Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-13, 17:45 Autor: Mariusz Chałupnik

"Raport trafi do NIK". Opolscy parlamentarzyści KO podsumowują kontrolę w OUW

Konferencja prasowa W. Zembaczyńskiego i T. Kostusia [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja prasowa W. Zembaczyńskiego i T. Kostusia [fot. Mariusz Chałupnik]
Niegospodarne wydatkowanie publicznych pieniędzy i złe przygotowanie regionu do poradzenia sobie z drugą falą pandemii - to główne zarzuty, które posłowie Witold Zembaczyński i Tomasz Kostuś przedstawili w raporcie podsumowującym kontrolę w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej sprawdzili, jak w czasie od marca 2020 roku do czerwca tego roku administracja rządowa w regionie radziła sobie z pandemią koronawirusa. 17-stornicowy raport podsumowujący poselską kontrolę to efekt ponad ich rocznej pracy.
Jak przekonują opolscy posłowie, zarzutów wobec funkcjonowania urzędu wojewódzkiego pod przewodnictwem Adriana Czubaka jest wiele. Jednym z nich jest sytuacja z przekształceniem Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie w szpital covidowy. Choć jego dostosowanie kosztowało 2 miliony złotych, to po zmianie decyzji wojewody placówki nie przekształcono.

- Pod koniec 2020 roku decyzje dotyczące pandemii były podejmowane z pominięciem opinii specjalistów - mówi Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej. - Wszelkie działania podjęte przez wojewodę w zakresie przekształcania OCR w Korfantowie w szpital jednoimienny poskutkowały chaosem. Nasza ocena jest bardzo krytyczna. Wywołano konflikt z kierownictwem i personelem szpitala. Co najgorsze, to pozbawiono pacjentów świadczeń rehabilitacyjnych. W związku z labilnością wojewody i finalnym wycofaniem się z decyzji o przekształceniu dodatkowo powstał spór z zarządem województwa na tle finansowym.

Ponadto posłowie domagają się wyjaśnień, dlaczego dwie faktury - z 50 losowo przez nich sprawdzonych - na zakup środków dezynfekujących i maseczek ochronnych na łączną kwotę 95 tysięcy złotych były realizowane przez firmy z branży RTV.

Jak podkreśla poseł Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej, zastanawiająca jest również organizacja izolatoriów. Tych na Opolszczyźnie było pierwotnie 8. Później zdecydowano się, aby pozostawić 3 - jedno w Kędzierzynie-Koźlu i 2 w Opolu.

- Oba opolskie izolatoria zostały ulokowane w najdroższych hotelach w mieście, co jest paradoksem na skalę krajową - mówi poseł Kostuś. - W naszym województwie podobnie jak w całej Polsce wskazywano przede wszystkim bursy, akademiki, domy wczasowe, caritasy, a w Opolu zdecydowano się na dwa najdroższe hotele. Po rozpoznaniu tego, co działo się w większości województw, nie stwierdziliśmy przypadków, aby inni wojewodowie na tak ekskluzywne lokalizacje się zgadzali.

Jutro (14.12) raport opolscy posłowie złożą w Najwyższej Izbie Kontroli w Warszawie.

Opolski Urząd Wojewódzki wstrzymał się z komentarzem dotyczącym raportu.
Witold Zembaczyński
Tomasz Kostuś

Zobacz także

2022-01-10, godz. 16:08, Sport i turystyka Legionovia przyjeżdża do Opola. ''Wilczyce'' chcą przełamać passę gości Siatkarki Uni Opole zmierzą się dziś (10.01) z IŁ Capital Legionovią Legionowo w spotkaniu 14. kolejki Tauron Ligi. Do Opola przyjeżdża drużyna, która nie zaznała smaku porażki w ostatnich 8. spotkaniach. 'Wilczyce' z Opola będą… » więcej 2022-01-09, godz. 12:56, Wiadomości z regionu Sentymentalny powrót do przeszłości. W Opolu działa muzeum, w którym można zagrać na Amidze czy Commodore 64 Fani starych komputerów i kultowych gier wideo weekendowe przedpołudnia mogą spędzać w towarzystwie Amigi, Atari czy Commodore 64. Klubowe muzeum prowadzone przez Stowarzyszenia Miłośników Oldschoolowych Komputerów SMOK cyklicznie… » więcej 2022-01-08, godz. 16:31, Sport i turystyka Sezon na plus dla opolskich klubów motorowych. Gala podsumowująca w urzędzie marszałkowskim Za nami Gala Sportu Motorowego Okręgu Opolskiego i podsumowanie sezonu 2021. Organizatorem przedsięwzięcia w urzędzie marszałkowskim był Polski Związek Motorowy w Opolu. » więcej 2022-01-08, godz. 14:51, Kultura i rozrywka Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w opolskim dramacie Pięć osób uwięzionych w tajemniczych okolicznościach w centrum miasta próbuje wydostać się z pułapki. To fabuła książki Jakuba Żulczyka pt. 'Instytut', na postawie której zrealizowano spektakl w Teatrze im. Jana Kochanowskiego… » więcej 2022-01-08, godz. 13:30, Sport i turystyka "Tolek" w orbicie zainteresowań Gwardii Opole. Czy powrót Antoniego Łangowskiego do Gwardii jest możliwy? Antoni Łangowski, zawodnik Azotów Puławy może wrócić do Gwardii Opole. O popularnym 'Tolku' w kontekście jego powrotu mówiło się od dawna. Na przeszkodzie stał jednak kontrakt zawodnika. Ten kończy się jednak po tym sezonie. » więcej
1065106610671068106910701071
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »