Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-13, 18:45 Autor: Mariusz Chałupnik

"To oddanie hołdu tym, którzy walczyli o wolny kraj". W OUW otwarto wystawę upamiętniającą 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego [FILM, ZDJĘCIA]

Uroczyste otwarcie wystawy pn. PRL Stan Wojenny 13 grudnia 1981 r. w OUW (13.12.2021)
Archiwalne zdjęcia oraz unikatowe - po raz pierwszy zaprezentowane publicznie, wykonane przez opozycjonistów podziemia antykomunistycznego obrazy, posiadane przez nich nielegalne matryce, czy też obszerna korespondencja z tamtego okresu. w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim została dziś otwarta wystawa "Stan wojenny 13 grudnia 1981 roku".
Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski podkreśla, że ekspozycja jest jedną z form oddania hołdu tym wszystkim, którzy wzięli na siebie ciężar walki o niepodległą Polskę.

- Wiemy o tym, że już po sierpniu 1980 roku rozpoczęło się planowanie do wprowadzenia stanu wojennego - mówi Sławomir Kłosowski. - W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 aresztowano na terenie kraju około 10 tysięcy działaczy niepodległościowych.

Współtwórca wystawy Bogusław Bardon, jeden z założycieli opolskiej "Solidarności", a obecnie przewodniczący "Opolskiej Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, wrócił pamięcią do czasów stanu wojennego.

- Wojsko, policja, SB rozbijały domy, drzwi wejściowe - mówi Bardon. - Zabierali ludzi do więzień. Rodziny ustawiali pod ścianą. Liczyli buty, żeby wiedzieć, czy ktoś się czasem nie ukrywa? Czy nie ma osoby, którą muszą zabrać do więzienia.

- Ta wystawa ma wyjątkowy wymiar - dodaje posłanka i szefowa PiS w regionie Violetta Porowska. - To są autentyczne artefakty, akcesoria, które były wykorzystywane przez naszych opozycjonistów, kiedy byli represjonowani. Te ich rzeczy osobiste, pamiątki muszą zostać na trwałe w pamięci.

Wystawa upamiętnia 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, który przypomnijmy, rozpoczął się 13 grudnia 1981, a zniesiony został 22 lipca 1983 roku.
Sławomir Kłosowski
Bogusław Bardon
Violetta Porowska

Zobacz także

2024-11-28, godz. 13:30, Gospodarka To już pewne. Opolanie zapłacą wyższy podatek od nieruchomości Od nowego roku mieszkańcy Opola zapłacą więcej za swoje nieruchomości. Podatek od zabudowań mieszkalnych, gospodarczych oraz gruntów wzrośnie od blisko 3 do 8 procent. Ta najwyższa podwyżka dotyczy przedsiębiorców, którzy mają… » więcej 2024-11-28, godz. 13:15, Kultura i rozrywka Ludzie mediów wspominali Tadeusza Horoszkiewicza Postać Tadeusza Horoszkiewicza, nestora opolskiego dziennikarstwa, została przypominana w ramach cyklu 'Twarze Opola'. W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu zabrali się jego przyjaciele, bliscy, współpracownicy i ludzie mediów… » więcej 2024-11-27, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Opolski oddział IPN upamiętnił Augustyna Kośnego. Jest tablica pamiątkowa i wystawa Był działaczem społecznym, politycznym, ale też lekarzem i uczestnikiem II Powstania Śląskiego. Mowa o Augustynie Kośnym, który od dziś (27.11) ma swoją tablicę na budynku Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. Data jest szczególna… » więcej 2024-11-27, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Dwoma pasami do Nysy. Przebudowa DK 46 między obwodnicą i Pakosławicami na ostatniej prostej Jeszcze tylko prace kosmetyczne, uruchomienie sygnalizacji świetlnej i otwarcie traktu. » więcej 2024-11-27, godz. 14:52, Wiadomości z regionu "Wszystko siedzi w głowie". Regionalny Dzień Seniora zgromadził tłumy mieszkańców Ponad 700 seniorów z całej Opolszczyzny zawitało dziś (27.11) do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu. To za sprawą organizowanego po raz 7. Regionalnego Dnia Seniora, któremu przewodniczy hasło - 'Młodość przychodzi z wiekiem'… » więcej
44454647484950
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »