Dzięki szybkiej reakcji obsługi pociągu nie doszło do tragedii. - 3 stycznia wieczorem pociąg relacji Przemyśl - Wrocław, który był wycofywany planowo do stacji Opole Groszowice został zatrzymany przez pracownika przewoźnika ze względu na źle ułożony rozjazd - mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK.
- Po szczegółowym zbadaniu pracowników okazało się, że nastawniczy jest pod wpływem alkoholu. Tego typu zachowanie oznacza jednoznaczne dyscyplinarne zwolnienie z pracy. Również personel, który uczestniczył w przygotowaniu drogi przejazdu pociągu natychmiast został odsunięty od pełnienia czynności i wymieniony przez nowych pracowników.
Tego samego dnia, kilka godzin wcześniej, około 20:00, pociąg relacji Przemyśl - Poznań wjechał w Opolu na zajęty tor.
- Bezpieczeństwo na kolei jest bardzo ważne, dlatego nadzór nad nim pełnią zarządca infrastruktury oraz przewoźnik - mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK.
- W Opolu 3 stycznia mieliśmy do czynienia ze zdarzeniami, gdzie niewłaściwie przygotowana droga przez zarządcę infrastruktury została zdiagnozowana przez personel pracowników przewoźnika. I pociąg, który został skierowany na tor zajęty, relacji Przemyśl-Poznań, został zatrzymany przed stojącym składem.
Obie sytuacje szczegółowo wyjaśnia teraz specjalna komisja kolejowa.