Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-26, 17:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W drugi dzień świąt chętnie oglądamy szopki bożonarodzeniowe

Stajenka w Opolu-Szczepanowicach [fot. A. Pospiszyl]
Stajenka w Opolu-Szczepanowicach [fot. A. Pospiszyl]
Stajenka w Opolu-Szczepanowicach [fot. A. Pospiszyl]
Stajenka w Opolu-Szczepanowicach [fot. A. Pospiszyl]
Stajenka w Opolu-Szczepanowicach [fot. A. Pospiszyl]
Stajenka w Opolu-Szczepanowicach [fot. A. Pospiszyl]
Stajenka w Opolu-Szczepanowicach [fot. A. Pospiszyl]
Stajenka w Opolu-Szczepanowicach [fot. A. Pospiszyl]
Choć wiele parafii zrezygnowało z tłumnego kolędowania, szopki betlejemskie przygotowane w poszczególnych kościołach przyciągają sporo osób. Nie ginie zwyczaj odwiedzania poszczególnych parafii i oglądania różnych wersji betlejek. Jak co roku, powodzeniem cieszy się stajenka w opolskich Szczepanowicach.
- Chcieliśmy pokazać naszemu dziecku jak faktyczniwe wygląda szopka betlejemska – mówi jeden z odwiedzających Szczepanowice.

- Niekoniecznie musi być z multimediami, nie muszą być jakieś specjalne efekty, liczy się tradycja – dodaje jego żona.

- Jesteśmy już chyba 4 rok z kolei. Zawsze to spacer poobiedni i można coś zobaczyć – dodaje starsza mieszkanka Opola.

- Tak naprawdę nie pamiętam jak tu jest, więc chce sobie przypomnieć – mówi dziewczynka.

- Byłem tu tylko raz i podobało mi się, jak wrzucałem pieniążka – dodaje jej brat.

Tradycja szopek kolędniczych wywodzi się od obnośnych teatrzyków kukiełkowych i ludowych jasełek, które z kolei mają swoje źródło w kościelnych misteriach średniowiecznych. Szopki różnią się konstrukcją, doborem postaci, czasem wystawiania w zależności od regionu świata, z którego pochodzą. Według tradycji, pierwszą szopkę betlejemską, w której pojawiły się żywe zwierzęta, przygotował św. Franciszek z Asyżu.
Mieszkańcy Opola

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:06, Wiadomości z regionu "Pamiętajmy o tych, którzy ponieśli ofiarę w walce z reżimem". Wojewoda odwiedził symboliczne dla antykomunistycznej opozycji miejsca w Opolu Sławomir Kłosowski złożył kwiaty w trzech ważnych miejscach dla opozycji antykomunistycznej w Opolu. Tym samym w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce wojewoda opolski uczcił tych, którzy walczyli z reżimem. » więcej 2021-12-13, godz. 16:45, Wiadomości z regionu Ponad 800 osób na kwarantannie, czyli nowe przypadki koronawirusa w przedszkolach i szkołach w Opolu 23 nowe przypadki koronawirusa potwierdzono w 18 placówkach edukacyjnych Opola. To 4 przedszkola, 9 szkół podstawowych i 5 ponadpodstawowych. » więcej 2021-12-13, godz. 16:15, Wiadomości z regionu W Opolu upamiętniono ofiary stanu wojennego w Polsce. Na Skwerze Solidarności złożono wiązanki i zapalono znicze [ZDJĘCIA] Władze samorządowe, działacze 'Solidarności' i przedstawiciele opolskiego ratusza upamiętnili 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Na Skwerze Solidarności przy ul. Ozimskiej w Opolu złożono kwiaty i zapalono symboliczne… » więcej 2021-12-13, godz. 11:20, Wiadomości z regionu Opole upamiętniło internowanych w miejscowym areszcie. Podobne tablice pojawią się na murach 52 byłych ośrodków odosobnienia w całym kraju Na murze opolskiego aresztu śledczego odsłonięto dziś (13.12) tablicę upamiętniającą osadzonych w placówce podczas stanu wojennego. Pod koniec 1981 roku zaczął tam działać jeden z 52 w kraju ośrodków odosobnienia dla internowanych… » więcej 2021-12-13, godz. 09:30, Sport i turystyka Magdalena Zych z szansą na udział w olimpiadzie! Rozmowa w RO 3 SPORT 17-letnia zawodniczka AZS Politechniki Opolskie Magdalena Zych ma szansę na udział w olimpiadzie w Pekinie w short-tracku. » więcej
1086108710881089109010911092
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »