Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-13, 11:20 Autor: Daniel Klimczak

Opole upamiętniło internowanych w miejscowym areszcie. Podobne tablice pojawią się na murach 52 byłych ośrodków odosobnienia w całym kraju

Odsłonięcie tablicy upamiętniających internowanych w opolskim areszcie [fot. Daniel Klimczak]
Odsłonięcie tablicy upamiętniających internowanych w opolskim areszcie [fot. Daniel Klimczak]
Odsłonięcie tablicy upamiętniających internowanych w opolskim areszcie [fot. Daniel Klimczak]
Odsłonięcie tablicy upamiętniających internowanych w opolskim areszcie [fot. Daniel Klimczak]
Odsłonięcie tablicy upamiętniających internowanych w opolskim areszcie [fot. Daniel Klimczak]
Odsłonięcie tablicy upamiętniających internowanych w opolskim areszcie [fot. Daniel Klimczak]
Na murze opolskiego aresztu śledczego odsłonięto dziś (13.12) tablicę upamiętniającą osadzonych w placówce podczas stanu wojennego. Pod koniec 1981 roku zaczął tam działać jeden z 52 w kraju ośrodków odosobnienia dla internowanych przez władze PRL.
Osadzeni przebywali w tym miejscu do stycznia kolejnego roku. Jak mówi naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu Wojciech Trębacz, był to jeden z elementów "łamania" społeczeństwa przez komunistyczny reżim.

- Ten obiekt od początku był zaangażowany w tę całą operację, która polegała między innymi na uwięzieniu i represjonowaniu osób, powiedzmy, szczególnie nieżyczliwych dla władzy. Osoby te podjęły walkę o godność, walkę o niepodległość. Byli oni potem stąd kierowani do Nysy, Kamiennej Góry, a kobiety głównie do Gołdapi - tłumaczy.

Naczelnik opolskiej delegatury IPN Renata Wojciechowska wskazuje natomiast, że oprócz samego odizolowania, elementami represji wobec internowanych były także warunki, w jakich zostali osadzeni, a także moment, w którym następowały zatrzymania.

- Warunki były bardzo złe. Ten budynek jest bardzo stary i na pewno to też potęgowało strach, który towarzyszył tym ludziom i na pewno nie było to przypadkowe. Tym bardziej, że zbliżały się święta i zamiast przygotowywać się do świąt, byli oni oderwani od swoich rodzin - zauważa.

Dodajmy, że podobną tablicę odsłonięto wczoraj (12.12) przed Zakładem Karnym w Nysie. Z kolei jutro upamiętnieni w ten sposób zostaną internowani w strzeleckim więzieniu.

Według danych IPN, w okresie stanu wojennego na Opolszczyźnie w ośrodkach odosobnienia osadzono 157 działaczy antykomunistycznego podziemia. W całej Polsce tego typu represje zastosowano wobec prawie 10 tysięcy osób.

Dziś (13.12) przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Wojciech Trębacz
Renata Wojciechowska

Zobacz także

2022-01-11, godz. 15:45, Sport i turystyka "Chłopak stąd bardziej się poświęci". Władze Kolejarza o powierzeniu funkcji trenera Marcinowi Sekuli Marcin Sekula poprowadzi w zbliżającym się sezonie żużlowców Kolejarza Opole. To wychowanek i były zawodnik klubu, który na stanowisku trenera zastąpi Piotra Mikołajczaka. » więcej 2022-01-11, godz. 14:45, Wiadomości z regionu Porywacz z powiatu kluczborskiego usłyszał wyrok. To 4 lata więzienia i zapłata zadośćuczynienia porwanemu nastolatkowi 4 lata więzienia i 20 tysięcy złotych zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonego. Taki wyrok wydał Sąd Okręgowy w Sieradzu w sprawie 25-letniego Kamila Ś. z powiatu kluczborskiego. Mężczyzna został oskarżony o porwanie i przetrzymywanie… » więcej 2022-01-11, godz. 13:45, Sport i turystyka Zima dużo spokojniejsza od poprzednich. Odra Opole wróciła do treningów Odra Opole wznowiła treningi po przerwie świąteczno-noworocznej. Piłkarze po testach sprawnościowych, budowanie formy rozpoczęli również na swoich obiektach. Według prezesa klubu Tomasza Lisińskiego, to powinna być dość spokojna… » więcej 2022-01-11, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Zmiany nie tylko dla kierowców, ale i dla pasażerów. MZK modyfikuje kursy w związku z budową centrum przesiadkowego Opole Główne Zmiany w organizacji ruchu przy budowanym centrum przesiadkowym Opole Główne będą skutkowały również zmianami w kursach autobusów miejskich. Z użytku czasowo zostaną wyłączone dwa przystanki 'Armii Krajowej - Dworzec Główny'… » więcej 2022-01-11, godz. 12:15, Wiadomości z regionu 2500 złotych mandatu. To efekt zdecydowanie zbyt szybkiej jazdy na jednej z opolskich "krajówek" [FILM] Za znaczne przekroczenie prędkości musi głębiej sięgnąć do kieszeni. 46-latek na trasie Bierdzany - Jełowa jechał 164 km/h. Został zatrzymany przez policyjną grupę Speed, stracił na trzy miesiące prawo jazdy i otrzymał mandat… » więcej
1063106410651066106710681069
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »