Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-27, 07:30 Autor: Maja Laksy

Nie trzeba wyrzucać, można wykorzystać ponownie. Co zrobić z wysłużoną choinką po świętach?

Zakup choinki jest jednym z najważniejszych elementów przygotowań do świąt [fot. UM w Strzelcach Opolskich]
Zakup choinki jest jednym z najważniejszych elementów przygotowań do świąt [fot. UM w Strzelcach Opolskich]
Jest symbolem, bez którego nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia. Mowa o choince, która cieszy oko domowników nawet przez kilka tygodni. Problem pojawia się, gdy świąteczne drzewko traci swoje walory estetyczne, a na podłodze pojawia się stos igieł.
O tym, w jaki sposób prawidłowo pozbyć się choinki lub jak ją wykorzystać ponownie mówi Jacek Boczar, rzecznik Nadleśnictwa Opole.

- Jeżeli mieszkamy w budynku wielorodzinnym, to mamy małe pole wyboru. Te choinki trafiają pod boksy śmietnikowe, gdzie specjalne firmy, które wywożą te odpady wiedzą dokładnie co z tymi choinkami zrobić. Często jako biomasa te choinki ogrzewają ponownie mieszkania, więc to też jest ekologiczne rozwiązania - mówi Jacek Boczar.

- W przypadku, gdy mieszkamy w domu jednorodzinnym z ogrodem, lub mamy działkę, to rozwiązań jest znacznie więcej - podkreśla rzecznik.

- Rzucić pod rośliny kwasolubne, one to naprawdę kochają. Ewentualnie w styczniu i lutym, gdzie mamy najbardziej zimne miesiące, rzucamy te choinki na grządki, gdzie mamy na przykład jakieś cebulki, to jest dodatkowe ocieplenie. Można też w internecie poszukać i zrobić maść, ocet, a nawet herbatkę - proponuje Jacek Boczar.

Dodajmy, że za wyrzucenie choinki do lasu grozi mandat w wysokości 500 zł. Natomiast w przypadku wjazdu do lasu w miejscu, gdzie ustawiony jest zakaz, Straż Leśna może ukarać dodatkową grzywną o takiej samej wysokości.
Jacek Boczar
Jacek Boczar

Zobacz także

2021-11-22, godz. 18:00, Wiadomości z regionu "Mimo upływu lat, warto do tych wydarzeń wracać". W Opolu odbędzie się konferencja poświęcona opozycji antykomunistycznej trzech państw 'Wspólny mit czy źródło sporu politycznego? Dziedzictwo opozycji antykomunistycznej z trójstronnej polsko-czesko-niemieckiej perspektywy'. To temat tegorocznej edycji Colloquium Opole. Wydarzenie, które organizowane jest przez Instytut… » więcej 2021-11-22, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Opole: kolejne przypadki koronawirusa w przedszkolach i szkołach. 730 osób na kwarantannie lub pod dozorem epidemiologicznym Kolejne przypadki COVID-19 w opolskich placówkach edukacyjnych. Ratusz potwierdził zakażenia w łącznie 16 przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. » więcej 2021-11-22, godz. 16:17, Wiadomości z regionu Samoobsługowy kiosk profilaktyczny stanął w opolskim oddziale NFZ W opolskim oddziale NFZ przy ul. Ozimskiej stanął kiosk profilaktyczny. W samoobsługowym punkcie dorośli mogą bezpłatnie wykonać pomiar tkanki tłuszczowej, wagi, BMI czy ciśnienia. To nowa akcja prozdrowotna prowadzona przez NFZ i… » więcej 2021-11-22, godz. 14:33, Patronaty - polecamy Instytut Śląski w Opolu zaprasza na konferencję pt. "Wspólny mit czy źródło sporu politycznego? Dziedzictwo opozycji antykomunistycznej z trójstronnej polsko-czesko-niemieckiej… Instytut Śląski w Opolu zaprasza na międzynarodową konferencję naukową z cyklu Colloquium Opole, która odbędzie się w dniach 23-24 listopada. Jej tematem przewodnim będzie dziedzictwo polskiej, czeskiej i niemieckiej opozycji antykomunistycznej… » więcej 2021-11-22, godz. 14:17, Wiadomości z regionu ... bo to byli przebierańcy. Fałszywi hydraulicy w rękach opolskich policjantów [FILM] Szajkę fałszywych hydraulików rozpracowali i zatrzymali policjanci z komendy miejskiej w Opolu. Oszuści okradali mieszkania seniorów. Policjanci zorganizowali na nich zasadzkę. » więcej
1119112011211122112311241125
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »