Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-13, 17:45 Autor: Mariusz Chałupnik

"Raport trafi do NIK". Opolscy parlamentarzyści KO podsumowują kontrolę w OUW

Konferencja prasowa W. Zembaczyńskiego i T. Kostusia [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja prasowa W. Zembaczyńskiego i T. Kostusia [fot. Mariusz Chałupnik]
Niegospodarne wydatkowanie publicznych pieniędzy i złe przygotowanie regionu do poradzenia sobie z drugą falą pandemii - to główne zarzuty, które posłowie Witold Zembaczyński i Tomasz Kostuś przedstawili w raporcie podsumowującym kontrolę w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej sprawdzili, jak w czasie od marca 2020 roku do czerwca tego roku administracja rządowa w regionie radziła sobie z pandemią koronawirusa. 17-stornicowy raport podsumowujący poselską kontrolę to efekt ponad ich rocznej pracy.
Jak przekonują opolscy posłowie, zarzutów wobec funkcjonowania urzędu wojewódzkiego pod przewodnictwem Adriana Czubaka jest wiele. Jednym z nich jest sytuacja z przekształceniem Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie w szpital covidowy. Choć jego dostosowanie kosztowało 2 miliony złotych, to po zmianie decyzji wojewody placówki nie przekształcono.

- Pod koniec 2020 roku decyzje dotyczące pandemii były podejmowane z pominięciem opinii specjalistów - mówi Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej. - Wszelkie działania podjęte przez wojewodę w zakresie przekształcania OCR w Korfantowie w szpital jednoimienny poskutkowały chaosem. Nasza ocena jest bardzo krytyczna. Wywołano konflikt z kierownictwem i personelem szpitala. Co najgorsze, to pozbawiono pacjentów świadczeń rehabilitacyjnych. W związku z labilnością wojewody i finalnym wycofaniem się z decyzji o przekształceniu dodatkowo powstał spór z zarządem województwa na tle finansowym.

Ponadto posłowie domagają się wyjaśnień, dlaczego dwie faktury - z 50 losowo przez nich sprawdzonych - na zakup środków dezynfekujących i maseczek ochronnych na łączną kwotę 95 tysięcy złotych były realizowane przez firmy z branży RTV.

Jak podkreśla poseł Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej, zastanawiająca jest również organizacja izolatoriów. Tych na Opolszczyźnie było pierwotnie 8. Później zdecydowano się, aby pozostawić 3 - jedno w Kędzierzynie-Koźlu i 2 w Opolu.

- Oba opolskie izolatoria zostały ulokowane w najdroższych hotelach w mieście, co jest paradoksem na skalę krajową - mówi poseł Kostuś. - W naszym województwie podobnie jak w całej Polsce wskazywano przede wszystkim bursy, akademiki, domy wczasowe, caritasy, a w Opolu zdecydowano się na dwa najdroższe hotele. Po rozpoznaniu tego, co działo się w większości województw, nie stwierdziliśmy przypadków, aby inni wojewodowie na tak ekskluzywne lokalizacje się zgadzali.

Jutro (14.12) raport opolscy posłowie złożą w Najwyższej Izbie Kontroli w Warszawie.

Opolski Urząd Wojewódzki wstrzymał się z komentarzem dotyczącym raportu.
Witold Zembaczyński
Tomasz Kostuś

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:06, Wiadomości z regionu "Pamiętajmy o tych, którzy ponieśli ofiarę w walce z reżimem". Wojewoda odwiedził symboliczne dla antykomunistycznej opozycji miejsca w Opolu Sławomir Kłosowski złożył kwiaty w trzech ważnych miejscach dla opozycji antykomunistycznej w Opolu. Tym samym w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce wojewoda opolski uczcił tych, którzy walczyli z reżimem. » więcej 2021-12-13, godz. 16:45, Wiadomości z regionu Ponad 800 osób na kwarantannie, czyli nowe przypadki koronawirusa w przedszkolach i szkołach w Opolu 23 nowe przypadki koronawirusa potwierdzono w 18 placówkach edukacyjnych Opola. To 4 przedszkola, 9 szkół podstawowych i 5 ponadpodstawowych. » więcej 2021-12-13, godz. 16:15, Wiadomości z regionu W Opolu upamiętniono ofiary stanu wojennego w Polsce. Na Skwerze Solidarności złożono wiązanki i zapalono znicze [ZDJĘCIA] Władze samorządowe, działacze 'Solidarności' i przedstawiciele opolskiego ratusza upamiętnili 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Na Skwerze Solidarności przy ul. Ozimskiej w Opolu złożono kwiaty i zapalono symboliczne… » więcej 2021-12-13, godz. 11:20, Wiadomości z regionu Opole upamiętniło internowanych w miejscowym areszcie. Podobne tablice pojawią się na murach 52 byłych ośrodków odosobnienia w całym kraju Na murze opolskiego aresztu śledczego odsłonięto dziś (13.12) tablicę upamiętniającą osadzonych w placówce podczas stanu wojennego. Pod koniec 1981 roku zaczął tam działać jeden z 52 w kraju ośrodków odosobnienia dla internowanych… » więcej 2021-12-13, godz. 09:30, Sport i turystyka Magdalena Zych z szansą na udział w olimpiadzie! Rozmowa w RO 3 SPORT 17-letnia zawodniczka AZS Politechniki Opolskie Magdalena Zych ma szansę na udział w olimpiadzie w Pekinie w short-tracku. » więcej
1087108810891090109110921093
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »