Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-13, 18:45 Autor: Mariusz Chałupnik

"To oddanie hołdu tym, którzy walczyli o wolny kraj". W OUW otwarto wystawę upamiętniającą 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego [FILM, ZDJĘCIA]

Uroczyste otwarcie wystawy pn. PRL Stan Wojenny 13 grudnia 1981 r. w OUW (13.12.2021)
Archiwalne zdjęcia oraz unikatowe - po raz pierwszy zaprezentowane publicznie, wykonane przez opozycjonistów podziemia antykomunistycznego obrazy, posiadane przez nich nielegalne matryce, czy też obszerna korespondencja z tamtego okresu. w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim została dziś otwarta wystawa "Stan wojenny 13 grudnia 1981 roku".
Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski podkreśla, że ekspozycja jest jedną z form oddania hołdu tym wszystkim, którzy wzięli na siebie ciężar walki o niepodległą Polskę.

- Wiemy o tym, że już po sierpniu 1980 roku rozpoczęło się planowanie do wprowadzenia stanu wojennego - mówi Sławomir Kłosowski. - W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 aresztowano na terenie kraju około 10 tysięcy działaczy niepodległościowych.

Współtwórca wystawy Bogusław Bardon, jeden z założycieli opolskiej "Solidarności", a obecnie przewodniczący "Opolskiej Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, wrócił pamięcią do czasów stanu wojennego.

- Wojsko, policja, SB rozbijały domy, drzwi wejściowe - mówi Bardon. - Zabierali ludzi do więzień. Rodziny ustawiali pod ścianą. Liczyli buty, żeby wiedzieć, czy ktoś się czasem nie ukrywa? Czy nie ma osoby, którą muszą zabrać do więzienia.

- Ta wystawa ma wyjątkowy wymiar - dodaje posłanka i szefowa PiS w regionie Violetta Porowska. - To są autentyczne artefakty, akcesoria, które były wykorzystywane przez naszych opozycjonistów, kiedy byli represjonowani. Te ich rzeczy osobiste, pamiątki muszą zostać na trwałe w pamięci.

Wystawa upamiętnia 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, który przypomnijmy, rozpoczął się 13 grudnia 1981, a zniesiony został 22 lipca 1983 roku.
Sławomir Kłosowski
Bogusław Bardon
Violetta Porowska

Zobacz także

2025-01-12, godz. 12:00, Gospodarka Nowe zasady segregacji śmieci wyzwaniem dla samorządów i mieszkańców Od 1 stycznia zużyte tekstylia nie mogą trafiać do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. To m.in. ubrania, buty, koce, pościel, zasłony, kapelusze czy dywany. Samorządowcy apelują, by tego rodzaju odpad zawozić przede wszystkim do… » więcej 2025-01-12, godz. 11:10, Wiadomości z regionu Wzrost zainteresowania transportem publicznym w Opolu W Opolu przybywa jeżdżących miejskimi autobusami - wynika z komunikatu Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu. Spółka odnotowała siedmioprocentowy wzrost zainteresowania porównując rok 2024 do 2023. » więcej 2025-01-12, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Awaryjne zatrzymanie pociągu na trasie Opole-Wrocław. Zmarł maszynista Awaryjne zatrzymanie pociągu na trasie Opole - Wrocław. Około godziny pierwszej w nocy z soboty na niedzielę dyżurny opolskiej straży pożarnej otrzymał wezwanie o nagłym zatrzymaniu krążenia u maszynisty. » więcej 2025-01-11, godz. 22:20, Sport i turystyka "Wilczyce" w końcu zwycięskie. Gładka wygrana z MKS-em Kalisz Siatkarki UNI Opole bez najmniejszych problemów pokonały MKS Kalisz 3:0 w meczu 15. kolejki rozgrywek Tauron Ligi. Najwięcej punktów dla opolskich 'wilczyc' - 18 - zdobyła Guewe Diouf, która została wybrana najlepszą zawodniczką sobotniego… » więcej 2025-01-11, godz. 14:04, Wiadomości z regionu "Trzeba budować schrony i przygotowywać miejsca ukrycia". Szef MSWiA w Opolu - Jestem przekonany, że Opole jest bardzo dobrze przygotowane, jeśli chodzi o kwestie zarządzania kryzysowego - mówił w Opolu Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji. Szef MSWiA spotkał się z prezydentem miasta… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »