Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-13, 11:20 Autor: Daniel Klimczak

Opole upamiętniło internowanych w miejscowym areszcie. Podobne tablice pojawią się na murach 52 byłych ośrodków odosobnienia w całym kraju

Odsłonięcie tablicy upamiętniających internowanych w opolskim areszcie [fot. Daniel Klimczak]
Odsłonięcie tablicy upamiętniających internowanych w opolskim areszcie [fot. Daniel Klimczak]
Odsłonięcie tablicy upamiętniających internowanych w opolskim areszcie [fot. Daniel Klimczak]
Odsłonięcie tablicy upamiętniających internowanych w opolskim areszcie [fot. Daniel Klimczak]
Odsłonięcie tablicy upamiętniających internowanych w opolskim areszcie [fot. Daniel Klimczak]
Odsłonięcie tablicy upamiętniających internowanych w opolskim areszcie [fot. Daniel Klimczak]
Na murze opolskiego aresztu śledczego odsłonięto dziś (13.12) tablicę upamiętniającą osadzonych w placówce podczas stanu wojennego. Pod koniec 1981 roku zaczął tam działać jeden z 52 w kraju ośrodków odosobnienia dla internowanych przez władze PRL.
Osadzeni przebywali w tym miejscu do stycznia kolejnego roku. Jak mówi naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu Wojciech Trębacz, był to jeden z elementów "łamania" społeczeństwa przez komunistyczny reżim.

- Ten obiekt od początku był zaangażowany w tę całą operację, która polegała między innymi na uwięzieniu i represjonowaniu osób, powiedzmy, szczególnie nieżyczliwych dla władzy. Osoby te podjęły walkę o godność, walkę o niepodległość. Byli oni potem stąd kierowani do Nysy, Kamiennej Góry, a kobiety głównie do Gołdapi - tłumaczy.

Naczelnik opolskiej delegatury IPN Renata Wojciechowska wskazuje natomiast, że oprócz samego odizolowania, elementami represji wobec internowanych były także warunki, w jakich zostali osadzeni, a także moment, w którym następowały zatrzymania.

- Warunki były bardzo złe. Ten budynek jest bardzo stary i na pewno to też potęgowało strach, który towarzyszył tym ludziom i na pewno nie było to przypadkowe. Tym bardziej, że zbliżały się święta i zamiast przygotowywać się do świąt, byli oni oderwani od swoich rodzin - zauważa.

Dodajmy, że podobną tablicę odsłonięto wczoraj (12.12) przed Zakładem Karnym w Nysie. Z kolei jutro upamiętnieni w ten sposób zostaną internowani w strzeleckim więzieniu.

Według danych IPN, w okresie stanu wojennego na Opolszczyźnie w ośrodkach odosobnienia osadzono 157 działaczy antykomunistycznego podziemia. W całej Polsce tego typu represje zastosowano wobec prawie 10 tysięcy osób.

Dziś (13.12) przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Wojciech Trębacz
Renata Wojciechowska

Zobacz także

2022-01-14, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Utrudnienia w centrum Opola, lepiej omijać trasy przy dworcu PKP. Tam od dziś (14.01) nowa organizacja ruchu Jak informuje reporter Radia Opole Piotr Wójtowicz zgodnie z zapowiedziami drogowcy zamknęli dla ruchu fragment ul. Armii Krajowej w Opolu. To nowa organizacja ruchu w okolicach dworca - na razie remontowa, ale zostanie z nami na dłuż… » więcej 2022-01-13, godz. 15:55, Wiadomości z regionu Opole: na nowo wybudowanym skrzyżowaniu Oleskiej z Batalionów Chłopskich poprawiane są pasy. "Robienie tego raz a porządnie mijało się z celem" Nie minęły dwa tygodnie od uruchomienia skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu, a pomalowane pasy zaczynają znikać z jezdni. W tej sytuacji od dziś zarządzono prace poprawkowe. Dla kierowców będzie łączyło… » więcej 2022-01-13, godz. 14:37, Wiadomości z regionu Słowo przeciwko słowu, czyli kolejna odsłona sprawy siedziby Talentowni. "Nikt nie zgłaszał zastrzeżeń, wszystko można sprawdzić" [AKTUALIZACJA] 'Zarzuty miasta to pomówienia bez jakichkolwiek dowodów'. Piotr Koziol, prezes Fundacji Kwitnące Talenty, odniósł się na konferencji prasowej do wczorajszych (12.01) słów przedstawicieli Urzędu Miasta Opola. » więcej 2022-01-13, godz. 09:03, Wiadomości z regionu "Po 10 latach takie prace musimy wykonać". Opolskie hospicjum Betania ma zostać odmalowane To będzie jedno z najważniejszych zadań i największych wyzwań na ten rok. Centrum Opieki Paliatywnej Betania w Opolu szykuje się do odmalowania wnętrz siedziby hospicjum. » więcej 2022-01-13, godz. 09:02, Sport i turystyka Maciej Zarzycki z Gwardii "awaryjnie" powołany na ME Rozgrywający opolskiej Gwardii Maciej Zarzycki wystąpi na rozpoczynających się dzisiaj (13.01) mistrzostwach Europy. To efekt siedmiu pozytywnych wyników badań na obecność koronawirusa wśród zawodników naszej kadry, którzy byli… » więcej
1061106210631064106510661067
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »