Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-13, 11:20 Autor: Daniel Klimczak

Opole upamiętniło internowanych w miejscowym areszcie. Podobne tablice pojawią się na murach 52 byłych ośrodków odosobnienia w całym kraju

Odsłonięcie tablicy upamiętniających internowanych w opolskim areszcie [fot. Daniel Klimczak]
Odsłonięcie tablicy upamiętniających internowanych w opolskim areszcie [fot. Daniel Klimczak]
Odsłonięcie tablicy upamiętniających internowanych w opolskim areszcie [fot. Daniel Klimczak]
Odsłonięcie tablicy upamiętniających internowanych w opolskim areszcie [fot. Daniel Klimczak]
Odsłonięcie tablicy upamiętniających internowanych w opolskim areszcie [fot. Daniel Klimczak]
Odsłonięcie tablicy upamiętniających internowanych w opolskim areszcie [fot. Daniel Klimczak]
Na murze opolskiego aresztu śledczego odsłonięto dziś (13.12) tablicę upamiętniającą osadzonych w placówce podczas stanu wojennego. Pod koniec 1981 roku zaczął tam działać jeden z 52 w kraju ośrodków odosobnienia dla internowanych przez władze PRL.
Osadzeni przebywali w tym miejscu do stycznia kolejnego roku. Jak mówi naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu Wojciech Trębacz, był to jeden z elementów "łamania" społeczeństwa przez komunistyczny reżim.

- Ten obiekt od początku był zaangażowany w tę całą operację, która polegała między innymi na uwięzieniu i represjonowaniu osób, powiedzmy, szczególnie nieżyczliwych dla władzy. Osoby te podjęły walkę o godność, walkę o niepodległość. Byli oni potem stąd kierowani do Nysy, Kamiennej Góry, a kobiety głównie do Gołdapi - tłumaczy.

Naczelnik opolskiej delegatury IPN Renata Wojciechowska wskazuje natomiast, że oprócz samego odizolowania, elementami represji wobec internowanych były także warunki, w jakich zostali osadzeni, a także moment, w którym następowały zatrzymania.

- Warunki były bardzo złe. Ten budynek jest bardzo stary i na pewno to też potęgowało strach, który towarzyszył tym ludziom i na pewno nie było to przypadkowe. Tym bardziej, że zbliżały się święta i zamiast przygotowywać się do świąt, byli oni oderwani od swoich rodzin - zauważa.

Dodajmy, że podobną tablicę odsłonięto wczoraj (12.12) przed Zakładem Karnym w Nysie. Z kolei jutro upamiętnieni w ten sposób zostaną internowani w strzeleckim więzieniu.

Według danych IPN, w okresie stanu wojennego na Opolszczyźnie w ośrodkach odosobnienia osadzono 157 działaczy antykomunistycznego podziemia. W całej Polsce tego typu represje zastosowano wobec prawie 10 tysięcy osób.

Dziś (13.12) przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Wojciech Trębacz
Renata Wojciechowska

Zobacz także

2021-12-10, godz. 17:26, Wiadomości z regionu Tafla gotowa, można korzystać. Lodowisko przy hali sportowej Toyota Park w Opolu otwarte W Opolu można już korzystać z lodowiska 'pod chmurką'. Znajduje się ono na terenie kompleksu sportowego Toyota Park. Lodowisko zostało tam otwarte po raz pierwszy, ale już ściągnęło wielu mieszkańców. Miejsca do jazdy jest sporo… » więcej 2021-12-10, godz. 16:23, Wiadomości z regionu Pożegnano nestora opolskiego dziennikarstwa Tadeusza Horoszkiewicza. "Był typem człowieka, który chciał się dzielić swoją wiedzą" Był nie tylko wybitnym redaktorem, ale przede wszystkim autorytetem i nauczycielem dla wielu dziennikarzy. Dziś (10.12) w Alei Zasłużonych na cmentarzu komunalnym w Opolu-Półwsi spoczął Tadeusz Horoszkiewicz. Nestor opolskiego dziennikarstwa… » więcej 2021-12-10, godz. 14:45, Sport i turystyka "Osiągnęliśmy przyzwoity rezultat, zgodny z przewidywaniami". Ocena pierwszej części sezonu opolskiej Odry 'Plan został wykonany'. Tak jesień ocenia szkoleniowiec Odry Opole Piotr Plewnia. Opolanie w 20 meczach Fortuna 1. ligi zdobyli 29 punktów. To daje im 10 miejsce z jednym punktem straty do strefy barażowej. » więcej 2021-12-10, godz. 12:21, Wiadomości z regionu "To był bunt przeciwko władzy". Uczniowie z LO nr 2 w Opolu upamiętnili rocznicę stanu wojennego Wiedzą sporo, dlatego chcą to przekazywać innym. Mowa o uczniach liceum numer 2 w Opolu, którzy już dziś (10.12) upamiętnili 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W przygotowanych scenkach teatralnych pojawiły się wątki… » więcej 2021-12-10, godz. 08:03, Sport i turystyka Ostatnie starcie Gwardii w 2021 roku. Rywalem MKS Kalisz Gwardia Opole zmierzy się w piątek (10.12) na wyjeździe z Energa MKS-em Kalisz w ostatnim w tym roku spotkaniu PGNiG Superligi. To sąsiad z tabeli rozgrywek, który zgromadził taką samą liczbę punktów, ale ma lepszy bilans bramko… » więcej
1092109310941095109610971098
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »