Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-13, 16:15 Autor: Katarzyna Doros

W Opolu upamiętniono ofiary stanu wojennego w Polsce. Na Skwerze Solidarności złożono wiązanki i zapalono znicze [ZDJĘCIA]

Złożenie kwiatów przy Skwerze Solidarności w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego[fot. Marcin Boczek]
Złożenie kwiatów przy Skwerze Solidarności w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego[fot. Marcin Boczek]
Władze samorządowe, działacze "Solidarności" i przedstawiciele opolskiego ratusza upamiętnili 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Na Skwerze Solidarności przy ul. Ozimskiej w Opolu złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze. Przypomnijmy, to tam przed laty mieściła się pierwsza siedziba Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „S”.
- My jako Związek Zawodowy Solidarność" musimy pamiętać o tej rocznicy. Przede wszystkim chcemy oddać hołd tym, którzy zginęli i walczyli o wolną Polskę oraz o wolność.
Trzeba pamiętać, bo młodzież nawet nie wie, co było 40 lat temu - mówi Cecylia Gonet, przewodnicząca NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego.

- Najbardziej zaskoczyło mnie to, że dało się użyć przeciwko nam wojsko - mówi Zbigniew Bujak, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL i były poseł Zbigniew Bujak. - Byłem przekonany, że ta polska historia i historia wojska polskiego jest taka, że kadra, żołnierze, oficerowie odmówią użycia wojska przeciwko cywilom, bo to o to chodzi. W takim dniu jak dzisiaj trzeba pamiętać o ofiarach, o osobach, które oddały swoje życie.

- Nikt nie wiedział, czego się spodziewać i czy będzie tak jak w Chile, że wszystkich będą zamykać i trzymać na stadionach - mówi Janusz Wójcik, działacz pierwszej Solidarności. - Mnie 13 grudnia nie internowali, ale rok później zabrali do obozu wojskowego. To nie jest tak, że to trwało jeden dzień. Krótko mówiąc, to się ciągnęło latami. Mnie osobiście pozwolili dopiero pójść w połowie 1983 roku, a tak nie pracowałem. Tych represji było bardzo dużo.

- Dzisiejszy jubileusz to przestrzeganie przed tym, żeby unikać represji i obdarzać wszystkich szacunkiem - podkreśla marszałek Andrzej Buła. - To desperacja władzy ówczesnej doprowadziła do tego, że zostały wprowadzone największe restrykcje, jakie można było wprowadzić, czyli zaaresztować i zamknąć ludzi za poglądy, za dążenie wolności, za to, że się chciało żyć w kraju lepszym, niż reżim komunistyczny nam to narzucał - dodaje.

Dodajmy, że o 18:00 w katedrze opolskiej odbędzie się msza w intencji ofiar stanu wojennego.
Cecylia Gonet
Zbigniew Bujak
Janusz Wójcik
Andrzej Buła

Zobacz także

2024-12-30, godz. 16:50, Wiadomości z regionu Mgła czy smog? Co się stało z powietrzem w Opolu? Opole w weekend biło niechlubne rekordy przekroczenia stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu. Według stacji pomiarowych w stolicy regionu normy PM10 były trzykrotnie wyższe niż w chociażby w Krakowie, który słynie z walki ze smogiem… » więcej 2024-12-30, godz. 14:31, Wiadomości z regionu Zwłoki przy ulicy Światowida w Opolu. Policja wyklucza udział osób trzecich Zwłoki mężczyzny odnaleziono przed południem w pobliżu ulicy Światowida w Opolu. » więcej 2024-12-30, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Złodziej samochodowy zatrzymany. Skusił się na auto za 15 tysięcy zł [FILM] Do kradzieży doszło w jednej z miejscowości w gminie Prószków. Pojazd warty ok. 15 tysięcy złotych zniknął sprzed posesji. » więcej 2024-12-30, godz. 10:35, Wiadomości z regionu Tragiczny pożar w Opolu. Trwa policyjne śledztwo i ocena konstrukcji bloku [ZDJĘCIA] Ze wstępnych oględzin wynika, że konstrukcja bloku przy ulicy Chmielowickiej w Opolu, w którym doszło wczoraj (29.12) do tragicznego w skutkach pożaru nie została naruszona. Przypomnijmy, ogień w lokalu na parterze 4-kondygnacyjnego… » więcej 2024-12-29, godz. 19:07, Wiadomości z regionu Jedna ofiara śmiertelna pożaru mieszkania przy ul. Chmielowickiej w Opolu Kolejny pożar na Opolszczyźnie. Po południu doszło do pożaru mieszkania w jednym z bloków przy ul. Chmielowickiej w Opolu. Ogień pojawił się w lokalu na parterze budynku. » więcej
17181920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »