Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-13, 18:45 Autor: Mariusz Chałupnik

"To oddanie hołdu tym, którzy walczyli o wolny kraj". W OUW otwarto wystawę upamiętniającą 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego [FILM, ZDJĘCIA]

Uroczyste otwarcie wystawy pn. PRL Stan Wojenny 13 grudnia 1981 r. w OUW (13.12.2021)
Archiwalne zdjęcia oraz unikatowe - po raz pierwszy zaprezentowane publicznie, wykonane przez opozycjonistów podziemia antykomunistycznego obrazy, posiadane przez nich nielegalne matryce, czy też obszerna korespondencja z tamtego okresu. w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim została dziś otwarta wystawa "Stan wojenny 13 grudnia 1981 roku".
Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski podkreśla, że ekspozycja jest jedną z form oddania hołdu tym wszystkim, którzy wzięli na siebie ciężar walki o niepodległą Polskę.

- Wiemy o tym, że już po sierpniu 1980 roku rozpoczęło się planowanie do wprowadzenia stanu wojennego - mówi Sławomir Kłosowski. - W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 aresztowano na terenie kraju około 10 tysięcy działaczy niepodległościowych.

Współtwórca wystawy Bogusław Bardon, jeden z założycieli opolskiej "Solidarności", a obecnie przewodniczący "Opolskiej Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, wrócił pamięcią do czasów stanu wojennego.

- Wojsko, policja, SB rozbijały domy, drzwi wejściowe - mówi Bardon. - Zabierali ludzi do więzień. Rodziny ustawiali pod ścianą. Liczyli buty, żeby wiedzieć, czy ktoś się czasem nie ukrywa? Czy nie ma osoby, którą muszą zabrać do więzienia.

- Ta wystawa ma wyjątkowy wymiar - dodaje posłanka i szefowa PiS w regionie Violetta Porowska. - To są autentyczne artefakty, akcesoria, które były wykorzystywane przez naszych opozycjonistów, kiedy byli represjonowani. Te ich rzeczy osobiste, pamiątki muszą zostać na trwałe w pamięci.

Wystawa upamiętnia 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, który przypomnijmy, rozpoczął się 13 grudnia 1981, a zniesiony został 22 lipca 1983 roku.
Sławomir Kłosowski
Bogusław Bardon
Violetta Porowska

Zobacz także

2024-11-20, godz. 07:30, Wiadomości z regionu W piątek w Opolu wystartuje Jarmark Bożonarodzeniowy W piątek (22.11) rozpoczyna się Jarmark Bożonarodzeniowy. Opolski rynek już wypełnia się świątecznymi drzewkami, domkami wystawców, przygotowywana jest też góralska chata. Miasto przygotowuje atrakcje dla dzieci typu koło młyńskie… » więcej 2024-11-19, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Blisko 30 gospodarstw z Opola ucierpiało w powodzi. W ich sprawie apeluje Izba Rolnicza w Opolu Izba Rolnicza w Opolu apeluje do ministerstwa rolnictwa ws. rolników z terenów administracyjnie należących do Opola, którzy zostali poszkodowani przez powódź. Jak się okazuje stanem klęski żywiołowej objęty był tylko powiat opolski… » więcej 2024-11-19, godz. 15:00, Gospodarka Opole: Centrum Nauki i Technologii na razie nie powstanie. Miasto nie ma pieniędzy Miała być wielka kula i gogle, które pokazywałyby wirtualną rzeczywistość. To zamysł na Centrum Nauki i Technologii w Opolu. Ratusz o tej inwestycji mówił w 2018 roku i wówczas zapowiadano, że za dwa lata w Opolu powstanie park… » więcej 2024-11-19, godz. 10:41, Wiadomości z regionu Opole: remont stadionu żużlowego pod znakiem zapytania. Miasto czeka na działkę Co z przebudową opolskiego stadionu żużlowego? Przypomnijmy, że w trakcie ostatniej kampanii do wyborów samorządowych ubiegający się wówczas o reelekcję prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski obiecał modernizację obiektu. Jednak… » więcej 2024-11-19, godz. 08:43, Wiadomości z regionu Sprawa taśm w PL2050. Śledztwo przedłużono, prokuratura przesłuchuje świadków Przedłużono śledztwo w sprawie afery wokół kampanii wyborczej Polski 2050 na Opolszczyźnie, przesłuchiwani są już także świadkowie. » więcej
50515253545556
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »