Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-13, 16:15 Autor: Katarzyna Doros

W Opolu upamiętniono ofiary stanu wojennego w Polsce. Na Skwerze Solidarności złożono wiązanki i zapalono znicze [ZDJĘCIA]

Złożenie kwiatów przy Skwerze Solidarności w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego[fot. Marcin Boczek]
Złożenie kwiatów przy Skwerze Solidarności w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego[fot. Marcin Boczek]
Władze samorządowe, działacze "Solidarności" i przedstawiciele opolskiego ratusza upamiętnili 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Na Skwerze Solidarności przy ul. Ozimskiej w Opolu złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze. Przypomnijmy, to tam przed laty mieściła się pierwsza siedziba Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „S”.
- My jako Związek Zawodowy Solidarność" musimy pamiętać o tej rocznicy. Przede wszystkim chcemy oddać hołd tym, którzy zginęli i walczyli o wolną Polskę oraz o wolność.
Trzeba pamiętać, bo młodzież nawet nie wie, co było 40 lat temu - mówi Cecylia Gonet, przewodnicząca NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego.

- Najbardziej zaskoczyło mnie to, że dało się użyć przeciwko nam wojsko - mówi Zbigniew Bujak, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL i były poseł Zbigniew Bujak. - Byłem przekonany, że ta polska historia i historia wojska polskiego jest taka, że kadra, żołnierze, oficerowie odmówią użycia wojska przeciwko cywilom, bo to o to chodzi. W takim dniu jak dzisiaj trzeba pamiętać o ofiarach, o osobach, które oddały swoje życie.

- Nikt nie wiedział, czego się spodziewać i czy będzie tak jak w Chile, że wszystkich będą zamykać i trzymać na stadionach - mówi Janusz Wójcik, działacz pierwszej Solidarności. - Mnie 13 grudnia nie internowali, ale rok później zabrali do obozu wojskowego. To nie jest tak, że to trwało jeden dzień. Krótko mówiąc, to się ciągnęło latami. Mnie osobiście pozwolili dopiero pójść w połowie 1983 roku, a tak nie pracowałem. Tych represji było bardzo dużo.

- Dzisiejszy jubileusz to przestrzeganie przed tym, żeby unikać represji i obdarzać wszystkich szacunkiem - podkreśla marszałek Andrzej Buła. - To desperacja władzy ówczesnej doprowadziła do tego, że zostały wprowadzone największe restrykcje, jakie można było wprowadzić, czyli zaaresztować i zamknąć ludzi za poglądy, za dążenie wolności, za to, że się chciało żyć w kraju lepszym, niż reżim komunistyczny nam to narzucał - dodaje.

Dodajmy, że o 18:00 w katedrze opolskiej odbędzie się msza w intencji ofiar stanu wojennego.
Cecylia Gonet
Zbigniew Bujak
Janusz Wójcik
Andrzej Buła

Zobacz także

2025-01-16, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Lot balonem z prezydentem Opola i unikatowe atrakcje na 33. finał WOŚP Lot balonem w towarzystwie prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, unikatowe stalowe skrzypce czy neon inspirowany 'witaczem' znajdującym się na ścianie centrum przesiadkowego Opole Główne - to tylko część atrakcji przygotowanych… » więcej 2025-01-16, godz. 09:00, Kultura i rozrywka Muzeum Śląska Opolskiego świętuje jubileusz 125-lecia istnienia Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na wystawę z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 125-lecia istnienia. Na ekspozycji zatytułowanej 'Nie zapomnij odwiedzić muzeum - przyniesie ci radość' będzie można poznać przedwojenną historię… » więcej 2025-01-16, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Wzrosło zainteresowanie szczepieniami przeciw HPV w Opolu Od momentu, gdy szczepienia przeciwko HPV są realizowane przede wszystkim w szkołach, więcej dzieci ze stolicy regionu z nich korzysta. Przypomnijmy, od ubiegłego roku są one finansowane przez NFZ dla każdego dziecka w wieku 9-12 la… » więcej 2025-01-15, godz. 16:16, Kultura i rozrywka "Świąteczne Melodie" w wykonaniu przedszkolaków z "Nowej Bajki" w Opolu 'Świąteczne melodie - konkurs wokalny dla małych gwiazd' to wydarzenie, w którym dzieci mogły spróbować swoich sił na scenie Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Konkurs zorganizowało Przedszkole 'Nowa Bajka'. Na scenie zaprezentowało… » więcej 2025-01-15, godz. 15:50, Wiadomości z regionu Opole: zabytkowa lokomotywa nadal bez remontu. Zgoda konserwatora jest, ale pieniędzy brak Od blisko dwóch lat stoi w nowym miejscu, ale nadal zardzewiała i bez widoków na renowację. Mowa o zabytkowej lokomotywie przed opolskim dworcem głównym PKP. Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków dał zielone światło na jej remont… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »