Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-26, 17:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W drugi dzień świąt chętnie oglądamy szopki bożonarodzeniowe

Stajenka w Opolu-Szczepanowicach [fot. A. Pospiszyl]
Stajenka w Opolu-Szczepanowicach [fot. A. Pospiszyl]
Stajenka w Opolu-Szczepanowicach [fot. A. Pospiszyl]
Stajenka w Opolu-Szczepanowicach [fot. A. Pospiszyl]
Stajenka w Opolu-Szczepanowicach [fot. A. Pospiszyl]
Stajenka w Opolu-Szczepanowicach [fot. A. Pospiszyl]
Stajenka w Opolu-Szczepanowicach [fot. A. Pospiszyl]
Stajenka w Opolu-Szczepanowicach [fot. A. Pospiszyl]
Choć wiele parafii zrezygnowało z tłumnego kolędowania, szopki betlejemskie przygotowane w poszczególnych kościołach przyciągają sporo osób. Nie ginie zwyczaj odwiedzania poszczególnych parafii i oglądania różnych wersji betlejek. Jak co roku, powodzeniem cieszy się stajenka w opolskich Szczepanowicach.
- Chcieliśmy pokazać naszemu dziecku jak faktyczniwe wygląda szopka betlejemska – mówi jeden z odwiedzających Szczepanowice.

- Niekoniecznie musi być z multimediami, nie muszą być jakieś specjalne efekty, liczy się tradycja – dodaje jego żona.

- Jesteśmy już chyba 4 rok z kolei. Zawsze to spacer poobiedni i można coś zobaczyć – dodaje starsza mieszkanka Opola.

- Tak naprawdę nie pamiętam jak tu jest, więc chce sobie przypomnieć – mówi dziewczynka.

- Byłem tu tylko raz i podobało mi się, jak wrzucałem pieniążka – dodaje jej brat.

Tradycja szopek kolędniczych wywodzi się od obnośnych teatrzyków kukiełkowych i ludowych jasełek, które z kolei mają swoje źródło w kościelnych misteriach średniowiecznych. Szopki różnią się konstrukcją, doborem postaci, czasem wystawiania w zależności od regionu świata, z którego pochodzą. Według tradycji, pierwszą szopkę betlejemską, w której pojawiły się żywe zwierzęta, przygotował św. Franciszek z Asyżu.
Mieszkańcy Opola

Zobacz także

2021-12-12, godz. 14:00, Wiadomości z regionu "Po 23:00 z anteny zaczęły znikać wszystkie programy". Jan Tomalik z Radia Opole wspomina noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku 40 lat temu w nocy z 12 na 13 grudnia1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Jan Tomalik, który w Radiu Opole jest realizatorem technicznym wówczas pełnił dyżur nocny w naszej rozgłośni. Jak wspomina - około 23:00 z anteny… » więcej 2021-12-12, godz. 13:34, Wiadomości z regionu Studenci medycyny z całej Polski spotkali się w Opolu Studenci medycyny z całej Polski spotkali się w Opolu, aby doskonalić m.in. kompetencje miękkie. Był to 47. Zgromadzenie Delegatów IFMSA-Poland. W stolicy naszego regionu odbyło się ono po raz pierwszy. W programie były wykłady specjalistów… » więcej 2021-12-12, godz. 10:00, Sport i turystyka Siatkarki opolskiego UNI jadą do "jaskini lwa". Czas na rewanż z mistrzyniami Polski W pierwszym meczu rundy rewanżowej Tauron Ligi siatkarki UNI Opole zagrają na wyjeździe z Chemikiem Police. To zespół, który broni złotych medali mistrzostw kraju. » więcej 2021-12-12, godz. 08:40, Sport i turystyka O jubileuszowym 50. Maratonie Nowojorskim w RO 3 SPORT Do Nowego Yorku udaliśmy się razem z Patrykiem Szymańskim. Nasz gość opowiedział o swoim udziale w jubileuszowym maratonie, którego historia sięga 1970 roku. » więcej 2021-12-12, godz. 06:30, Wiadomości z regionu W Muzeum Wsi Opolskiej odbył się kiermasz bożonarodzeniowy. Na miejscu można było kupić świąteczne ozdoby lub nauczyć się je wykonywać Koncert muzyki adwentowej, żywa szopka, degustacje bożonarodzeniowych potraw, a także stoiska z wyrobami świątecznymi. To wszystko czekało na odwiedzających kiermasz, który już po raz 4. zorganizowano w Muzeum Wsi Opolskiej. » więcej
1088108910901091109210931094
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »