Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-26, 17:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W drugi dzień świąt chętnie oglądamy szopki bożonarodzeniowe

Stajenka w Opolu-Szczepanowicach [fot. A. Pospiszyl]
Stajenka w Opolu-Szczepanowicach [fot. A. Pospiszyl]
Stajenka w Opolu-Szczepanowicach [fot. A. Pospiszyl]
Stajenka w Opolu-Szczepanowicach [fot. A. Pospiszyl]
Stajenka w Opolu-Szczepanowicach [fot. A. Pospiszyl]
Stajenka w Opolu-Szczepanowicach [fot. A. Pospiszyl]
Stajenka w Opolu-Szczepanowicach [fot. A. Pospiszyl]
Stajenka w Opolu-Szczepanowicach [fot. A. Pospiszyl]
Choć wiele parafii zrezygnowało z tłumnego kolędowania, szopki betlejemskie przygotowane w poszczególnych kościołach przyciągają sporo osób. Nie ginie zwyczaj odwiedzania poszczególnych parafii i oglądania różnych wersji betlejek. Jak co roku, powodzeniem cieszy się stajenka w opolskich Szczepanowicach.
- Chcieliśmy pokazać naszemu dziecku jak faktyczniwe wygląda szopka betlejemska – mówi jeden z odwiedzających Szczepanowice.

- Niekoniecznie musi być z multimediami, nie muszą być jakieś specjalne efekty, liczy się tradycja – dodaje jego żona.

- Jesteśmy już chyba 4 rok z kolei. Zawsze to spacer poobiedni i można coś zobaczyć – dodaje starsza mieszkanka Opola.

- Tak naprawdę nie pamiętam jak tu jest, więc chce sobie przypomnieć – mówi dziewczynka.

- Byłem tu tylko raz i podobało mi się, jak wrzucałem pieniążka – dodaje jej brat.

Tradycja szopek kolędniczych wywodzi się od obnośnych teatrzyków kukiełkowych i ludowych jasełek, które z kolei mają swoje źródło w kościelnych misteriach średniowiecznych. Szopki różnią się konstrukcją, doborem postaci, czasem wystawiania w zależności od regionu świata, z którego pochodzą. Według tradycji, pierwszą szopkę betlejemską, w której pojawiły się żywe zwierzęta, przygotował św. Franciszek z Asyżu.
Mieszkańcy Opola

Zobacz także

2021-11-22, godz. 18:00, Wiadomości z regionu "Mimo upływu lat, warto do tych wydarzeń wracać". W Opolu odbędzie się konferencja poświęcona opozycji antykomunistycznej trzech państw 'Wspólny mit czy źródło sporu politycznego? Dziedzictwo opozycji antykomunistycznej z trójstronnej polsko-czesko-niemieckiej perspektywy'. To temat tegorocznej edycji Colloquium Opole. Wydarzenie, które organizowane jest przez Instytut… » więcej 2021-11-22, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Opole: kolejne przypadki koronawirusa w przedszkolach i szkołach. 730 osób na kwarantannie lub pod dozorem epidemiologicznym Kolejne przypadki COVID-19 w opolskich placówkach edukacyjnych. Ratusz potwierdził zakażenia w łącznie 16 przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. » więcej 2021-11-22, godz. 16:17, Wiadomości z regionu Samoobsługowy kiosk profilaktyczny stanął w opolskim oddziale NFZ W opolskim oddziale NFZ przy ul. Ozimskiej stanął kiosk profilaktyczny. W samoobsługowym punkcie dorośli mogą bezpłatnie wykonać pomiar tkanki tłuszczowej, wagi, BMI czy ciśnienia. To nowa akcja prozdrowotna prowadzona przez NFZ i… » więcej 2021-11-22, godz. 14:33, Patronaty - polecamy Instytut Śląski w Opolu zaprasza na konferencję pt. "Wspólny mit czy źródło sporu politycznego? Dziedzictwo opozycji antykomunistycznej z trójstronnej polsko-czesko-niemieckiej… Instytut Śląski w Opolu zaprasza na międzynarodową konferencję naukową z cyklu Colloquium Opole, która odbędzie się w dniach 23-24 listopada. Jej tematem przewodnim będzie dziedzictwo polskiej, czeskiej i niemieckiej opozycji antykomunistycznej… » więcej 2021-11-22, godz. 14:17, Wiadomości z regionu ... bo to byli przebierańcy. Fałszywi hydraulicy w rękach opolskich policjantów [FILM] Szajkę fałszywych hydraulików rozpracowali i zatrzymali policjanci z komendy miejskiej w Opolu. Oszuści okradali mieszkania seniorów. Policjanci zorganizowali na nich zasadzkę. » więcej
1119112011211122112311241125
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »