Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-11-26, 12:45 Autor: Marzena Śmierciak

Opolscy cyberkryminalni namierzyli oszustów internetowych sprzedających nielegalne oprogramowanie. Podejrzani usłyszeli 80 zarzutów [FILM]

Internetowi oszuści usłyszeli ponad 80 zarzutów [wideo: opolska policja]
Mieli wystawić na sprzedaż w internecie 11 tysięcy nielegalnych kluczy do oprogramowania znanej marki o wartości około 18 milionów złotych, usłyszeli łącznie 80 zarzutów. Opolscy cyberkryminalni namierzyli w sieci i zatrzymali dwóch podejrzanych mężczyzn.
Dodatkowo mieszkańcy województwa mazowieckiego mogli dopuścić się szeregu innych przestępstw, w tym wyłudzania mikropożyczek w związku z Tarczą Antykryzysową. Grozi im do 8 lat więzienia.

Policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu walczący z cyberprzestępczością na trop wpadli podczas monitorowania internetu. Wtedy to na koncie znanego portalu ogłoszeniowego zauważyli podejrzane ogłoszenia dotyczące sprzedaży kluczy do oprogramowania komputerowego jednej z wiodących światowych marek. Wtedy też policjanci wzięli wystawiających i ich ogłoszenie pod swoją "lupę".

Kryminalni ustalili, że podejrzani założyli kilka fałszywych kont internetowych oraz rachunki bankowe podszywając się pod inne osoby. Później wystawiali do sprzedaży przede wszystkim nielegalne oprogramowanie. To 11 000 nielegalnych kluczy, których wartość rynkowa wynosi około 18 milionów złotych. Mężczyźni ze swojego procederu uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Jak się okazało, mężczyźni wyłudzali również mikropożyczki w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej, sprzedawali podrobione perfumy oraz fałszowali faktury. Śledczy podejrzewają, że 26-latkowie "wyprali" około 160 tysięcy złotych.

Na podstawie zgromadzonych materiałów zatrzymani usłyszeli łącznie ponad 80 zarzutów związanych z ich przestępczą działalnością m.in. za kradzież oprogramowania, oszustwa, fałszerstwa oraz wyłudzenia.

Dzisiaj (26.11) ma zapaść decyzja o tymczasowym aresztowaniu jednego z mężczyzn.

Sprawa - jak to określają policjanci - ma charakter rozwojowy.
Zatrzymanie podejrzanych o cyberprzestępstwa [fot. KWP Opole]
Zatrzymanie podejrzanych o cyberprzestępstwa [fot. KWP Opole]
Zatrzymanie podejrzanych o cyberprzestępstwa [fot. KWP Opole]
Zatrzymanie podejrzanych o cyberprzestępstwa [fot. KWP Opole]
Zatrzymanie podejrzanych o cyberprzestępstwa [fot. KWP Opole]
Zatrzymanie podejrzanych o cyberprzestępstwa [fot. KWP Opole]
Zatrzymanie podejrzanych o cyberprzestępstwa [fot. KWP Opole]
Zatrzymanie podejrzanych o cyberprzestępstwa [fot. KWP Opole]

Zobacz także

2021-11-18, godz. 12:42, Wiadomości z regionu Opole: udostępniał pokoje prostytutkom w swoim hotelu. Paweł M. miał na tym zarobić 900 tys. zł Właściciel jednego z hoteli w Opolu 44-letni Paweł M. miał udostępniać pokoje prostytutkom, a teraz trafił do aresztu. Według prokuratury w 10 lat zarobił na tym prawie milion złotych, ponieważ kobiety oddawały mu połowę swojego… » więcej 2021-11-18, godz. 07:30, Kultura i rozrywka Od piątku będzie można obejrzeć film o Andrzeju Hamadzie. Premiera online. "Swoimi dokonaniami i historią życia świadczy o historii Opola" Na piątek (19.11) zapowiedziano premierę filmu o Andrzeju Hamadzie. To opolski nestor architektów i wielki miłośnik stolicy naszego regionu. » więcej 2021-11-18, godz. 06:00, Sport i turystyka Taniec mocy. O spontanicznym ruchu oraz jego korzyściach w RO 3 SPORT Taniec spontaniczny jest techniką, która zdobywa coraz większą popularność i chętnie rozpowszechniają ją nauczyciele rozwoju osobistego i duchowego. Jest formą kontaktu ze swoim ciałem, ze swoimi emocjami, ze swoją energią. To… » więcej 2021-11-17, godz. 19:00, Kultura i rozrywka Wystawa na jubileusz WBP. Zabytkowe zbiory i historia współczesna Opolanie mogą oglądać wystawę pt. 'Zapisane w pamięci - 70 lat Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu'. Podczas wernisażu przed publicznością wystąpił Phillip Bracken. Ekspozycję można oglądać w Galerii WuBePe. » więcej 2021-11-17, godz. 15:42, Wiadomości z regionu Osoby niewidome mają problem z tablicami przedstawiającymi rozkład dworca głównego w Opolu. Są brudne, mało przejrzyste i przez to trudne do odczytania Brak przejrzystości, kontrastu, a do tego wszystkiego brud. Tak wyglądają tablice z planem dworca PKP w holu głównym, które mają pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym w poruszaniu się. A tak nie jest. Sprzeczne jest to także… » więcej
1123112411251126112711281129
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »