Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-13, 18:45 Autor: Mariusz Chałupnik

"To oddanie hołdu tym, którzy walczyli o wolny kraj". W OUW otwarto wystawę upamiętniającą 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego [FILM, ZDJĘCIA]

Uroczyste otwarcie wystawy pn. PRL Stan Wojenny 13 grudnia 1981 r. w OUW (13.12.2021)
Archiwalne zdjęcia oraz unikatowe - po raz pierwszy zaprezentowane publicznie, wykonane przez opozycjonistów podziemia antykomunistycznego obrazy, posiadane przez nich nielegalne matryce, czy też obszerna korespondencja z tamtego okresu. w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim została dziś otwarta wystawa "Stan wojenny 13 grudnia 1981 roku".
Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski podkreśla, że ekspozycja jest jedną z form oddania hołdu tym wszystkim, którzy wzięli na siebie ciężar walki o niepodległą Polskę.

- Wiemy o tym, że już po sierpniu 1980 roku rozpoczęło się planowanie do wprowadzenia stanu wojennego - mówi Sławomir Kłosowski. - W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 aresztowano na terenie kraju około 10 tysięcy działaczy niepodległościowych.

Współtwórca wystawy Bogusław Bardon, jeden z założycieli opolskiej "Solidarności", a obecnie przewodniczący "Opolskiej Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, wrócił pamięcią do czasów stanu wojennego.

- Wojsko, policja, SB rozbijały domy, drzwi wejściowe - mówi Bardon. - Zabierali ludzi do więzień. Rodziny ustawiali pod ścianą. Liczyli buty, żeby wiedzieć, czy ktoś się czasem nie ukrywa? Czy nie ma osoby, którą muszą zabrać do więzienia.

- Ta wystawa ma wyjątkowy wymiar - dodaje posłanka i szefowa PiS w regionie Violetta Porowska. - To są autentyczne artefakty, akcesoria, które były wykorzystywane przez naszych opozycjonistów, kiedy byli represjonowani. Te ich rzeczy osobiste, pamiątki muszą zostać na trwałe w pamięci.

Wystawa upamiętnia 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, który przypomnijmy, rozpoczął się 13 grudnia 1981, a zniesiony został 22 lipca 1983 roku.
Sławomir Kłosowski
Bogusław Bardon
Violetta Porowska

Zobacz także

2024-12-07, godz. 20:36, Sport i turystyka Gwardia wygrywa ze Śląskiem. Ważne zwycięstwo na początek rundy rewanżowej [ZDJĘCIA] Szczypiorniści Corotop Gwardii Opole pokonali Śląsk Wrocław 30:25 na początek rundy rewanżowej Orlen Superligi. Najwięcej bramek dla opolskiego zespołu - 10 - zdobył Mateusz Wojdan. Najlepszym zawodnikiem spotkania wybrano jednak… » więcej 2024-12-07, godz. 18:15, Wiadomości z regionu "To będzie pozytywna ofensywa". Opolscy działacze mobilizują się przed kampanią Rafała Trzaskowskiego Opolscy działacze Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy zwierają szyki przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. Po dzisiejszej (07.12) konwencji w Gliwicach zapowiadają, że jako jedna wielka drużyna będą walczyć o zwycięstwo Rafała… » więcej 2024-12-07, godz. 17:38, Wiadomości z regionu Emocje nie tylko na parkiecie. Stegu Arenę odwiedził święty mikołaj i elfy z Radia Opole [ZDJĘCIA] Nie tylko sportowe emocje towarzyszą dziś (07.12) tym, którzy przybyli na mecz Gwardii Opole ze Śląskiem Wrocław. Przed walką o zdobycie kolejnych ligowych punktów przez zawodników, najmłodsi mogli otrzymać upominki od świętego… » więcej 2024-12-07, godz. 16:00, Wiadomości z regionu W Opolu-Szczepanowicach rozpoczęła się już budowa szopki. W tym roku pojawi się przy niej arka Na placu przy kościele pw. św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach rozpoczęła się budowa tradycyjnej szopki bożonarodzeniowej. W tym roku instalację będzie można podziwiać już po raz 26. » więcej 2024-12-07, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Bieg Malinowy znowu rozgrzał serca opolan. "Ważniejsza od wyników jest dobra zabawa" [ZDJĘCIA] Około 250 zawodników stanęło na starcie IV Biegu Malinowego w Opolu. To impreza łącząca promocję zdrowego stylu życia z magią mikołajkowej atmosfery. » więcej
32333435363738
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »