Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-12-13, 16:15 Autor: Katarzyna Doros

W Opolu upamiętniono ofiary stanu wojennego w Polsce. Na Skwerze Solidarności złożono wiązanki i zapalono znicze [ZDJĘCIA]

Złożenie kwiatów przy Skwerze Solidarności w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego[fot. Marcin Boczek]
Złożenie kwiatów przy Skwerze Solidarności w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego[fot. Marcin Boczek]
Władze samorządowe, działacze "Solidarności" i przedstawiciele opolskiego ratusza upamiętnili 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Na Skwerze Solidarności przy ul. Ozimskiej w Opolu złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze. Przypomnijmy, to tam przed laty mieściła się pierwsza siedziba Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „S”.
- My jako Związek Zawodowy Solidarność" musimy pamiętać o tej rocznicy. Przede wszystkim chcemy oddać hołd tym, którzy zginęli i walczyli o wolną Polskę oraz o wolność.
Trzeba pamiętać, bo młodzież nawet nie wie, co było 40 lat temu - mówi Cecylia Gonet, przewodnicząca NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego.

- Najbardziej zaskoczyło mnie to, że dało się użyć przeciwko nam wojsko - mówi Zbigniew Bujak, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL i były poseł Zbigniew Bujak. - Byłem przekonany, że ta polska historia i historia wojska polskiego jest taka, że kadra, żołnierze, oficerowie odmówią użycia wojska przeciwko cywilom, bo to o to chodzi. W takim dniu jak dzisiaj trzeba pamiętać o ofiarach, o osobach, które oddały swoje życie.

- Nikt nie wiedział, czego się spodziewać i czy będzie tak jak w Chile, że wszystkich będą zamykać i trzymać na stadionach - mówi Janusz Wójcik, działacz pierwszej Solidarności. - Mnie 13 grudnia nie internowali, ale rok później zabrali do obozu wojskowego. To nie jest tak, że to trwało jeden dzień. Krótko mówiąc, to się ciągnęło latami. Mnie osobiście pozwolili dopiero pójść w połowie 1983 roku, a tak nie pracowałem. Tych represji było bardzo dużo.

- Dzisiejszy jubileusz to przestrzeganie przed tym, żeby unikać represji i obdarzać wszystkich szacunkiem - podkreśla marszałek Andrzej Buła. - To desperacja władzy ówczesnej doprowadziła do tego, że zostały wprowadzone największe restrykcje, jakie można było wprowadzić, czyli zaaresztować i zamknąć ludzi za poglądy, za dążenie wolności, za to, że się chciało żyć w kraju lepszym, niż reżim komunistyczny nam to narzucał - dodaje.

Dodajmy, że o 18:00 w katedrze opolskiej odbędzie się msza w intencji ofiar stanu wojennego.
Cecylia Gonet
Zbigniew Bujak
Janusz Wójcik
Andrzej Buła

Zobacz także

2021-12-21, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Kolizja z udziałem radiowozu w Namysłowie. Ale nie brakowało innych niebezpiecznych sytuacji na opolskich drogach Kolizja z udziałem radiowozu w Namysłowie. Na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego, Armii Krajowej i Parkowej doszło do zderzenia 3 samochodów, w której uczestniczył także radiowóz. Przyczyną kolejnych interwencji były śliskie nawierzchnie… » więcej 2021-12-21, godz. 06:50, Sport i turystyka W wieku 58 lat zmarł Miroslav Copjak Był trenerem Odry Opole. To właśnie z opolskim klubem odnosił największe sukcesy. » więcej 2021-12-20, godz. 20:49, Sport i turystyka Absolutna dominacja Uni Opole. Pewna i szybka wygrana z Jokerem Świecie Siatkarki Uni Opole pewnie pokonały ostatnią drużynę Tauron Ligi, Jokera Świecie w spotkaniu 13. kolejki ekstraklasy. Przed własną publicznością opolanki nie pozostawiły przyjezdnym żadnych złudzeń. » więcej 2021-12-20, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Opole: w 4 przedszkolach potwierdzono COVID-19 Opolski ratusz poinformował o kolejnych przypadkach COVID-19 w placówkach oświatowych. Tym razem zakażenia koronawirusem potwierdzono w 4 przedszkolach. To jest w przedszkolu numer 8, 4, 61 oraz 43. » więcej 2021-12-20, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Podejrzewana o podpalenie flagi w katedrze trafiła na oddział neuropsychiatryczny Osoba podejrzewana o wczorajsze (19.12) podpalenie polskiej flagi w opolskiej katedrze trafiła na obserwację psychiatryczną do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ulicy Wodociągowej. » więcej
1080108110821083108410851086
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »