Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-13, 16:15 Autor: Katarzyna Doros

W Opolu upamiętniono ofiary stanu wojennego w Polsce. Na Skwerze Solidarności złożono wiązanki i zapalono znicze [ZDJĘCIA]

Złożenie kwiatów przy Skwerze Solidarności w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego[fot. Marcin Boczek]
Złożenie kwiatów przy Skwerze Solidarności w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego[fot. Marcin Boczek]
Władze samorządowe, działacze "Solidarności" i przedstawiciele opolskiego ratusza upamiętnili 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Na Skwerze Solidarności przy ul. Ozimskiej w Opolu złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze. Przypomnijmy, to tam przed laty mieściła się pierwsza siedziba Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „S”.
- My jako Związek Zawodowy Solidarność" musimy pamiętać o tej rocznicy. Przede wszystkim chcemy oddać hołd tym, którzy zginęli i walczyli o wolną Polskę oraz o wolność.
Trzeba pamiętać, bo młodzież nawet nie wie, co było 40 lat temu - mówi Cecylia Gonet, przewodnicząca NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego.

- Najbardziej zaskoczyło mnie to, że dało się użyć przeciwko nam wojsko - mówi Zbigniew Bujak, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL i były poseł Zbigniew Bujak. - Byłem przekonany, że ta polska historia i historia wojska polskiego jest taka, że kadra, żołnierze, oficerowie odmówią użycia wojska przeciwko cywilom, bo to o to chodzi. W takim dniu jak dzisiaj trzeba pamiętać o ofiarach, o osobach, które oddały swoje życie.

- Nikt nie wiedział, czego się spodziewać i czy będzie tak jak w Chile, że wszystkich będą zamykać i trzymać na stadionach - mówi Janusz Wójcik, działacz pierwszej Solidarności. - Mnie 13 grudnia nie internowali, ale rok później zabrali do obozu wojskowego. To nie jest tak, że to trwało jeden dzień. Krótko mówiąc, to się ciągnęło latami. Mnie osobiście pozwolili dopiero pójść w połowie 1983 roku, a tak nie pracowałem. Tych represji było bardzo dużo.

- Dzisiejszy jubileusz to przestrzeganie przed tym, żeby unikać represji i obdarzać wszystkich szacunkiem - podkreśla marszałek Andrzej Buła. - To desperacja władzy ówczesnej doprowadziła do tego, że zostały wprowadzone największe restrykcje, jakie można było wprowadzić, czyli zaaresztować i zamknąć ludzi za poglądy, za dążenie wolności, za to, że się chciało żyć w kraju lepszym, niż reżim komunistyczny nam to narzucał - dodaje.

Dodajmy, że o 18:00 w katedrze opolskiej odbędzie się msza w intencji ofiar stanu wojennego.
Cecylia Gonet
Zbigniew Bujak
Janusz Wójcik
Andrzej Buła

Zobacz także

2021-12-12, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Opole zachęca mieszkańców do upamiętnienia 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Przedstawiciele rządu w regionie, władze samorządowe oraz działacze Solidarności upamiętnią w poniedziałek (13.12) 40. rocznicę stanu wojennego w Polsce. » więcej 2021-12-12, godz. 14:54, Sport i turystyka Niespodzianki nie było. Siatkarki Uni Opole przegrały w Policach W spotkaniu 12. kolejki rozgrywek TAURON Ligi siatkarki Uni Opole przegrały na wyjeździe z aktualnym mistrzem Polski - Grupą Azoty Chemik Police 0:3. » więcej 2021-12-12, godz. 14:45, Kultura i rozrywka "Badania ściśle tajne". Za nami premiera w Teatrze im. Jana Kochanowskiego Za nami pierwsze pokazy nowego spektaklu w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. To 'Badania ściśle tajne' w reżyserii dyrektora tej instytucji - Norberta Rakowskiego. Autorem tekstu jest współczesny dramaturg - Iwan Wyrypajew. Na… » więcej 2021-12-12, godz. 14:00, Wiadomości z regionu "Po 23:00 z anteny zaczęły znikać wszystkie programy". Jan Tomalik z Radia Opole wspomina noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku 40 lat temu w nocy z 12 na 13 grudnia1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Jan Tomalik, który w Radiu Opole jest realizatorem technicznym wówczas pełnił dyżur nocny w naszej rozgłośni. Jak wspomina - około 23:00 z anteny… » więcej 2021-12-12, godz. 13:34, Wiadomości z regionu Studenci medycyny z całej Polski spotkali się w Opolu Studenci medycyny z całej Polski spotkali się w Opolu, aby doskonalić m.in. kompetencje miękkie. Był to 47. Zgromadzenie Delegatów IFMSA-Poland. W stolicy naszego regionu odbyło się ono po raz pierwszy. W programie były wykłady specjalistów… » więcej
1090109110921093109410951096
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »