Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-28, 17:35 Autor: Katarzyna Doros

Mija rok działalności szpitala tymczasowego w Opolu. "Przyjęliśmy 1433 pacjentów z COVID-19"

Szpital tymczasowy [fot. USK Opole]
Szpital tymczasowy [fot. USK Opole]
Szpital tymczasowy [fot. USK Opole]
Szpital tymczasowy [fot. USK Opole]
Mija rok odkąd szpital tymczasowy w CWK w Opolu przyjął pierwszego pacjenta z COVID-19. Do dziś w placówce leczonych było 1433 chorych. Nad bezpieczeństwem i zdrowiem pacjentów cały czas czuwa blisko 300 medyków, pielęgniarek czy ratowników. Dla nich to praca wyczerpująca fizycznie i psychicznie, ale jak mówią - każdy pacjent, który o własnych siłach opuszcza szpital utwierdza w przekonaniu, że ma ona sens. O rocznicy działalności mówiliśmy m.in. w magazynie Reporterskie Tu i Teraz.
- Nikt nie ma wątpliwości, że ten szpital był bardzo potrzeby. Zwłaszcza wiosną, kiedy była trzecia fala czy teraz od jesieni - mówi dr Marek Piskozub, kierownik szpitala tymczasowego w Opolu. - Tak naprawdę cały czas mieliśmy pacjentów, nawet w okresie letnim i w tej chwili rzeczywiście jesteśmy w szczycie IV fali. Obecnie jest 110 pacjentów w naszym szpitalu, z tego 24 jest na intensywnej terapii. Widać wyraźnie, że ten wirus mutuje i on dotyka przede wszystkim osoby nieszczepione. Zdarza się, że to są pacjenci, którzy mają dwadzieścia kilka lat, ponad trzydzieści, czterdziestoletni. Wielu pacjentów niestety zmarło.

- Cały szpital obsługuje około 300 osób. Cały dyżur trwa około 9 godzin - mówi Dariusz Madera, dyrektor generalny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. - Na dole na tzw. strefie czerwonej pacjenci mają zagwarantowaną opiekę non stop. Pracują tam pielęgniarki, ratownicy, opiekunowie medyczny, spędzają tam łącznie 6 godzin z trzygodzinną przerwą na pracę administracyjną i organizacyjną w części zielonej, która mieści się na górze obiektu.

- Poranny dyżur zaczynamy od toalet pacjentów. Musimy umyć wszystkich. To są pacjenci leżący. Oprócz tego robimy zlecenia, podajemy leki wszystkimi możliwymi drogami: dożylnie, doustnie, przez sondę - dodaje Sylwia Kosek, pielęgniarka koordynująca odcina intensywnego w szpitalu tymczasowym w Opolu.

Dyrektor Piskozub zwraca uwagę, że choć sytuacja dotycząca kadry medycznej jest stabilna, to wciąż są poszukiwani chętni do pracy. - Miejmy świadomość że to, co robimy to jest ogromny wysiłek całego personelu, który tutaj działa nie tylko wewnątrz szpitala, ale też na jego rzecz. Mówię tu o osobach z naszego macierzystego USK przy ul. Witosa. To m.in. laboratorium, apteka, całe zaopatrzenie. Bez nich nie moglibyśmy działać. Dziękuję przede wszystkim osobom, które są tutaj z chorymi. Dlatego, że to jest olbrzymi wysiłek i sporo dyżurów więcej, a to już trwa wiele miesięcy. Myślę, że trzeba szanować te osoby, które w jakiś sposób poświęcają się dla innych.

Jak informuje wojewoda Sławomir Kłosowski według umowy podpisanej z miastem szpital tymczasowy ma funkcjonować w CWK do końca 2022 roku. - Do końca przyszłego 2022 roku jesteśmy bezpieczni pod tym względem, że 150 miejsc będzie zapewnionych. Przypomnę, że szpital tymczasowy był tym pierwszym frontowym szpitalem, który uruchomiliśmy w czwartej fali i prawdopodobnie będzie odmrażany jako ostatni. Cały czas będzie też świadczył gotowość na ewentualność piątej fali koronawirusa związanej z Omikronem.

Przypomnijmy, dziś w regionie potwierdzono 233 zachorowania na COVID-19, zmarło 28 osób.
dr Marek Piskozub cz.1
Dariusz Madera, Sylwia Kosek
dr Marek Piskozub cz.1
Sławomir Kłosowski
Relacja w magazynie Reporterskie Tu i Teraz [autor: Katarzyna Doros]

Zobacz także

2021-12-16, godz. 18:21, Wiadomości z regionu Podwyżki przegłosowane. "To są wzrosty od 80 do 100 procent" Od nowego roku radni Opola oraz prezydent Arkadiusz Wiśniewski zarobią więcej pieniędzy. Rajcy uchwalili plan podwyżek na 2022 rok. » więcej 2021-12-16, godz. 15:49, Wiadomości z regionu Używany i jeszcze posłuży. Hospicjum Betania w Opolu otrzymało od OCRG auto Prezent na 4 kołach trafił do Hospicjum Betania w Opolu. To samochód osobowy, który wcześniej należał do Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Decyzję o przekazaniu podjął zarząd województwa opolskiego. Z auta korzystać będzie… » więcej 2021-12-16, godz. 12:04, Wiadomości z regionu Sprawdzamy zaawansowanie prac przy budowie centrum przesiadkowego Opole Główne Montaż instalacji, układanie sieci i nowej nawierzchni przy ul. 1 Maja - te prace trwają obecnie na budowie centrum przesiadkowego Opole Główne. Budynek o powierzchni 13,5 tysiąca metrów kwadratowych ma zostać oddany do użytku jesienią… » więcej 2021-12-16, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Był plan i projekt, a droga nie powstała. Mieszkańcy Dobrzenia Wielkiego i Małego oraz Borków domagają się budowy obwodnicy Mieszkańcy Dobrzenia Wielkiego, Dobrzenia Małego oraz Opola-Borków domagają się budowy obwodnicy tych miejscowości. 6,5-kilometrowy odcinek drogi miałby być kontynuacją istniejącej już obwodnicy Czarnowąs, która do użytku została… » więcej 2021-12-15, godz. 16:00, Wiadomości z regionu "To jeden z kroków, aby połączyć siły". Wodni strażacy ochotnicy z Opola otrzymali ambulanse. Dwa do ćwiczeń, jeden do akcji Trzy karetki trafiły do Ochotniczej Straży Pożarnej Oddziału Ratownictwa Wodnego w Opolu. Wozy zostały przekazane przez Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego. » więcej
1082108310841085108610871088
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »