Mieli wystawić na sprzedaż w internecie 11 tysięcy nielegalnych kluczy do oprogramowania znanej marki o wartości około 18 milionów złotych, usłyszeli łącznie 80 zarzutów. Opolscy cyberkryminalni namierzyli w sieci i zatrzymali dwóch podejrzanych mężczyzn.
Dodatkowo mieszkańcy województwa mazowieckiego mogli dopuścić się szeregu innych przestępstw, w tym wyłudzania mikropożyczek w związku z Tarczą Antykryzysową. Grozi im do 8 lat więzienia.
Policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu walczący z cyberprzestępczością na trop wpadli podczas monitorowania internetu. Wtedy to na koncie znanego portalu ogłoszeniowego zauważyli podejrzane ogłoszenia dotyczące sprzedaży kluczy do oprogramowania komputerowego jednej z wiodących światowych marek. Wtedy też policjanci wzięli wystawiających i ich ogłoszenie pod swoją "lupę".
Kryminalni ustalili, że podejrzani założyli kilka fałszywych kont internetowych oraz rachunki bankowe podszywając się pod inne osoby. Później wystawiali do sprzedaży przede wszystkim nielegalne oprogramowanie. To 11 000 nielegalnych kluczy, których wartość rynkowa wynosi około 18 milionów złotych. Mężczyźni ze swojego procederu uczynili sobie stałe źródło dochodu.
Jak się okazało, mężczyźni wyłudzali również mikropożyczki w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej, sprzedawali podrobione perfumy oraz fałszowali faktury. Śledczy podejrzewają, że 26-latkowie "wyprali" około 160 tysięcy złotych.
Na podstawie zgromadzonych materiałów zatrzymani usłyszeli łącznie ponad 80 zarzutów związanych z ich przestępczą działalnością m.in. za kradzież oprogramowania, oszustwa, fałszerstwa oraz wyłudzenia.
Dzisiaj (26.11) ma zapaść decyzja o tymczasowym aresztowaniu jednego z mężczyzn.
Sprawa - jak to określają policjanci - ma charakter rozwojowy.