Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-13, 16:15 Autor: Katarzyna Doros

W Opolu upamiętniono ofiary stanu wojennego w Polsce. Na Skwerze Solidarności złożono wiązanki i zapalono znicze [ZDJĘCIA]

Złożenie kwiatów przy Skwerze Solidarności w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego[fot. Marcin Boczek]
Złożenie kwiatów przy Skwerze Solidarności w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego[fot. Marcin Boczek]
Władze samorządowe, działacze "Solidarności" i przedstawiciele opolskiego ratusza upamiętnili 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Na Skwerze Solidarności przy ul. Ozimskiej w Opolu złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze. Przypomnijmy, to tam przed laty mieściła się pierwsza siedziba Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „S”.
- My jako Związek Zawodowy Solidarność" musimy pamiętać o tej rocznicy. Przede wszystkim chcemy oddać hołd tym, którzy zginęli i walczyli o wolną Polskę oraz o wolność.
Trzeba pamiętać, bo młodzież nawet nie wie, co było 40 lat temu - mówi Cecylia Gonet, przewodnicząca NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego.

- Najbardziej zaskoczyło mnie to, że dało się użyć przeciwko nam wojsko - mówi Zbigniew Bujak, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL i były poseł Zbigniew Bujak. - Byłem przekonany, że ta polska historia i historia wojska polskiego jest taka, że kadra, żołnierze, oficerowie odmówią użycia wojska przeciwko cywilom, bo to o to chodzi. W takim dniu jak dzisiaj trzeba pamiętać o ofiarach, o osobach, które oddały swoje życie.

- Nikt nie wiedział, czego się spodziewać i czy będzie tak jak w Chile, że wszystkich będą zamykać i trzymać na stadionach - mówi Janusz Wójcik, działacz pierwszej Solidarności. - Mnie 13 grudnia nie internowali, ale rok później zabrali do obozu wojskowego. To nie jest tak, że to trwało jeden dzień. Krótko mówiąc, to się ciągnęło latami. Mnie osobiście pozwolili dopiero pójść w połowie 1983 roku, a tak nie pracowałem. Tych represji było bardzo dużo.

- Dzisiejszy jubileusz to przestrzeganie przed tym, żeby unikać represji i obdarzać wszystkich szacunkiem - podkreśla marszałek Andrzej Buła. - To desperacja władzy ówczesnej doprowadziła do tego, że zostały wprowadzone największe restrykcje, jakie można było wprowadzić, czyli zaaresztować i zamknąć ludzi za poglądy, za dążenie wolności, za to, że się chciało żyć w kraju lepszym, niż reżim komunistyczny nam to narzucał - dodaje.

Dodajmy, że o 18:00 w katedrze opolskiej odbędzie się msza w intencji ofiar stanu wojennego.
Cecylia Gonet
Zbigniew Bujak
Janusz Wójcik
Andrzej Buła

Zobacz także

2025-01-05, godz. 13:08, Sport i turystyka Spotkanie sąsiadów w ligowej tabeli. Rekord Bielsko-Biała przyjeżdża na mecz z Dremanem Piłkarze Dremana Exlabesy Opole-Komprachcice wracają do ligowego grania. Pierwsze spotkanie w nowym roku opolskie 'tygrysy' rozegrają przed własną publicznością z Rekordem Bielsko-Biała. To spotkanie sąsiadujących w tabeli ekstraklasy… » więcej 2025-01-05, godz. 12:15, Wiadomości z regionu Kolejne elektryczne autobusy trafią do Opola. Ratusz analizuje złożone oferty Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu otworzył oferty w przetargu na zakup nowych autobusów elektrycznych. Do rywalizacji o dostarczenie pojazdów stanęły dwie renomowane firmy - Solaris oraz Mercedes. Obecnie trwa proces oceny ofert… » więcej 2025-01-04, godz. 15:30, Sport i turystyka Krajowa czołówka łyżwiarska w Opolu. Rywalizują na lodowisku Toropol [ZDJĘCIA] Wrażenia artystyczne, prezencja i umiejętności techniczne. Przede wszystkim te aspekty są oceniane podczas trwającej Opolskiej Łyżwy 2025, czyli zawodach łyżwiarstwa figurowego na tafli lodowiska Toropol w stolicy regionu. » więcej 2025-01-03, godz. 19:33, Sport i turystyka Jeden dobry set nie wystarczył. UNI przegrywa w Łodzi z Budowlanymi Siatkarki UNI Opole przegrały na wyjeździe z Budowlanymi Łódź 0:3 (20:25, 19:25, 26:28) w 14. kolejce rozgrywek Tauron Ligi. Najwięcej punktów w spotkaniu - 24 - zdobyła Paulina Damaske, która uznana została za najlepszą zawodniczkę… » więcej 2025-01-03, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Powódź pod lupą prokuratury. Sprawdzane przyczyny i decyzje samorządów Prokuratura Okręgowa w Opolu wszczęła śledztwo w sprawie powodzi, która w połowie września 2024 roku dotknęła południowe rejony Opolszczyzny. Śledztwo obejmuje dwa główne wątki: sprowadzenie zagrożenia życia i zdrowia oraz… » więcej
12131415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »