Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-01-14, 13:05 Autor: Maja Laksy

Kolejne odznaczenia państwowe dla zasłużonych Opolan. ''To szczególna chwila, podczas której państwo polskie honoruje tych, którzy przed laty podjęli walkę z systemem komunistycznym''

Wręczenie odznaczeń państwowych w opolskim Urzędzie Wojewódzkim [fot.Maja Laksy]
Wręczenie odznaczeń państwowych w opolskim Urzędzie Wojewódzkim [fot.Maja Laksy]
Wręczenie odznaczeń państwowych w opolskim Urzędzie Wojewódzkim [fot.Maja Laksy]
Wręczenie odznaczeń państwowych w opolskim Urzędzie Wojewódzkim [fot.Maja Laksy]
Wręczenie odznaczeń państwowych w opolskim Urzędzie Wojewódzkim [fot.Maja Laksy]
Wręczenie odznaczeń państwowych w opolskim Urzędzie Wojewódzkim [fot.Maja Laksy]
W Urzędzie Wojewódzkim w Opolu wręczono odznaczenia państwowe [fot.Maja Laksy]
W Urzędzie Wojewódzkim w Opolu wręczono odznaczenia państwowe [fot.Maja Laksy]
W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim wręczono dziś (14.01) odznaczenia państwowe najbardziej zasłużonym mieszkańcom regionu. Pośród wyróżnień, nadanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, znalazły się Krzyże Wolności i Solidarności oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Medale wręczył wojewoda opolski Sławomir Kłosowski wraz z Krzysztofem Szwagrzykiem, zastępcą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
- To wydarzenie pokazuje, że Opolszczyzna była ważnym punktem na mapie walki o demokrację i niepodległość Polski w tym trudnym okresie do 89. roku - podkreśla Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

- To pokazuje, że mamy swoje stałe miejsce w historii walki i protestów robotniczych w całym kraju. To znaczy, że małe województwo opolskie miało donośny wkład w to wszystko, co się działo w tych trudnych czasach - mówi Sławomir Kłosowski.

Najważniejsze odznaczenie państwowe, jakim jest Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał Adam Cieśliński. Jak podkreśla, wyróżnienie dedykuje swojej córce oraz ojcu, który był żołnierzem wyklętym.

- Miałem szczęście poznać akurat takich ludzi, z którymi pracowaliśmy dla Polski i jej niepodległości. Próbowaliśmy robić to, co czujemy. Drukowanie, organizowanie struktur młodzieżowych na terenie Opola, organizowanie manifestacji i małych sabotaży - mówi Adam Cieśliński.

- To szczególna chwila, podczas której państwo polskie honoruje tych, którzy przed laty podjęli walkę z systemem komunistycznym. Nagradzamy 10 osób, które za tę walkę zapłaciły często bardzo wysoką cenę - podkreśla Krzysztof Szwagrzyk, zastępcą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

- Byli internowani, byli więzieni i podlegali różnego rodzaju szykanom. Wręczenie im Krzyża Wolności i Solidarności jest dowodem na to, że państwo polskie pamięta o tych osobach i ich dokonaniach - mówi Krzysztof Szwagrzyk.

Dodajmy, że dwa odznaczenia państwowe, które przypadły Eugeniuszowi Wolnickiemu i Jackowi Świdrakowi, przyznano pośmiertnie. W sumie wyróżniono jedenastu mieszkańców regionu.
Sławomir Kłosowski
Adam Cieśliński
Krzysztof Szwagrzyk

Zobacz także

2022-01-28, godz. 09:00, Sport i turystyka 5 spotkań w lutym. Gwardia Opole wraca na parkiet Gwardia Opole ogłosiła swój kalendarz na luty. Opolscy szczypiorniści rozegrają w nadchodzącym miesiącu 5 spotkań. Dwukrotnie podopiecznych Rafała Kuptela kibice będą mogli zobaczyć w Stegu Arenie, gdzie Gwardia zmierzy się 11… » więcej 2022-01-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Opole: na skrzyżowaniu Alei Solidarności i Witosa powstanie nowe rondo W Opolu powstanie nowe rondo. Zlokalizowane będzie na skrzyżowaniu Alei Solidarności i Witosa, na którym często dochodzi do stłuczek i wypadków. Przebudowa ma kosztować około 5 milionów złotych. » więcej 2022-01-27, godz. 18:45, Wiadomości z regionu Spór między radnym PiS a prezydentem Opola. Poszło o artykuł zamieszczony w "Czasie na Opole" Kłótnia na sesji o darmową gazetkę i internetowy portal 'Czas na Opole' prowadzone przez Zakład Komunalny w Opolu. Radny Prawa i Sprawiedliwości Marek Kawa, w interpelacji wysłanej do ratusza, zapytał między innymi o to, na kogo polecenie… » więcej 2022-01-27, godz. 17:30, Kultura i rozrywka Zagłada oczami artysty. Wystawa w CMJW w Opolu 'Piekło zagłady, siła życia' to wystawa, którą otworzono w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Ukazuje ona obóz zagłady w Treblince widziany oczyma jego więźnia, polsko-izraelskiego artysty - Samuela Willenberga. Na ekspozycji… » więcej 2022-01-27, godz. 13:31, Patronaty - polecamy Morsowanie dla dzieci i młodzieży z grupą "Morsy Opole" już w sobotę na kąpielisku "Bolko" w Opolu Bezpieczne Ferie z Morsowaniem dla Dzieci i Młodzieży z Morsy Opole - to propozycja na aktywne i zdrowe ferie zimowe 2022. Akcja ma na celu pokazanie, że morsować mogą także dzieci! Ma też zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na lodzie… » więcej
1048104910501051105210531054
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »