskim Urzędzie Wojewódzkim [fot.Maja Laksy]
W Urzędzie Wojewódzkim w Opolu wręczono odznaczenia państwowe [fot.Maja Laksy]
W Urzędzie Wojewódzkim w Opolu wręczono odznaczenia państwowe [fot.Maja Laksy]
W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim wręczono dziś (14.01) odznaczenia państwowe najbardziej zasłużonym mieszkańcom regionu. Pośród wyróżnień, nadanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, znalazły się Krzyże Wolności i Solidarności oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Medale wręczył wojewoda opolski Sławomir Kłosowski wraz z Krzysztofem Szwagrzykiem, zastępcą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
- To wydarzenie pokazuje, że Opolszczyzna była ważnym punktem na mapie walki o demokrację i niepodległość Polski w tym trudnym okresie do 89. roku - podkreśla Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

- To pokazuje, że mamy swoje stałe miejsce w historii walki i protestów robotniczych w całym kraju. To znaczy, że małe województwo opolskie miało donośny wkład w to wszystko, co się działo w tych trudnych czasach - mówi Sławomir Kłosowski.

Najważniejsze odznaczenie państwowe, jakim jest Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał Adam Cieśliński. Jak podkreśla, wyróżnienie dedykuje swojej córce oraz ojcu, który był żołnierzem wyklętym.

- Miałem szczęście poznać akurat takich ludzi, z którymi pracowaliśmy dla Polski i jej niepodległości. Próbowaliśmy robić to, co czujemy. Drukowanie, organizowanie struktur młodzieżowych na terenie Opola, organizowanie manifestacji i małych sabotaży - mówi Adam Cieśliński.

- To szczególna chwila, podczas której państwo polskie honoruje tych, którzy przed laty podjęli walkę z systemem komunistycznym. Nagradzamy 10 osób, które za tę walkę zapłaciły często bardzo wysoką cenę - podkreśla Krzysztof Szwagrzyk, zastępcą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

- Byli internowani, byli więzieni i podlegali różnego rodzaju szykanom. Wręczenie im Krzyża Wolności i Solidarności jest dowodem na to, że państwo polskie pamięta o tych osobach i ich dokonaniach - mówi Krzysztof Szwagrzyk.

Dodajmy, że dwa odznaczenia państwowe, które przypadły Eugeniuszowi Wolnickiemu i Jackowi Świdrakowi, przyznano pośmiertnie. W sumie wyróżniono jedenastu mieszkańców regionu.
Sławomir Kłosowski
Adam Cieśliński
Krzysztof Szwagrzyk

Zobacz także

2022-01-10, godz. 16:08, Sport i turystyka Legionovia przyjeżdża do Opola. ''Wilczyce'' chcą przełamać passę gości Siatkarki Uni Opole zmierzą się dziś (10.01) z IŁ Capital Legionovią Legionowo w spotkaniu 14. kolejki Tauron Ligi. Do Opola przyjeżdża drużyna, która nie zaznała smaku porażki w ostatnich 8. spotkaniach. 'Wilczyce' z Opola będą… » więcej 2022-01-09, godz. 12:56, Wiadomości z regionu Sentymentalny powrót do przeszłości. W Opolu działa muzeum, w którym można zagrać na Amidze czy Commodore 64 Fani starych komputerów i kultowych gier wideo weekendowe przedpołudnia mogą spędzać w towarzystwie Amigi, Atari czy Commodore 64. Klubowe muzeum prowadzone przez Stowarzyszenia Miłośników Oldschoolowych Komputerów SMOK cyklicznie… » więcej 2022-01-08, godz. 16:31, Sport i turystyka Sezon na plus dla opolskich klubów motorowych. Gala podsumowująca w urzędzie marszałkowskim Za nami Gala Sportu Motorowego Okręgu Opolskiego i podsumowanie sezonu 2021. Organizatorem przedsięwzięcia w urzędzie marszałkowskim był Polski Związek Motorowy w Opolu. » więcej 2022-01-08, godz. 14:51, Kultura i rozrywka Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w opolskim dramacie Pięć osób uwięzionych w tajemniczych okolicznościach w centrum miasta próbuje wydostać się z pułapki. To fabuła książki Jakuba Żulczyka pt. 'Instytut', na postawie której zrealizowano spektakl w Teatrze im. Jana Kochanowskiego… » więcej 2022-01-08, godz. 13:30, Sport i turystyka "Tolek" w orbicie zainteresowań Gwardii Opole. Czy powrót Antoniego Łangowskiego do Gwardii jest możliwy? Antoni Łangowski, zawodnik Azotów Puławy może wrócić do Gwardii Opole. O popularnym 'Tolku' w kontekście jego powrotu mówiło się od dawna. Na przeszkodzie stał jednak kontrakt zawodnika. Ten kończy się jednak po tym sezonie. » więcej
1066106710681069107010711072
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »