Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-27, 07:30 Autor: Maja Laksy

Nie trzeba wyrzucać, można wykorzystać ponownie. Co zrobić z wysłużoną choinką po świętach?

Zakup choinki jest jednym z najważniejszych elementów przygotowań do świąt [fot. UM w Strzelcach Opolskich]
Zakup choinki jest jednym z najważniejszych elementów przygotowań do świąt [fot. UM w Strzelcach Opolskich]
Jest symbolem, bez którego nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia. Mowa o choince, która cieszy oko domowników nawet przez kilka tygodni. Problem pojawia się, gdy świąteczne drzewko traci swoje walory estetyczne, a na podłodze pojawia się stos igieł.
O tym, w jaki sposób prawidłowo pozbyć się choinki lub jak ją wykorzystać ponownie mówi Jacek Boczar, rzecznik Nadleśnictwa Opole.

- Jeżeli mieszkamy w budynku wielorodzinnym, to mamy małe pole wyboru. Te choinki trafiają pod boksy śmietnikowe, gdzie specjalne firmy, które wywożą te odpady wiedzą dokładnie co z tymi choinkami zrobić. Często jako biomasa te choinki ogrzewają ponownie mieszkania, więc to też jest ekologiczne rozwiązania - mówi Jacek Boczar.

- W przypadku, gdy mieszkamy w domu jednorodzinnym z ogrodem, lub mamy działkę, to rozwiązań jest znacznie więcej - podkreśla rzecznik.

- Rzucić pod rośliny kwasolubne, one to naprawdę kochają. Ewentualnie w styczniu i lutym, gdzie mamy najbardziej zimne miesiące, rzucamy te choinki na grządki, gdzie mamy na przykład jakieś cebulki, to jest dodatkowe ocieplenie. Można też w internecie poszukać i zrobić maść, ocet, a nawet herbatkę - proponuje Jacek Boczar.

Dodajmy, że za wyrzucenie choinki do lasu grozi mandat w wysokości 500 zł. Natomiast w przypadku wjazdu do lasu w miejscu, gdzie ustawiony jest zakaz, Straż Leśna może ukarać dodatkową grzywną o takiej samej wysokości.
Jacek Boczar
Jacek Boczar

Zobacz także

2021-11-30, godz. 07:50, Sport i turystyka Morsowanie po opolsku! Rozmowa z Dariuszem Chwistem w RO 3 SPORT Morsowanie to forma rekreacji, polegająca na krótkotrwałym zanurzaniu się w wodzie w niskich temperaturach. Z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. » więcej 2021-11-29, godz. 20:30, Gospodarka Coraz bliżej wyłonienia wykonawcy na ostatnie etapy ścieżki pieszo-rowerowej z Opola do Turawy. Jedna oferta mieści się w kosztorysach Turawski magistrat otworzył koperty w przetargu na budowę ścieżki pieszo-rowerowej, która połączy Turawę z Opolem. Chodzi o dwa ostatnie etapy tej inwestycji o łącznej długości blisko 6 kilometrów. Nowe odcinki połączą Kotórz… » więcej 2021-11-29, godz. 16:00, Wiadomości z regionu "Pomóc może każdy". Opole razem z PCK zbiera dary dla osób przebywających na granicy polsko-białoruskiej Opole razem z opolskim oddziałem PCK włącza się w pomoc dla osób przebywających na granicy polsko-białoruskiej. W tym celu zorganizowano Świąteczną Akcję Pomocy pod hasłem 'Dobro ponad granicami'. Do 18 grudnia w trzech lokalizacjach… » więcej 2021-11-29, godz. 15:17, Patronaty - polecamy "Widzenie Eneasza" - zobacz rozmowę Witolda Sułka z Piotrem Goćkiem [FILM] Nakładem Oficyny Wydawniczej Volumen ukazał się autorski wybór wierszy Piotra Goćka, znanego pisarza i publicysty, który jako poeta debiutował poza zasięgiem cenzury PRL, w drugoobiegowej „Kulturze Niezależnej”. Książkę w połowie… » więcej 2021-11-29, godz. 08:21, Sport i turystyka Mistrzostwa Polski w "przełajach" z opolskimi akcentami. Filip Rak ze złotym medalem i nominacją na udział w mistrzostwach Europy Z jednym medalem z mistrzostw Polski w biegach przełajowych wrócili reprezentanci AZS-u Politechniki Opolskiej. Dał on przepustkę na europejski czempionat. » więcej
1107110811091110111111121113
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »