Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-28, 17:35 Autor: Katarzyna Doros

Mija rok działalności szpitala tymczasowego w Opolu. "Przyjęliśmy 1433 pacjentów z COVID-19"

Szpital tymczasowy [fot. USK Opole]
Szpital tymczasowy [fot. USK Opole]
Szpital tymczasowy [fot. USK Opole]
Szpital tymczasowy [fot. USK Opole]
Mija rok odkąd szpital tymczasowy w CWK w Opolu przyjął pierwszego pacjenta z COVID-19. Do dziś w placówce leczonych było 1433 chorych. Nad bezpieczeństwem i zdrowiem pacjentów cały czas czuwa blisko 300 medyków, pielęgniarek czy ratowników. Dla nich to praca wyczerpująca fizycznie i psychicznie, ale jak mówią - każdy pacjent, który o własnych siłach opuszcza szpital utwierdza w przekonaniu, że ma ona sens. O rocznicy działalności mówiliśmy m.in. w magazynie Reporterskie Tu i Teraz.
- Nikt nie ma wątpliwości, że ten szpital był bardzo potrzeby. Zwłaszcza wiosną, kiedy była trzecia fala czy teraz od jesieni - mówi dr Marek Piskozub, kierownik szpitala tymczasowego w Opolu. - Tak naprawdę cały czas mieliśmy pacjentów, nawet w okresie letnim i w tej chwili rzeczywiście jesteśmy w szczycie IV fali. Obecnie jest 110 pacjentów w naszym szpitalu, z tego 24 jest na intensywnej terapii. Widać wyraźnie, że ten wirus mutuje i on dotyka przede wszystkim osoby nieszczepione. Zdarza się, że to są pacjenci, którzy mają dwadzieścia kilka lat, ponad trzydzieści, czterdziestoletni. Wielu pacjentów niestety zmarło.

- Cały szpital obsługuje około 300 osób. Cały dyżur trwa około 9 godzin - mówi Dariusz Madera, dyrektor generalny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. - Na dole na tzw. strefie czerwonej pacjenci mają zagwarantowaną opiekę non stop. Pracują tam pielęgniarki, ratownicy, opiekunowie medyczny, spędzają tam łącznie 6 godzin z trzygodzinną przerwą na pracę administracyjną i organizacyjną w części zielonej, która mieści się na górze obiektu.

- Poranny dyżur zaczynamy od toalet pacjentów. Musimy umyć wszystkich. To są pacjenci leżący. Oprócz tego robimy zlecenia, podajemy leki wszystkimi możliwymi drogami: dożylnie, doustnie, przez sondę - dodaje Sylwia Kosek, pielęgniarka koordynująca odcina intensywnego w szpitalu tymczasowym w Opolu.

Dyrektor Piskozub zwraca uwagę, że choć sytuacja dotycząca kadry medycznej jest stabilna, to wciąż są poszukiwani chętni do pracy. - Miejmy świadomość że to, co robimy to jest ogromny wysiłek całego personelu, który tutaj działa nie tylko wewnątrz szpitala, ale też na jego rzecz. Mówię tu o osobach z naszego macierzystego USK przy ul. Witosa. To m.in. laboratorium, apteka, całe zaopatrzenie. Bez nich nie moglibyśmy działać. Dziękuję przede wszystkim osobom, które są tutaj z chorymi. Dlatego, że to jest olbrzymi wysiłek i sporo dyżurów więcej, a to już trwa wiele miesięcy. Myślę, że trzeba szanować te osoby, które w jakiś sposób poświęcają się dla innych.

Jak informuje wojewoda Sławomir Kłosowski według umowy podpisanej z miastem szpital tymczasowy ma funkcjonować w CWK do końca 2022 roku. - Do końca przyszłego 2022 roku jesteśmy bezpieczni pod tym względem, że 150 miejsc będzie zapewnionych. Przypomnę, że szpital tymczasowy był tym pierwszym frontowym szpitalem, który uruchomiliśmy w czwartej fali i prawdopodobnie będzie odmrażany jako ostatni. Cały czas będzie też świadczył gotowość na ewentualność piątej fali koronawirusa związanej z Omikronem.

Przypomnijmy, dziś w regionie potwierdzono 233 zachorowania na COVID-19, zmarło 28 osób.
dr Marek Piskozub cz.1
Dariusz Madera, Sylwia Kosek
dr Marek Piskozub cz.1
Sławomir Kłosowski
Relacja w magazynie Reporterskie Tu i Teraz [autor: Katarzyna Doros]

Zobacz także

2021-12-11, godz. 19:00, Sport i turystyka Kilkuset młodych judoków z kraju i zagranicy rywalizuje w Opolu w memoriale trenera Edwarda Faciejewa W stolicy naszego regionu od wczesnych godzin porannych rywalizuje blisko 300 młodych judoków. W hali Toyota Park w Opolu odbywa się dwudniowy memoriał poświęcony znakomitemu trenerowi Edwardowi Faciejewowi, wychowawcy wielu pokoleń… » więcej 2021-12-11, godz. 08:15, Wiadomości z regionu Wygodniej i cieplej. Podsumowanie najważniejszych inwestycji w hospicjum Betania w Opolu Naprawa kotła grzewczego i przebudowa dyżurki pielęgniarek - to w ostatnim czasie były kluczowe inwestycje w opolskim hospicjum Betania. Remont kotła kosztował 4,5 tysiąca złotych. » więcej 2021-12-10, godz. 21:15, Wiadomości z regionu Pensjonariusze z DPS-u dla Kombatantów w Opolu czekają na paczki świąteczne. Potrzeba im wszystkiego Środki higieniczne, słodkości, produkty długoterminowe, ale też artykuły domowe, jak na przykłady zasłony oraz ręczniki. To tylko część rzeczy, jakie potrzebne są seniorom z Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu. Jak… » więcej 2021-12-10, godz. 21:06, Wiadomości z regionu ''Chodzi głównie o wymianę idei, o sesje warsztatowe i funkcję organizacyjną''. Do Opola zjechali studenci medycyny z kilkunastu miast Studenci medycyny z 17 polskich miast zjechali do Opola, aby świętować 47. Zgromadzenie Delegatów Międzynarodowego Stowarzyszenia IFMSA Poland. Dziś (10.12) odbyła się oficjalna gala otwarcia. Cykl wydarzeń zaplanowano na cały w… » więcej 2021-12-10, godz. 20:49, Sport i turystyka Kalisz zdobyty. Gwardia zwycięstwem kończy 2021 rok Gwardia Opole pokonała na wyjeździe Energę MKS Kalisz 26:23 w meczu 13. serii gier PGNiG Superligi. Podopieczni Rafała Kuptela kończą 2021 rok z dwiema wygranymi z rzędu. » więcej
1090109110921093109410951096
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »