Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-13, 16:15 Autor: Katarzyna Doros

W Opolu upamiętniono ofiary stanu wojennego w Polsce. Na Skwerze Solidarności złożono wiązanki i zapalono znicze [ZDJĘCIA]

Złożenie kwiatów przy Skwerze Solidarności w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego[fot. Marcin Boczek]
Złożenie kwiatów przy Skwerze Solidarności w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego[fot. Marcin Boczek]
Władze samorządowe, działacze "Solidarności" i przedstawiciele opolskiego ratusza upamiętnili 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Na Skwerze Solidarności przy ul. Ozimskiej w Opolu złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze. Przypomnijmy, to tam przed laty mieściła się pierwsza siedziba Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „S”.
- My jako Związek Zawodowy Solidarność" musimy pamiętać o tej rocznicy. Przede wszystkim chcemy oddać hołd tym, którzy zginęli i walczyli o wolną Polskę oraz o wolność.
Trzeba pamiętać, bo młodzież nawet nie wie, co było 40 lat temu - mówi Cecylia Gonet, przewodnicząca NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego.

- Najbardziej zaskoczyło mnie to, że dało się użyć przeciwko nam wojsko - mówi Zbigniew Bujak, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL i były poseł Zbigniew Bujak. - Byłem przekonany, że ta polska historia i historia wojska polskiego jest taka, że kadra, żołnierze, oficerowie odmówią użycia wojska przeciwko cywilom, bo to o to chodzi. W takim dniu jak dzisiaj trzeba pamiętać o ofiarach, o osobach, które oddały swoje życie.

- Nikt nie wiedział, czego się spodziewać i czy będzie tak jak w Chile, że wszystkich będą zamykać i trzymać na stadionach - mówi Janusz Wójcik, działacz pierwszej Solidarności. - Mnie 13 grudnia nie internowali, ale rok później zabrali do obozu wojskowego. To nie jest tak, że to trwało jeden dzień. Krótko mówiąc, to się ciągnęło latami. Mnie osobiście pozwolili dopiero pójść w połowie 1983 roku, a tak nie pracowałem. Tych represji było bardzo dużo.

- Dzisiejszy jubileusz to przestrzeganie przed tym, żeby unikać represji i obdarzać wszystkich szacunkiem - podkreśla marszałek Andrzej Buła. - To desperacja władzy ówczesnej doprowadziła do tego, że zostały wprowadzone największe restrykcje, jakie można było wprowadzić, czyli zaaresztować i zamknąć ludzi za poglądy, za dążenie wolności, za to, że się chciało żyć w kraju lepszym, niż reżim komunistyczny nam to narzucał - dodaje.

Dodajmy, że o 18:00 w katedrze opolskiej odbędzie się msza w intencji ofiar stanu wojennego.
Cecylia Gonet
Zbigniew Bujak
Janusz Wójcik
Andrzej Buła

Zobacz także

2021-12-07, godz. 17:05, Wiadomości z regionu Kolejne zakażenia w opolskich szkołach i przedszkolach. 562 uczniów z Opola skierowanych na kwarantannę Opolski ratusz informuje o kolejnych przypadkach COVID-19 w placówkach oświatowych w stolicy regionu. Po wykryciu zakażenia koronawirusem u 17 uczniów i 5 nauczycieli na kwarantannę skierowanych zostało 562 uczniów. Chodzi o 11 szkół… » więcej 2021-12-07, godz. 14:01, Sport i turystyka ZAKSA przedstawia umiejętności muzyczne w Radiu Opole. Premiera świątecznego utworu tuż przed Bożym Narodzeniem Siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle zmierzyli się dziś (07:12) nie z ligowym rywalem, ale ze starym świątecznym przebojem zespołu Czerwone Gitary. Przy okazji zaprezentowali swoje zdolności wokalne i instrumentalne. Utwór… » więcej 2021-12-07, godz. 10:28, Wiadomości z regionu Było oświetlenie, ogrzewanie i wentylacja. Policja zlikwidowała nielegalną plantację marihuany Prawie 2 kilogramy gotowej marihuany, do tego 150 krzaków konopi a także profesjonalny sprzęt służący do uprawy zabezpieczyli kluczborscy i opolscy kryminalni zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej. Do sprawy zatrzymany… » więcej 2021-12-07, godz. 08:00, Kultura i rozrywka Opolski oddział TVP przygotuje film o historii diecezji opolskiej. "Będzie to produkcja na wysokim poziomie" Opolski oddział TVP w 2022 roku przygotuje film o historii diecezji opolskiej. Diecezja będzie wówczas obchodzić jubileusz 50-lecia. Po raz pierwszy w rolę reżysera i autora scenariusza wcieli się ks. prof. Marek Lis. » więcej 2021-12-07, godz. 06:58, Sport i turystyka O worku pełnym medali opowiada małżeństwo Słodkowskich w RO 3 SPORT Sportowe małżeństwo z Głubczyc na niedawnych mistrzostwach Europy w taekwondo wywalczyło złoty i brązowy krążek indywidualnie, a także złoty i dwa srebrne medale w drużynie. » więcej
1097109810991100110111021103
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »