Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-13, 16:15 Autor: Katarzyna Doros

W Opolu upamiętniono ofiary stanu wojennego w Polsce. Na Skwerze Solidarności złożono wiązanki i zapalono znicze [ZDJĘCIA]

Złożenie kwiatów przy Skwerze Solidarności w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego[fot. Marcin Boczek]
Złożenie kwiatów przy Skwerze Solidarności w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego[fot. Marcin Boczek]
Władze samorządowe, działacze "Solidarności" i przedstawiciele opolskiego ratusza upamiętnili 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Na Skwerze Solidarności przy ul. Ozimskiej w Opolu złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze. Przypomnijmy, to tam przed laty mieściła się pierwsza siedziba Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „S”.
- My jako Związek Zawodowy Solidarność" musimy pamiętać o tej rocznicy. Przede wszystkim chcemy oddać hołd tym, którzy zginęli i walczyli o wolną Polskę oraz o wolność.
Trzeba pamiętać, bo młodzież nawet nie wie, co było 40 lat temu - mówi Cecylia Gonet, przewodnicząca NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego.

- Najbardziej zaskoczyło mnie to, że dało się użyć przeciwko nam wojsko - mówi Zbigniew Bujak, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL i były poseł Zbigniew Bujak. - Byłem przekonany, że ta polska historia i historia wojska polskiego jest taka, że kadra, żołnierze, oficerowie odmówią użycia wojska przeciwko cywilom, bo to o to chodzi. W takim dniu jak dzisiaj trzeba pamiętać o ofiarach, o osobach, które oddały swoje życie.

- Nikt nie wiedział, czego się spodziewać i czy będzie tak jak w Chile, że wszystkich będą zamykać i trzymać na stadionach - mówi Janusz Wójcik, działacz pierwszej Solidarności. - Mnie 13 grudnia nie internowali, ale rok później zabrali do obozu wojskowego. To nie jest tak, że to trwało jeden dzień. Krótko mówiąc, to się ciągnęło latami. Mnie osobiście pozwolili dopiero pójść w połowie 1983 roku, a tak nie pracowałem. Tych represji było bardzo dużo.

- Dzisiejszy jubileusz to przestrzeganie przed tym, żeby unikać represji i obdarzać wszystkich szacunkiem - podkreśla marszałek Andrzej Buła. - To desperacja władzy ówczesnej doprowadziła do tego, że zostały wprowadzone największe restrykcje, jakie można było wprowadzić, czyli zaaresztować i zamknąć ludzi za poglądy, za dążenie wolności, za to, że się chciało żyć w kraju lepszym, niż reżim komunistyczny nam to narzucał - dodaje.

Dodajmy, że o 18:00 w katedrze opolskiej odbędzie się msza w intencji ofiar stanu wojennego.
Cecylia Gonet
Zbigniew Bujak
Janusz Wójcik
Andrzej Buła

Zobacz także

2025-01-17, godz. 12:30, Kultura i rozrywka Podróż w Himalaje i filozofia Wschodu. Spotkanie w WBP w Opolu 'Himalaje. W poszukiwaniu joginów' - o tej książce dr Nina Budziszewska opowie w sobotę (18.01) w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Autorka pracuje w Zakładzie Filologii Indyjskiej Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich… » więcej 2025-01-17, godz. 11:25, Wiadomości z regionu Odwiedź Radio Opole, poczuj się jak dziennikarz wesprzyj WOŚP! Otwieramy drzwi rozgłośni dla Was i gramy razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W niedzielę - 26 stycznia podczas 33. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie można zwiedzić naszą rozgłośnię. » więcej 2025-01-16, godz. 19:45, Wiadomości z regionu Przebudowa Odrzańskiej Drogi Wodnej. Wody Polskie mają plan Szykują się duże inwestycje na Odrzańskiej Drodze Wodnej. Wody Polskie chcą między innymi zmodernizować jaz na ujściu Nysy oraz na stopniu wodnym w Opolu przy moście spacerowym na wyspę Bolko. Ma to przyczynić się nie tylko do… » więcej 2025-01-16, godz. 17:20, Wiadomości z regionu Radio Opole gra z WOŚP: koncert, aukcje i wsparcie dziecięcej onkologii Radio Opole w tym roku po raz kolejny włącza się w zbiórkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, angażując się w szlachetną inicjatywę wspierania dziecięcej hematologii i onkologii. Basia Więcek z działu promocji Radia Opole… » więcej 2025-01-16, godz. 16:46, Wiadomości z regionu Młodzież Wszechpolska chce ronda im. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego w Opolu Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej chcą, aby w Opolu upamiętniono ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Przedstawiciele ugrupowania złożyli w Urzędzie Miasta Opola pismo w tej sprawie. Proponują, aby rondo przy zbiegu alei Witosa i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »