Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-13, 16:15 Autor: Katarzyna Doros

W Opolu upamiętniono ofiary stanu wojennego w Polsce. Na Skwerze Solidarności złożono wiązanki i zapalono znicze [ZDJĘCIA]

Złożenie kwiatów przy Skwerze Solidarności w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego[fot. Marcin Boczek]
Złożenie kwiatów przy Skwerze Solidarności w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego[fot. Marcin Boczek]
Władze samorządowe, działacze "Solidarności" i przedstawiciele opolskiego ratusza upamiętnili 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Na Skwerze Solidarności przy ul. Ozimskiej w Opolu złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze. Przypomnijmy, to tam przed laty mieściła się pierwsza siedziba Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „S”.
- My jako Związek Zawodowy Solidarność" musimy pamiętać o tej rocznicy. Przede wszystkim chcemy oddać hołd tym, którzy zginęli i walczyli o wolną Polskę oraz o wolność.
Trzeba pamiętać, bo młodzież nawet nie wie, co było 40 lat temu - mówi Cecylia Gonet, przewodnicząca NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego.

- Najbardziej zaskoczyło mnie to, że dało się użyć przeciwko nam wojsko - mówi Zbigniew Bujak, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL i były poseł Zbigniew Bujak. - Byłem przekonany, że ta polska historia i historia wojska polskiego jest taka, że kadra, żołnierze, oficerowie odmówią użycia wojska przeciwko cywilom, bo to o to chodzi. W takim dniu jak dzisiaj trzeba pamiętać o ofiarach, o osobach, które oddały swoje życie.

- Nikt nie wiedział, czego się spodziewać i czy będzie tak jak w Chile, że wszystkich będą zamykać i trzymać na stadionach - mówi Janusz Wójcik, działacz pierwszej Solidarności. - Mnie 13 grudnia nie internowali, ale rok później zabrali do obozu wojskowego. To nie jest tak, że to trwało jeden dzień. Krótko mówiąc, to się ciągnęło latami. Mnie osobiście pozwolili dopiero pójść w połowie 1983 roku, a tak nie pracowałem. Tych represji było bardzo dużo.

- Dzisiejszy jubileusz to przestrzeganie przed tym, żeby unikać represji i obdarzać wszystkich szacunkiem - podkreśla marszałek Andrzej Buła. - To desperacja władzy ówczesnej doprowadziła do tego, że zostały wprowadzone największe restrykcje, jakie można było wprowadzić, czyli zaaresztować i zamknąć ludzi za poglądy, za dążenie wolności, za to, że się chciało żyć w kraju lepszym, niż reżim komunistyczny nam to narzucał - dodaje.

Dodajmy, że o 18:00 w katedrze opolskiej odbędzie się msza w intencji ofiar stanu wojennego.
Cecylia Gonet
Zbigniew Bujak
Janusz Wójcik
Andrzej Buła

Zobacz także

2021-12-14, godz. 09:20, Wiadomości z regionu "Potrzebujemy przewietrzyć Opole". Smog daje się we znaki w stolicy województwa i w całym regionie - Na stopień zanieczyszczenia powietrza duży wpływ ma pogoda. Wieczorna i poranna mżawka pomogła oczyścić powietrze w regionie - mówił w Porannej Loży Radiowej Sebastian Smoliński, z-ca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i… » więcej 2021-12-13, godz. 18:45, Wiadomości z regionu "To oddanie hołdu tym, którzy walczyli o wolny kraj". W OUW otwarto wystawę upamiętniającą 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego [FILM, ZDJĘCIA] Archiwalne zdjęcia oraz unikatowe - po raz pierwszy zaprezentowane publicznie, wykonane przez opozycjonistów podziemia antykomunistycznego obrazy, posiadane przez nich nielegalne matryce, czy też obszerna korespondencja z tamtego okresu… » więcej 2021-12-13, godz. 17:45, Wiadomości z regionu "Raport trafi do NIK". Opolscy parlamentarzyści KO podsumowują kontrolę w OUW Niegospodarne wydatkowanie publicznych pieniędzy i złe przygotowanie regionu do poradzenia sobie z drugą falą pandemii - to główne zarzuty, które posłowie Witold Zembaczyński i Tomasz Kostuś przedstawili w raporcie podsumowującym… » więcej 2021-12-13, godz. 17:06, Wiadomości z regionu "Pamiętajmy o tych, którzy ponieśli ofiarę w walce z reżimem". Wojewoda odwiedził symboliczne dla antykomunistycznej opozycji miejsca w Opolu Sławomir Kłosowski złożył kwiaty w trzech ważnych miejscach dla opozycji antykomunistycznej w Opolu. Tym samym w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce wojewoda opolski uczcił tych, którzy walczyli z reżimem. » więcej 2021-12-13, godz. 16:45, Wiadomości z regionu Ponad 800 osób na kwarantannie, czyli nowe przypadki koronawirusa w przedszkolach i szkołach w Opolu 23 nowe przypadki koronawirusa potwierdzono w 18 placówkach edukacyjnych Opola. To 4 przedszkola, 9 szkół podstawowych i 5 ponadpodstawowych. » więcej
1088108910901091109210931094
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »